sikisma.gen.tr https://www.sikisma.gen.tr Sıkışma, Sıkışma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sikisma.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 17 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Boyunda Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/boyunda-sinir-sikismasi.html Wed, 21 Nov 2018 13:02:54 +0000 Boyunda Sinir Sıkışması, Boyunda sinir sıkışması kişiyi aşırı rahatsız edecek şekilde ağrı yapar. Bu durum kas incinmelerin de ortaya çıkar dikkat edildiği taktirde birkaç gün içinde geçebilir. Aksı taktirde sinir sık Boyunda Sinir Sıkışması, Boyunda sinir sıkışması kişiyi aşırı rahatsız edecek şekilde ağrı yapar. Bu durum kas incinmelerin de ortaya çıkar dikkat edildiği taktirde birkaç gün içinde geçebilir. Aksı taktirde sinir sıkışması birkaç gün içinde geçmediyse mutlaka bir doktora baş vurulmalıdır. Aksi taktirde uzun süren sinir sıkışması omurgayla alakalı daha ciddi  sonuçlar ortaya çıkabilir. Boyundaki sinir sıkışmasının en önemli belirtisi boyundaki ağrıdır. Biraz daha ilerlemiş boyundaki sinir sıkışması başın arkasındaki ani ağrılar, omuzlarda, kollarda ve daha  sonrada ellerde ağrılar ve uyuşmalar başlar. Boyundaki sinir sıkışması zamanla hastalarda halsizliğe, ağrıya ve boyunda şişmeye neden olur. Eklemlerde kas spazmı meydana gelebilir. Aniden başlayan düzensiz ağrılar ve kaslarda kuvvetsizlik meydana gelir. Boyunda sinir sıkışmasının nedenlerinde bazıları şu şekildedir. Sabit şekilde aynı pozisyonda oturma, ani ve ters hareket, boyun bölgesinde ağır yük taşımak ve buna benzer bir çok nedenleri vardır. Boynumuz sadece başımız ve kafatasımız desteklemez vücudumuzdaki hareketleri de destekler yastıkta aynı pozisyon da yatmak tekrarlanan zorlamalarda boyun da sinir sıkışmasına neden olur. Boyun kireçlenmesi de vücutta aynı acıya neden olur. Boyun kireçlenmesi omuzlardaki kemiklerin zamanla zarar görmesi kemiklerin yıpranma ve aşınma sonucu vücuttaki eklemlerin osteoartrit hastalığıyla aynı sonucu yaşatır ve acı çekmesine neden olur. Bu hastalık eklemlerdeki kıkırdakların zarar görmesine neden olur ve boyun omurundaki sinir köklerinin zarar görmesine neden olabilir. Bel fıtığında diskin fıtığı saransinrlerin üzerine baskı yapması yonucu otaya çıkan ağrı, uyuşukluk, bacaklarda ağrı ve kasılmalara sebep olur. Dejeneratif disk hastalığı, kemik çıkıntısı, fecata ve spinal stenoz hastalığı da boyunda sinir sıkışmasına neden olur. Ani hareket etiğiniz taktirde omurganızda incinme meydana gelebilir. Yapılan ters ve ani hareketler boyun omuruna zarar verecektir. Buda boynunuzda sinir sıkışmasına neden olacaktır.

Boyunda Sinir SıkışmasıBoyunda Sinir Sıkışması Başlıca Belirtileri ve Nedenleri: Öncelikle boyunda sinir sıkışmasının en yaygın ve kendini gösteren belirtisi aşırı ağrılardır. Daha önce bu hastalığı geçirmiş kişilerde çok sık görülen belirtiler arasında; kollarda, omuzlarda ve düşük ihtimal ellerde uyuşma-yanma gibi rahatsızlıklar ve kas spazmları gibi belirtiler vardır. Bunun yanında serviko brakiyal sendromu denilen bir rahatsızlık da görülmektedir. Bu rahatsızlık hastalarda çoğunlukla halsizliğe, ağrıya ve boyunun bazı bölgelerinde şişliklere neden olmaktadır. Ayrıca bu hastalığa yakalanmış hastalarda görülen bir diğer belirti de baş tarafının arka bölümünde gerçekleşen şiddetli baş ağrılarıdır. Bütün bu belirtilerin yanında boyunda sinir sıkışması hastalığı geçiren hastalarda kaslarda gitgide kuvvetsizlik ve birdenbire başlayan düzensiz ağrılar boy göstermektedir. Boyunda sinir sıkışmasının asıl nedeni sinir sıkışmasıdır. Boyunda ortaya çıkan sinir sıkışması boyuna fazladan bir yük koyulduğu ve kuvvetli bir basınç uygulandığı zaman oluşmaktadır. Ayrıca boyun kireçlenmesi de boyunda sinir sıkışmasına neden olabilmektedir. Servikal spondiloz olarak da adlandırılan boyun kireçlenmesi, boyun omurundaki kemiklerin giderek zarar görmeye başladığı bir durumdur. Ayrıca bel fıtığı, omurga incinmesi, kemik çıkıntıları, spinal stenoz, dejeneratif disk hastalığı ve façeta hastalığı gibi durumlarda boyunda sinir sıkışmasına neden olan etmenlerdendir. 

Boyunda Sinir Sıkışması Tedavisi: Öncelikle boyunda sinir sıkışması görüldüğü takdirde bir uzman hekime danışılmalıdır. Hekimin vereceği kremler ya da ağrı kesici haplar söylenip önerildiği gibi günü gününe zamanında kullanılmalıdır. Bunun yanında doktora gidilmeden evde kendi kendinize sinir sıkışmasını geçirmek için yapacağınız bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden en sık bilinen ve en önc]]> Sıkışma https://www.sikisma.gen.tr/sikisma.html Thu, 22 Nov 2018 10:54:42 +0000 Sıkışma, basınç oluşturarak birbirine yaklaşma anlamında kullanılan bir ifadedir. Tıpta sinir sıkışması, kas sıkışması, idrarda sıkışma, göğüs sıkışması, kalp sıkışması, omuz sıkışması, parmak sıkışması Sıkışma, basınç oluşturarak birbirine yaklaşma anlamında kullanılan bir ifadedir. Tıpta sinir sıkışması, kas sıkışması, idrarda sıkışma, göğüs sıkışması, kalp sıkışması, omuz sıkışması, parmak sıkışması gibi farklı bölgeleri ve sorunları ifade etmek içinde sıkışma ifadesi kullanılır. Sıkışma sağlık açısından zorda kalmayı, ciddi sorunları, işin ciddiyetini anlatmak için kullanılır. Vücuttaki organ ve dokuların normal vazifesini yapmadığını anlatır. Sıkışma sonucunda beraberinde gelen sorunlar yaşanır. Göğüs sıkışması kalpteki problemleri, kas ve sinir sıkışması hareket kabiliyetini, sıkışma tipi idrar yapamama idrar sorunlarını yaşamamıza neden olabilir. Bunlar birer sinyal niteliğini taşıyabilir. Bu yüzden sıkışma sorununun neden yaşandığı, nasıl önleneceği, sonuçları konusunda tıbbi olarak detaylı değerlendirme yapılmalı ve ciddi olabilecek rahatsızlıklar önlenmelidir.

Sıkışma neden olur

Sıkışma vücutta çeşitli organ ve dokuları etkileyebilir. Aynı zamanda uzuvlarda sıkışmanın etkisi altında kalabilir. Sıkışma sonucunda vücutta kan dolaşımı, sinir iletimi sorunları ortaya çıkabilir. Vücudumuzu etkileyen sıkışma sorunları arasında en fazla görülenleri belirtileriyle birlikte açıklamaya çalışalım.

SıkışmaKalpte sıkışma: Kendini göğüs ağrısı, terleme, yorgunluk, nefes almada zorluk çekme, ateş basma, kalpte bıçak saplanır şeklinde acı olması, nefes alındığında ölecekmiş gibi hissetme gibi gibi belirtilerle ortaya çıkan kalpte sıkışma, bazı hallerde kalp krizi belirtisi de olabilir. Efor sırasında kişinin göğsünde hissettiği sıkışma tarzındaki ağrı sol kola, boyun, çene ve sırta doğru yayılım gösterebilir. Bazı durumlarda belirtiler stres kaynaklı olabilir. Kişilerde bu belirtiler bazen geçici olabilir. Kalpte sıkışma olduğu sırada yapılacak tetkiklerle tanı konulabilir. Kalple ilgili olan her sorun önemlidir. Kalpte sıkışma bu nedenle önemsenmeli ve mutlaka acilen doktora gidilmelidir.

Sinirde sıkışma: Bu tür sıkışma sinirlerin etrafındaki kas, kıkırdak, kemik, tendon gibi dokuların sinirlere aşırı baskısıyla ortaya çıkar. Baskıyla oluşan sıkışma yüzünden bölgede ağrı, uyuşma, karıncalanma, kuvvet azalması, ani his kaybı, terlemede anormallik, iğne batması sorunları gibi bariz belirtiler ortaya çıkar. Sinirde sıkışma en fazla el bileğinde, belde, kol ve bacaklarda ortaya çıkar. Bazen etkisi kısa sürerken, bazen geçmeyen sinirde sıkıma için cerrahi müdahale gerekebilir. Sinirde sıkışma çeşitli etkenler yüzünden oluşabilir. Bunlar arasında en önemlileri fazla kilo, duruş bozuklukları, devamlı yapılan seri hareketler, spor aktiviteleri, stres ve kireçlenmedir. Bu nedenle yukarıda sayılan belirtiler yaşandığında, hastalar sinirde sıkışma açısından değerlendirilmelidir.

Kaslarda sıkışma: Bu türde sıkışma sorunu vücutta özellikle hareketli bölgelerde etkili olur. En fazla görüldüğü alanlar omuz, bel, kol ve bacaklardır. Kas sıkışma sorunları kendini şiddetli ani ağrıyla gösterir. Kişinin günlük yaşamını olumsuz şekilde etkiler. Ortaya çıktığı bölgedeki yerlerde yumuşak doku ve kasların yapışma alanlarındaki sıkışma, bölgenin kullanımını kısıtlar. Hemen müdahale edilmediği takdirde kas sıkışması olduğu yerde yırtıklar meydana gelebilir. Sorun yırtık alanların tamir edilmesi, kaslardaki sıkışmanın gerekirse cerrahi olarak giderilmesiyle oluşur. 

Sıkışma vücudumuzda sadece iç organ ve dokuların yaşadığı bir sıkıntı değildir. Aynı zamanda dış etkenler nedeniyle vücut uzuvlarında sıkışma meydana gelebilir. Bunlara parmakta sıkışma, kolda ve bacakta sıkışma, elde sıkışma gibi örnekler verilebilir. Uzuvların kapı, pencere gibi yerlere sıkışması sonucunda bölgedeki kılcal damarların ani basınç altında kalması ciddi sorunlara neden olabilir. Sıkışmanın şiddeti sorunların ciddileşmesine yol açar. Bölgede ağrı, şişlik, morarma gibi önemli komplikasyonlar meydana gelir]]> Beyinde Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/beyinde-sinir-sikismasi.html Fri, 23 Nov 2018 10:34:40 +0000 Beyindeki sinir sıkışmasından önce sinir sistemimizin işleyişinden bahsetmek istiyorum. Sinir sistemi vücuttan beyne ve beyinden vücuda haber taşıyan, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlayan emirler Beyindeki sinir sıkışmasından önce sinir sistemimizin işleyişinden bahsetmek istiyorum. Sinir sistemi vücuttan beyne ve beyinden vücuda haber taşıyan, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlayan emirleri ileten nöronlar ve sinirlerden oluşan karmaşık bir yapıdır. Bu sinir sistemi merkez ve periferi (yardımcı) sinir sistemleri olarak 2 kısıma ayrılır. Periferik sinir sisteminde duyu organlarının algıladığı soyut ve somut olan hisleri beyne ileten duyusal sinir lifleri ve kaslara emir gönderip kontrol etme görevi yükleyen motor sinir lifleri bulunur. Bu periferik sinirler vücut içerisinde, kol ve bacaklarda bulunan kaslar arasında dolaşır. Bu dolaşım sırasında vücudun bazı bölgelerinde bulunan dar tünellerden geçmek zorunda kalırlar. Kas ve kemik arasında ki tünellerde farklı sebeplerle oluşan beyinde ki sinir sıkışmalarına tuzak nöropati ismi verilir. En fazla rastlanılan hastalıkların başında gelir. Ayrıca bu beyin sinir sıkışmalarında yaş, cinsiyet, sosyoekonomik ve eğitim farklılıklarına rastlanmamaktadır. Bundan dolayı her insanda görülebilme olasılığı yuksektir.  
Beyinde sinir sıkışması her insanda görülebilmesinin yanı sıra sinir sıkışması sorunu çekenlerin %75'i çalışan kesimde bulunmaktadır. Bu sebeple iş gücü kayıplarına neden olabilmektedir. 
Beyinde sinir sıkışmalarının yaklaşık olarak %90'ı el bileğinde yaşanan karpal kapak sendromudur. Sendrom 25-30 yaş arası bireylerde başlamakta ve 45-60 yaş arasında artış gösterir. 

Beyinde Sinir SıkışmasıBeyinde sinir sıkışmasına neden olan bazı nedenler vardır ve bunları bazı belirtiler takip eder. 

Tuzak nöropatiler, sıkışan sinirlerin yakınlarında bir baskı oluşması ile oluşur. Sinirlerin yakınlarındaki travmalar ve yaralanmalar en sık rastlanan nedenlerdendir. Baskıya uğrayan sinir etrafında çokça hassasiyet ve ağrı hissedilir. Boyun ve bel fitıkları ile karışma ihtimali yüksek olduğundan beyinde sinir sıkışmasına oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Genellikle geceleri ve dinlenme sırasında artmaktadır.

En sık rastlanan tuzak nöropati türleri nelerdir
 • Ulnar sinir tuzak nöropatisi
 • Meraljia Parestetika
 • Tarsal tunel sendromu
 • Peroneal sinir tuzak nöropatisi
 • Karpal Tunel Sendromu
Beyinde sinir sıkışmasına neler sebep olur
 • Sinirler etrafındaki bağların kalınlaşması 
 • Diyabet veya tiroid gibi hormonal hastalıklar
 • Sinirlerin devamlı olarak veya akut travmaya maruz kalması
 • Romatoid artrit gibi hastalıklar sebep olabilir 
 • Bazen de sebebi belli olmaz.
Beyinde sinir sıkışması nasıl anlaşılır

Beyinde sinir sıkışmasının belirtileri aniden veya yavaş bir şekilde başlayabilir.Hastada ki ilk belirti ayaktaki güçsüzlüktür. Hastalar genelde yürürken bir yere takılırmış gibi tarif edebilirler. Kuvvetsizlik giderek artar ve uyuşukluk baslar.Aynı zamanda karıncalanma ve ağrılar başlar. 
 
Beyinde sinir sıkışması nasıl teşhis edilir

Teşhisi genellikle aile hekimi koyar ve gerekli olan testleri sizden ister.  Doktor, hastada beyin sinir sıkışmasıneden süphelenirse genellikle EMG ister. Bu test özel elektriksel bir testtir ve EMG ile elektriksel aktivitenin kaslarda yaptığı değişiklikler ölçülerek sonuç çıkarılmaya çalışılır. Tuzak nöropatideki bazı belirtiler beyinde sinir sıkışmasına benzeyen bazı hastalıklarda da görülebileceğinden dolayı teşhis konusunda dikkatli olunmalıdır. 

Beyinde sinir sıkışmasının tedavisi nedir
 • Enflamasyonu önleyici ilaçlar kullanılabilir. 
 • Fizik tedavi ile terapi desteği görülebilir.
 • Eğer güç kaybı fazlaysa ve EMG desteği var ise cerrahi t]]> Bacakta Kas Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/bacakta-kas-sikismasi.html Sat, 24 Nov 2018 00:43:04 +0000 Bacakta Kas Sıkışması, Kas sıkışması hangi bölgede olursa olsun bunun nedeni ilgili kasın üzerinde aşırı baskıdır. Kasın üzerinde ki aşırı baskı sonucu kas sıkışması meydana gelir. Günümüzde herkes, bacakların ke Bacakta Kas Sıkışması, Kas sıkışması hangi bölgede olursa olsun bunun nedeni ilgili kasın üzerinde aşırı baskıdır. Kasın üzerinde ki aşırı baskı sonucu kas sıkışması meydana gelir. Günümüzde herkes, bacakların kemik, kas kıkırdak gibi dokularla çevrelendiğini bilmektedir. İşte bu dokulardaki gerilme, sıkma veya bacağa uygulanan basınç sonucu bacakta kas sıkışması meydana gelir. Kas sıkışması ciddi bir durumdur. Bu nedenle sizde aşağıda yazacağımız belirtileri yaşıyorsanız, acilen bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

  Bacakta Kas Sıkışması Belirtileri

  Bacakta kas sıkışmasının birçok belirtisi olabilir. Bunlardan birincisi uyuşmadır. Bacağınız uykuya dalma durumu olarak adlandırılan uyuşukluk hissetmeye başlar. Uyuşma durumu bacağınızı hareket ettirmenizi zorlaştırır. Ayrıca günlük hareketlerinizi yapmada zorlanırsınız ve bacağınız ağırlaşır. Ağrı bacakta kas sıkışmasının en büyük belirtilerindendir. Bu ağrı kasın sıkıştığı yerden başka bölgelere de yayılabilir. Bu ağrı bacağınızdan kalçanıza veya bacağınızdan ayağınızda doğru yayılır. Bacakta kas sıkışmasının bir başka belirtisi ise yanma hissidir. Bu durumda bacağınızın içerisinde bir şeyin yandığını hissedersiniz. Kas çekilmesi veya istemsiz kas sıkışması da bacakta kas sıkışmasının bir başka belirtisidir. Ve bu durum aniden ortaya çıkabilir. Ayrıca kas sıkışmasının bir başka belirtisi de iğnelenme ve karıncalanma hissidir. Bu durum bacakta kas sıkışması yaşayan kişilerde yaygın olan bir durumdur. Kas yorgunluğu da bacağınızdaki kas sıkışması nedeni ile meydana gelir. Çünkü sıkışma kaslarınıza kan ve besleyici maddelerin ulaşmasını engeller. Bacakta ki kas sıkışması belirtileri geceleri daha kötüleşebilir ve beraberinde uyku problemini de meydana getirir. Genel olarak bacakta kas sıkışmasına neden olan üç ana etken vardır. Bunlardan birincisi bacakların fazla kullanımıdır. Genel olarak bacakta kas sıkışması problemi yaşayanların bacaklarını aşırı kullandığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle bacağınızı çok fazla yani aşırı bir şekilde kullanmaktan kaçının. Diğer etken ise bacakta meydana gelen incinme, yaralanma gibi sakatlıklardır. Bu sakatlıklar bacakta kas sıkışması meydana getirebilir. Obezitede bacakta kas sıkışmasının en önemli etkenlerinden biridir. Obezite nedeni ile yapılmayan aktiviteler bacakta kas sıkışmasına neden olabilir. Yanlış duruş şekli, oturma şeklide bacakta uyuşma meydana getirebilir. Bu belirtileri bacağınızda yaşıyorsanız bacakta kas sıkışması meydana gelebilir. Erken teşhis için bir doktora başvurabilirsiniz.

  Bacakta Kas SıkışmasıBacakta Kas Sıkışması Tedavi Yöntemleri

  Bacakta kas sıkışması tedavisi içinde birçok tedavi yöntemi mevcuttur.Yoga yada buna benzer esneme hareketleri kas sıkışması yaşayanlar için çok faydalı olacaktır. Bunun dışında ilaç tedavisi de bacakta kas sıkışması için etkili tedavi yöntemi olacaktır. ibuprofen veya aspirin yada iltihap ilacı bu aşamada size yardımcı olabilir. Bu ilaçlar şişmeyi indirecek ve ağrınızı azaltacaktır. Eğer kas sıkışması sakatlıktan kaynaklıysa bacağınıza buz uygulaması yapabilirsiniz. Sakatlandıktan sonra 48 saat boyunca bu uygulamayı yapmanız sıkışmanın en az düzeye inmesinde yardımcı olur. Kas sıkışması yaşadığınız bacağınızı sabitlemeniz bu yapıları saran baskıları azaltır ve kaslarınızda ki aşınma ve yırtılmayı önler. Bacakta kas sıkışması ciddi bir durumdur ve ihmale gelmez bu nedenle sizde yukarıda saydığımız belirtileri yaşıyorsanız bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Aksi takdirde durum hiç beklemediğiniz bir hal alabilir ve sonucunda ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
  ]]>
  Parmakta Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/parmakta-sinir-sikismasi.html Sat, 24 Nov 2018 20:30:29 +0000 Parmakta sinir sıkışması, parmak kaslarında ağrı, uyuşma ve hareketsizlik gibi olayların meydana gelmesidir. Bir elin hareketini parmaklara ileten üç adet sinir yapısı mevcuttur. Bu sinirlerden olan median sinir en küçük s Parmakta sinir sıkışması, parmak kaslarında ağrı, uyuşma ve hareketsizlik gibi olayların meydana gelmesidir. Bir elin hareketini parmaklara ileten üç adet sinir yapısı mevcuttur. Bu sinirlerden olan median sinir en küçük serçe parmak dışındaki diğer parmakların avuç içi yanındaki bölümlerin hissini, baş parmak kısa kaslarının hareket etmesini sağlar. Karpal tünel olarak da bilinen parmakta sinir sıkışması rahatsızlığı özellikle gecelerde çok fazla ağrı yapar ve ağrı ile uyandırır ve uyuşuklukta kişiyi oldukça rahatsız eder. Daha sonra parmak kısa kaslarındaki uyuşma, ağrı ve hissizlik ile iş yapamaz duruma getirir. Parmakta sinir sıkışması erkeklerden daha fazla oranda bayanlarda görülmektedir. Parmakta sinir sıkışması ilk başlarda hafif ağrılarla kendini gösterse de ilerleyen zamanlarda dayanılmaz acıya ve ağrılara sebep olabilmektedir.

Parmakta sinir sıkışması belirtileri;
 • Parmak kaslarında hissizlik,
 • Parmağın açılıp kapanma hareketi, kavrama kuvvetinin zamanla azalması ve giderek ağrının dirsekten, omuza doğru yayılması,
 • Karıncalanma ve uyuşukluğun zamanlama artması, 
Yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçı gerçekleşecek olur ise mutlaka acil uzman bir hekime başvurmanız hastalığın ileri safhalara ulaşmaması açısından önemlidir. Parmakta sinir sıkışması kendini hissettirmeden yavaş yavaş oluştuğu için farkına varmaya bilirsiniz genellikle vücudumuzun dinlenme aşamasında yani geceleri daha fazla ve belirgin hale geldiği zaman hissedilir. Gündüz ağrılar daha az hissedilse bile kullanmakta olduğunuz parmağınızın dinlenme üzere hareketsiz kaldığı dönemlerde daha fazla fark edilir. Ayrıca koldan eli sallama hareketi parmak ağrılarını hafifletip rahatlama hissi verebilir. Parmakta sinir sıkışması durumlarının hangi aşamada oluşacağını tam olarak bilmediğimiz için bu hastalığa yakalanmak her insanın başına gelebilir. Sinir sıkışması sonrasında sinirlerin gevşemesi sonucu parmakta zamanla gücünü yitirir ve güçsüz kalan parmak iş yapamaz, bir şeyi kavrayamaz hale gelir. 

Parmakta Sinir SıkışmasıParmakta sinir sıkışması tedavisi;

Parmakta sinir sıkışması tedavisi için ilk önce fizik tedavi, egzersiz ve ilaç ile yapılan tedavi denenmiş olup buna rağmen şikayetlerinizde bir değişiklik olmadığı takdirde cerrahi müdahale gerektirebilir. Cerrahi müdahalelere uzman hekimlerce karar verilmelidir. Cerrahi müdahaledeki amaç rahatsızlığı tamamen yok edip parmağınızın sağlıklı şeklinin geri kazandırılmasıdır. Parmağınızla oluşan sinir sıkışması tedavisi edilmezse rahatsızlığın ilerlemesine ve tedavi aşaması daha zor bir duruma gelmesine neden olabilir. Parmakta sinir sıkışması, cerrahi müdahale sırasında hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Kişinin sorunlu bölgede oluşan sinir sıkışmasını engellemek için öncelikle median sinir yapısı gevşetilerek hastanın rahatlaması sağlanır. Sinir sıkışması olan parmağın ameliyattan sonra 1-2 gün kalp seviyesinin üzerine alınarak parmağın şişmesi engellenmelidir. Cerrahi müdahaleden uzunca bir süre sinir sıkışması olan parmağın korunması ve ağır işlerde kullanılmaması gerekir. Birkaç hafta sonra çok hafif işlerde parmağın kullanılarak hareket etmesi sağlanır. Uyuşma ve karıncalanma şikayetleri 1-2 ay devam edebilir, bu durum geçici bir süreçtir. Ameliyat sonrasında parmağınızı istemsiz bir şekilde hareket ettirmemeniz için uygun şekilde muhafaza edecek koruyucu tedbirler alınmalıdır. Aksi bir durumda acil doktorunuza başvurmanız gerekir.
]]> Sol Kolda Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/sol-kolda-sinir-sikismasi.html Sun, 25 Nov 2018 16:25:24 +0000 Sol Kolda Sinir Sıkışması, sol kolun dirsek kısmında bulunan ulnar sinirlerinin sıkışmasıyla meydana gelen probleme sol kolda sinir sıkışması adı verilir. İnsan vücudunda üç tür sinir bulunur. Bunlar ulnar, radial ve median Sol Kolda Sinir Sıkışması, sol kolun dirsek kısmında bulunan ulnar sinirlerinin sıkışmasıyla meydana gelen probleme sol kolda sinir sıkışması adı verilir. İnsan vücudunda üç tür sinir bulunur. Bunlar ulnar, radial ve mediandır. Bu sinirlerden ulnar adlı sinir kübital tünellerde sıkışma belirtileri gösterir. Bu sinirin sıkışması ile kolda karıncalanmalar ve ağrılar meydana gelir. Sol kolda dirsek altında bulunan ulnar siniri ellerde bulunan serçe ve yüzük parmağının hareketini sağlamaktadır. Kolun büküldüğü sırada bu sinir gerginleşir ve uzun süre bükülen kolda ağrıya neden olur. Ayrıca dirsekte bu sinirin fazla gerilmesi parmakta da uyuşukluğa neden olabilir. Dirsekte meydana gelen herhangi bir problem, dirsekte oluşan kist ve bazı yaralanmalar sonucunda sol kolda sinir sıkışması problemi oluşabilir. Bunun yanı sıra boyun fıtığı ile birlikte sol kolda uyuşma ve karıncalanma görülebilir. Boynun sol tarafındaki sinirlerin fıtığa bağlı olarak tünellerde sinir sıkışması meydana gelir bu da sol kolda sinir sıkışması meydana gelir. 

Sol kolda sinir sıkışması belirtileri
 • Sinirlerin bulunduğu bölgede uyuşma ve hissizlik
 • Omuzdan bileklere doğru hissedilen bir karıncalanma
 • Kaslarda seğirme ve kas yorgunluğu
 • Özellikle sol serçe parmakta uyuşma, hissizlik
Sol kolda sinir sıkışması tanısı
 • Muayene esnasında sol kolda bükülme ile ağrı görülmesi
 • Teşhisin kolaylaşması için röntgen ve MR ve EMG çekilmesi
 • Doktor tarafından yapılan muayene sırasında ulnar sinirlerine dokunulduğunda acı ve ağrı hissi
Sol Kolda Sinir SıkışmasıSol kolda sinir sıkışması tedavisi

Sol kolda sinir sıkışması probleminin tedavisi için öncelikle ödem giderici ilaçlar ile tedavi yöntemi uygulanır. Ayrıca sinir sıkışması ile meydana gelen enfeksiyonlar için efektif kortizon tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Sol kolda sinir sıkışmasının oluşturduğu ağrıların tedavisi için doktorun kontrolü ile atel ve ortez kullanımı da yaygın tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Yukarıda yöntemlerin dışında her problemin tedavisinde genellikle tavsiye edilen kol egzersizleri de önerilmektedir. Ağrı ve uyuşmanın şiddetine göre yukarıdaki tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer yukarıda bahsedilen yöntemlerden herhangi biri tedavi için yeterli olmuyor ise cerrahi ameliyat tedavisine başvurulur. Ameliyat ile kübital tünelde çatıyı oluşturan dokunun kesilip gevşetilmesi operasyonu yapılır. Eğer hastaya ameliyat ile müdahale edilmiş ise hastanın 6 hafta kadar kolunu hareket ettirmemesi gerekir. Bu 6 haftalık süreden sonra da doktor kontrolünde bazı egzersizler yapılarak kol bölgesi güçlendirilir.
]]>
Yüzde Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/yuzde-sinir-sikismasi.html Sun, 25 Nov 2018 23:07:39 +0000 Yüzde Sinir Sıkışması, Sinirlerin çevresinde bulunan kemik, kıkırdak, kas ve tendon gibi dokuların sinirlere aşırı baskı yapması sonucunda oluşan bir sinir hastalığıdır. Bu baskıdan dolayı dokularda ağrı, Yüzde Sinir Sıkışması, Sinirlerin çevresinde bulunan kemik, kıkırdak, kas ve tendon gibi dokuların sinirlere aşırı baskı yapması sonucunda oluşan bir sinir hastalığıdır. Bu baskıdan dolayı dokularda ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi etkiler yaratmaktadır. İnsan vücuduna bağlı olan tüm hareketleri sinirler ve kaslar sayesinde gerçekleşir. Bu sebeple beyin tarafından gerçekleşen iletiler, sinirler sayesinde ilgili organa iletir. Bu gelen iletiye göre kaslar çalışır ve hareketler oluşur. Yüz sinirleri, kaslara göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden ezilme, yırtılma ve kopma durumunda uyuşukluktan felce kadar bu rahatsızlıklar görülebilir. Çünkü sinirler, beyin ve omurilik denilen kavramlar tek bir yapıdan oluşurlar. Dolayısıyla sinirler ezilir ise, o noktadan itibaren beynin gönderdiği iletiler geçemez. Çünkü his alınan son noktasıdır. Aynı zamanda sinir üzerindeki baskı ortadan kalktığı zaman sıkışan bölgede his oluşmaya başlar ve hasta eski durumuna kavuşur. Bu olaya yüzde sinir sıkışması denir. Başlangıç döneminde ilk bulgular dahilinde çabuk yorulma, elde güçsüzlük ve karıncalanma hissidir. Ayrıca sinirler beyinden aldıkları emirleri kollara, bacaklara ve vücudun diğer kısımlarına taşırlar. Genel anlamda sinirler deriden aldıkları duyuları üst merkezlere taşırlar. Bu bağlamda her bir sinirin içerisinde beyindeki emirleri organlara taşıyan milyonlarca sinir lifi vardır. Şayet geriye dönüşüm olmaz ise, sinir lifleri ölür. Çok sayıda sinir lifi kaybedilir ise, kaslara yeteri kadar sinyal gitmez ve kas kasılmalarında sorunlar başlar. Bu sebeple kaslar yeterince kuvvet üretemez. Sonucunda sinirin beslenmesi engellenir, sinir hücreleri ve lifleri bir kısmını kaybeder. Özellikle deri duyusu üst kısımlara taşınamaz.

Yüzde Sinir SıkışmasıYüzde Sinir Sıkışması Belirtileri

 • Sıkışan sinirin ilerisindeki bölgede his kaybı ve hareket edilememesi
 • Kol, bacak gibi kısımlarda sinir sıkışmasına bağlı güç ve becerinin yitirilmesi
 • Sinir sıkışması ile o bölgede iğne batırıldığı zaman hiç bir acı hissi oluşmaması
 • Genetik yapıya bağlı olarak sinirlerin geçtiği bölgelerin dar olması
 • Anne karnında gelişim esnasında sinirlerin geçtiği kanalların yeterince gelişmemesi
 • Ağır işlerde çalışan kişilerde zorlamaya bağlı olarak sinirlerin içinde olan kanallara sıkışması

Yüzde Sinir Sıkışması Tedavisi

Yüzde sinir sıkışması ilaç tedavisi yada fizik tedavisi ile tamamen iyileşemez. Bu durumda yalnızca bölgede oluşan ödemin azaltılması ile sinirin daha fazla sıkışmaması sağlanabilir. Bu konuda kesin tedavi yöntemi ameliyattır. Cerrahi müdahale sırasında sinirin sıkıştığı bölge genişletilir ve hasta tekrar sağlığına kavuşur. Fakat ameliyattan sonra da kontrol edilmesi gerekmektedir. Sinir sıkışmaları uzun yıllar içerisinde kendini gösterebilir. Bu sebeple ameliyattan bir süre sonra düzenli olarak egzersiz yapılması gerekmektedir. Ayrıca bazı gerekli testler sonucunda sinir sıkışması olan hastalara ağrı, karıncalanma ve uyuşukluğu yaratan etkenler engellenir ve bant kullanılarak hasta dinlenmeye alınır. Tedavinin ilk aşaması dinlenmeyle gerçekleşir. Hasta dinlenme aşamasından sonra fizik tedavi uygulamasına yönlendirilir. Bu nedenle sinirler üzerindeki baskıyı hafifletmek amaçlı fizik tedavi sırasında bazı hareketlerin uygulanması gerekmektedir. Bu hareketler sinirlere yapılan baskıyı hafifleterek kasların esnemesini ve güçlenmesini sağlamaktadır.

]]>
Bilekte Sinir Sıkışması Ameliyatı https://www.sikisma.gen.tr/bilekte-sinir-sikismasi-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 05:27:31 +0000 Bilekte Sinir Sıkışması Ameliyatı, Elinizin çalışması ve bunun hissedilmesi üç tane sinir tarafından sağlanır. Bileğin orta kısmında ve dosyasının olduğu yüzde bir tünel içersinden avuç içine inen en büyük
Bilekte Sinir Sıkışması Ameliyatı, Elinizin çalışması ve bunun hissedilmesi üç tane sinir tarafından sağlanır. Bileğin orta kısmında ve dosyasının olduğu yüzde bir tünel içersinden avuç içine inen en büyük sinire Median sınırı adı verilir. Bu sinirin bu tünel içinde sıkışması ile bu rahatsızlık ortaya çıkar. Sinirin sıkışması basıncın artmasına ve tünelin daralmasıyla ortaya çıkar. Tek tip elişi yapanlarda görülür. Uzun sure klavye kullananlarda eldeki dokuların kalınlaşması buna bağlı sinir üzerinde baskı oluşmasına neden olur. Müzikle uğraşanlarda sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Gebelik döneminde de bu rahatsızlığa rastlanabilir. İlk bulgular çabuk yorulma, elde güçsüzlük ve üç parmakta karıncalanma hissidir. İlerleyen zamanda ağrı artar ve parmaklarda uyuşma başlar. Sendromlar gece şiddetlenir. Baş parmak etrafındaki kaslarda erime meydana gelmesi ile parmak güçsüzleşir. 

Bilekte Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri

EMG testi ile doktorunuz gereken tanıyı koyarak tedavi sürecini başlatır. Fizik tedavi erken dönemde sonuç verebilir. Kesin tedavisi ise cerrahi olarak el bilek tünelinin gevşetilmesi ile sağlanır. Cerrahi müdahale geciktirilmemeli geciktirilmiş rahatsızlıklarda sinirde geri dönüşümsüz hasarlar bırakacağı unutulmamalıdır. Kolun uyuşturulması ile yapılan cerrahi müdahaleler hastanın aynı gün evine dönebilmesini sağlamaktadır. 

Bilekte Sinir Sıkışması AmeliyatıBilekte Sinir Sıkışması Ameliyatı Sonrası 

Sinir sıkışmaları üç grupta değerlendiriliyor.Hafif,orta ve ağır şiddette. İlk iki grupta yani hafif ve orta şiddette olan durumlarda egzersiz ve ilaç tedavisi ilk adım cerrahi müdahale en son safhada uygulanmaktadır. Uygulanan cerrahide kapalı ameliyattır. Kapalı ameliyatta bir santimetrelik küçük kesitlerle sinir sıkışmasına müdahale edildiği için hasta konforu büyük önem taşır. Hastaya anestesi uygulanmadığı gibi kapalı ameliyat öncesi bir hazırlıkta yoktur. İşlem süresi otuz dakika sürmekte ve hastanın dinlenmesi yeniden sosyal aktivitelerini yapması için üç gün müddet verilir. Her ameliyatın riski vardır ama kapalı ameliyatta bu risk çok azdır.
]]>
Kas Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/kas-sikismasi.html Mon, 26 Nov 2018 21:00:23 +0000 Kas Sıkışması, Sistemli düzenli bir şekilde çalışan insan bedeni bazı durumlarda aksaklıklar yaşayabilir. Bu aksaklıkların yaşanmasında ise bir takım sorunlar mevcuttur. Ahenkli ve düzenli bir biçimde çalışan beden Kas Sıkışması, Sistemli düzenli bir şekilde çalışan insan bedeni bazı durumlarda aksaklıklar yaşayabilir. Bu aksaklıkların yaşanmasında ise bir takım sorunlar mevcuttur. Ahenkli ve düzenli bir biçimde çalışan beden birden bire en ufak bir aksaklık karşısında dahi zorlanması mümkündür. Bu durumlardan birisi de kaslarda yaşanan sorunlardır. Özellikle Kas Sıkışması rahatsızlığı hastayı olumsuz derecede etkileyen rahatsızlık türüdür. Kas Sıkışması problemi çok kolay bir şekilde anlaşılması mümkün olmayan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu sebepten ötürü vücudumuzda gelen bu probleme karşı önlem almak ve farkında olmak oldukça önemli bir husustur. Kas Sıkışması soruna karşı alınacak önlemler sayesinde bu sorunu çözmek mümkündür. Bunun için de erken tanının yapılması gerekir.

Kas Sıkışması Belirtileri Ve Nedenleri

Kolay bir şekilde tespit edilmesi zor olan hastalıkların başında gelen kas sıkışmasına karşı çok dikkatli olmamız gerekir. Özellikle bu sıkışmalar ile beraber meydana gelen ağrıları önemseyerek hafife almamız önemli bir husustur. Çünkü bu sıkışmaların kendiliğinden geçmesi ya da kaybolması mümkün değildir. Kas Sıkışması rahatsızlığına karşı önlem alınması gerekir.

Kas Sıkışması bedenen herhangi bir organında meydana gelen şişkinlikler olup bedenin normal görünümünden farklı olarak kaslarda görülen olumsuz bir durumdur. Bu meydana gelen şişlikleri normal karşılamamak gerekir. Zira bu hastalık beraberinde kasların şişmesi ise birlikte ödem birikmesi ya da kas düğümlenmesi gibi olumsuz sorunların yaşanmasına da neden olmaktadır.

Kaslarına darbe alan bir bireyin ya da kaslarını aşırı derecede zorlayan kimseler için kas içinde meydana gelen toksinlerin çoğalması, uzun süre boyunca kullanılıp zorlanması ya da üzerine yatılması neticesinde Kas Sıkışması sorunu meydana gelmektedir. Bu durum kasların içinde yer alan kanın akış hızını yavaşlattığı için kısa süreli de olma sıkışma meydana gelir. Bu durumu engellemek adına bir takım egzersizlerin yapılması şarttır.

Kas sıkışmalarının birden fazla nedeni bulunmaktadır. Herhangi bir ağrı söz konusu değil iken birdenbire gelişen ya da tam tersi yavaş bir şekilde kas sıkışması meydana gelebilir. Bu durumu temel nedeni ise kasların içerisinde bulunan damar yapılarının tıkanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu duruma dikkat etmek gerekir.

Kas Sıkışması

Kanın Pıhtılaşması Ve Kas Sıkışması Sorunu

Kan, damar yolu içerisinde sıvı bir şekilde dolaşmasına devam ettiği sürece, herhangi bir yaralanma ya da kesik neticesinde dışarı çıktığında pıhtılaşmanın yaşanması söz konusudur. Damar yolunda meydana gelen kanın pıhtılaşması durumu kanda yer alan protein miktarına bağlıdır. Bu dengenin sağlanması ise uzun süreli hareketsiz olma, şişmanlık, felç ve gebelik gibi hastalıkların neticesinde gerçekleşmektedir. Bu sebeplerden ötürü toplardamarların içerisinde yer alan kanın pıhtılaşma durumu çok daha rahat bir şekilde gerçekleşir. Pıhtılaşmış olan kan damar tıkanmalarına neden olur. Arkadan gelecek olan kan geçecek kadar yeteri alan bulamaması sebebi ile damar içerisinde birikmesi söz konusudur. Bu birikme ise beraberinde Kas Sıkışması rahatsızlığının oluşmasına neden olmaktadır.

Kaş Sıkışması Tedavisi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz damar yolu tıkanıklığının yaşanması ile birlikte ortaya çıkan Kas Sıkışması sorununa karşı kan sulandırıcı bir takım ilaçların kullanılması halinde tedavi edilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra eğer hastalık ilaç ile tedavi edilemeyecek bir düzeye ulaşmış ise cerrahi müdahalenin uygulanması şarttır. Genellikle bu rahatsızlık yaşlı bireylerde kendini göstermektedir. Genç kimselerde ise böyle bir rahatsızlığın yaşanması ancak genetik etkenlerden kaynaklı olarak görülmesi mümkündür.

]]>
Bağırsakta Gaz Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/bagirsakta-gaz-sikismasi.html Tue, 27 Nov 2018 11:57:04 +0000 Bağırsakta Gaz Sıkışması, rahatsızlığı durumu sık yaşanan bir sorun olup özellikle yetişkinlerde ve yaşlılarda görülmektedir. Bu durumun en temel sebebi ise düzensiz ve sağlıksız beslenmekten kaynaklanmaktadır. Bun Bağırsakta Gaz Sıkışması, rahatsızlığı durumu sık yaşanan bir sorun olup özellikle yetişkinlerde ve yaşlılarda görülmektedir. Bu durumun en temel sebebi ise düzensiz ve sağlıksız beslenmekten kaynaklanmaktadır. Bunu için gerekil önlemlerin alınması oldukça önemli bir husustur. Bağırsakta gaz sıkışması sorunu aynı zamanda midede de meydana gelen bir takım sorunların yaşanması halinde oluşmaktadır. Midede yaşanan hastalıklar bu rahatsızlığın yaşanmasında etkili olmaktadır. Bunun ile birlikte bir takım bağırsak hastalıkları da bu durumu tetiklemektedir. 

Bağırsakta gaz sıkışması sorunu birçok sebepten ötürü bağırsaklara giren havanın dışarı atılımında yaşanan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumun yaşanması halinde bağırsaklarda gaz birikir ve bu durum hastalara zor anlar yaşatabilir. Gaz sancısı ancak gazın dışarı atılımı sonucunda ortadan kaldırılabilir. Gazın dışarı atılımını sağlamamız halinde bağırsakta gaz sıkışması sorununu çözebiliriz. 

Bağırsakta Gaz Sıkışması Belirtileri Ve Nedenleri

Bağırsakta gaz sıkışması sorunun birçok nedeni bulunmaktadır. Ancak önemli olan bu durumun belirtilerini fark etmektir. Bu sayede bu sorun için erken tanı sayesinde hemen kurtulmak mümkündür. Bağırsakta gaz sıkışması sorunun temel belirtileri mide ve bağırsak ağrılarından kaynaklanmaktadır. Oldukça sancılı ve ağrılı bir durumun yaşanması halinde bağırsaklarda ve midede gaz sıkışması sorunun yaşandığını söylemek mümkündür. Bunun için yapılması gereken ilk şey gaz sıkışması rahatsızlığına karşı önlem almaktır. İlk yapılması gereken şey doktora görünmektir. Doktorun önermiş olduğu ilaçların kullanmamız halinde bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür.

Bağırsakta Gaz SıkışmasıBağırsakta gaz sıkışması sorunu bağırsakta ve midede yaşanan hastalıkların neticesinde gerçekleşmektedir. En temel nedeni bu sorunlardır. Örneğin bağırsaklarda kabızlık sorunun yaşanması halinde gaz sıkışması durum söz konusudur. Zira bağırsakta bulunan bakterilerin görevlerini tam manası ile yerine getiremediği için gaz sıkışması sorunu yaşanabilir. Bağırsaklarda fazlaca gaz birikebilir. Bunun ile birlikte bu gaz birikmesi dışarı atılımı yapılmadığı süre boyunca sancıların yaşanması söz konusudur. Böylelikle bağırsakta gaz sıkışması sorunu meydana gelmektedir.

Bağırsakta Gaz Sıkışması Sorununa Karşı Alınacak Tedbirler

Öncelikli olarak yapılması gereken ilk şeyin uzman bir hekim denetiminde muayene ve tedavi olması gerektiğini belirtmekte fayda vardır. Bunun dışında alınması gereken tedbirleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Düzenli ve dengeli beslenme 
 • Düzenli olarak yürüyüş ve sporlar yapmak
 • İş stresinde uzak durmaya çalışmak
 • Kendimizi fazla yormamak
 • Bitkisel otlardan elde edilen ilaçları kullanmak
 • Doktorun önermiş olduğu ilaçları kullanmak

Yukarıda vermiş olduğumuz tedbirlerin alınması halinde gaz sıkışması rahatsızlığına karşı gerekli tedbirleri almış oluruz. Bağırsakta gaz sıkışması sorununun temel sebebi sağlıksız beslenme sorunundan kaynaklandığı için hastaların bu sorun karşısında daha dikkatli olmasında fayda var. 

]]>
Omuzda Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/omuzda-sinir-sikismasi.html Tue, 27 Nov 2018 19:06:25 +0000 Omuzda Sinir Sıkışması, Omuzda sinir sıkışması çok sık karşılaşılan ve günlük hayatı olumsuz etkileyen hastalıklardan biridir. Omuz, bir çok kas kombinasyonu tendonlardan oluşan bir yapıdır. Hastalık sinir Omuzda Sinir Sıkışması, Omuzda sinir sıkışması çok sık karşılaşılan ve günlük hayatı olumsuz etkileyen hastalıklardan biridir. Omuz, bir çok kas kombinasyonu tendonlardan oluşan bir yapıdır. Hastalık sinirlerin etrafındaki doku üzerine çok fazla baskı uygulanması sonucu kaslar ve bağ dokudaki incinmeler ile kendini gösterir. Çoğunlukla omuzdaki baskı hali kaldırıldığı zaman omuzda sinir sıkışması kronik bir hal almaz, kendiliğinden iyileşir.

Omuzda Sinir Sıkışmasının Nedenleri

Obezite: Aşırı kilo sonucu omuzlar aşırı baskı altında kalır ve vücudun sağlıklı dik duruş şekli bozulur. Bu durumda oluşan baskı sonucu kas ve sinirlerin daralması ile omuzda sinir sıkışması kendini gösterir.

Yanlış Duruş ve Oturma Pozisyonu: Boyunu aşağıda tutma, günlük hayatta sabit bir şekilde gerçekleştirilen uğraşlar, örneğin televizyon izleme, bilgisayar kullanma gibi aktivitelerde uzun süre yanlış pozisyonda kalınması sonucu, sırtta, boyunda ve omuzlarda baskı durumu oluşur. Bu baskı omuzda sinir sıkılmasını tetikler.

Bilinçsiz Yapılan Spor ve Egzersizler: Doğru ısınma hareketleri, kültür fizik, açma ve germe hareketleri yapılmadan başlanan özellikle vücut geliştirme gibi ağırlık kaldırma esasına dayalı sporlarda sakatlanma yaşanması kaçınılmazdır. Bu sakatlanmaların bir kısmı çalıştırılan kas grubuna göre omuzda görülebilir. Omuzdaki kas ve tendonları hazırlamadan yapılan bu faaliyetler omuzda sinir sıkışmasına sebep olur.

Normalden Büyük Göğüsler: Büyük göğüs yapısına sahip bayanların, göğüs kısmının ağırlığı, özellikle ayakta duruş ve oturuş anlarında doğal olarak omuzlarda uzun süreli baskı oluşturur. Bu doğal baskı omuz yapısını ön ve aşağı konumda çeker ve omuzda sinir sıkışması oluşur.

Karpal Tünel Sendromu: Boyundan çıkıp bileklere kadar uzanan sinirler elde bir çok kasın uyarılmasını üstlenir. El bileğinin baskıya uğraması sonucu bu sendrom görülür. Eldeki tendonların kalınlaşmasına ve sinir üzerinde baskı oluşmasına sebep olur. Bilekte oluşan bu hastalık ve bu hastalığı tetikleyen yaşam koşulları omurda sinir sıkışmasını tetikler.

Omuzda Sinir Sıkışması Belirtileri

 • Günlük aktivitelerde ve dinlenme sırasında karşılaşılan, omuzun ön tarafından başlayıp kolun yan bölgesine doğru yayılan ve geçmeyen omuz ağrısı.
 • Fiziksel kuvvet, beceri gerektiren iş ve çalışma sırasında ya da omuzdaki kas gruplarını çalıştıran tenis ya da fırlatma hareketinin gerçekleştirildiği sporlar yapılırken kolu havaya kaldırınca oluşan ağrı.
 • Güç ve hareket kaybı.

Omuzda Sinir SıkışmasıOmuz Sinir Sıkışması Tedavisi

Doktor, omuz sıkışması şikayeti ile gelen hastanın, günlük aktivitelerini ve fiziksel yaşam tarzını inceler ve tedaviyi bu bilgilere göre başlatır.

Egzersiz: Omuzda sinir sıkışmasına sebep olan kas ve kas grubunu çalıştırarak, hareket sonucu sinirlerdeki baskıyı azaltmaya, sinirleri rahatlatmaya yönelik hareketlerden oluşan bir tedavidir. Omuz silkme, çene uzatma, bank hareketi gibi hareketler bu egzersizlerin bazılarıdır.

İlaç Tedavisi: Omuzda sıkışan sinirlerin etrafındaki şişkinliğin indirilmesi amacıyla iltihap sökücü ve kasları gevşeterek baskıyı azaltmaya yönelik kas gevşetici ilaçlarla yapılan tedavidir.

Cerrahi Tedavi: Omuz sinir sıkışması uzun süre geçmez ve diğer tedavi yöntemlerine olumlu cevap vermezse, omuza cerrahi müdahale yapılır.

]]>
Kalp Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/kalp-sikismasi.html Wed, 28 Nov 2018 06:21:21 +0000 Kalp Sıkışması, Genellikle ilerleyen yaşlarda kendini gösteren bu rahatsızlık beraberinde birçok hastalığın da belirtisi haline gelmektedir. Kalp Sıkışması sorunu toplumumuzda sık rastlanılan bir hastalık türü Kalp Sıkışması, Genellikle ilerleyen yaşlarda kendini gösteren bu rahatsızlık beraberinde birçok hastalığın da belirtisi haline gelmektedir. Kalp Sıkışması sorunu toplumumuzda sık rastlanılan bir hastalık türü olup bu hastalığa yakalanan bireylerin çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi halde ilerleyen süreçlerde hastanın başına bir takım sorunların gelmesi söz konusudur. Bu sebepten ötürü daha hastalık kendisini göstermeden yani belirtileri ortaya çıkmadan önlem almak oldukça önemli bir husus olup hayatınızı kurtarabilir. Bu yüzden Kalp Sıkışması sorunu ile ilgili olarak rahatsızlık duymanız halinde bu durumu hafife almayıp bir an önce tedbir almanızda fayda var. Özellikle Kalp Sıkışması sorununda teşhis edilebilen erken tanı ilerleyen süreçlerde hastalığın farklı boyutlara ulaşmadan çözüme kavuşmasında önemli bir husustur.

Kalp Sıkışmasının Nedenleri

Kalp sıkışmasına birçok etken sebep olmaktadır. Kişinin özellikle stresli bir işi ya da yaşamı bulunması kalp sıkışması yaşamasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kalbinde meydana gelen ani artmalar, zorlanmalar ve sıkışmaların yaşanması durumu ancak daha öncesinde yaşanan bir durumdan kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra birden bire kendini göstermesi de söz konusudur. Ancak genel itibari ile bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlığın nedenlerini iyi bilmek gerekir. Bu sayede gerekli tedbirlerin alınması ile birlikte kişi daha da rahat etmektedir.

Aşırı kaygı, heyecan, stres ve korku bu rahatsızlığı tetiklemektedir. Bunun yanı sıra kullanılan ilaçlara da dikkat etmek gerekir. Zira kişinin kullanmış olduğu ilaçların yan etkileri sebebi ile Kalp Sıkışması sorununu yaşaması söz konusudur. Bunun yanı sarı bilinçsiz bir şekilde kullanılan ilaçlarda olumsuz etkilemektedir. Özellikle antibiyotik benzeri ilaçları gereksiz yere sürekli olarak kullanmak bir takım problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sorunların başında da kalpte meydana gelen zorlanmalar ve sıkışmaları örnek vermek mümkündür.

Kalp Sıkışmasında Erken Tanı

Kalp sıkışması yaşayan hastaların bu durumu daha öncesinde fark etmeleri oldukça önemli bir durumdur. Özellikle yaşlılarda meydana gelen Kalp Sıkışması rahatsızlığı erken tanı sayesinde önlem alınması oldukça kolaydır. Tüm bu yaşanan sorunların nedenlerini bilmemiz halinde kalp sıkışması problemini erken tanısı koymak ve tedavi yoluna erken gitmekte fayda vardır. Bunun için de hastaların kalp sıkışmasına neden olan durumları iyi bilip önlem alması gerekir. Bunun ile birlikte bu sorunların yaşanması ile birlikte vakit kaybetmeden bir an önce doktora danışmalarında fayda vardır. Erken tanı ilerleyen süreçlerde hastanın hayatını kurtarabilir. Bu sayede hasta ameliyat olma gibi oldukça zor ve tehlikeli işlemden de kurtulabilme imkanına sahiptir.

Kalp Sıkışması

Kalp Sıkışmasına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Kalp Sıkışması problemi yaşayan hastaların bir takım önlemleri almaları halinde ameliyata gerek kalmadan iyileşmeleri söz konusudur. Bunun için bu rahatsızlık ortaya çıkmadan önce uzman bir doktora görünmek yapılması gereken ilk önlem olması gerekir. Kalp Sıkışması sorunu ihmal edilmemesi gereken bir durum olup bu rahatsızlığı önlemek adına kullanmış olduğumuz ilaçları düzenli bir biçimde kullanmanız gerekir. Bunun için dikkatli olmak gerekir.

Kalp sıkışması sorununa karşı düzenli ve dengeli beslenme oldukça önemli bir husustur. Bu duruma dikkat etmek gerekir. Aksi halde kalp rahatsızlıkları sorunu yaşanması söz konusudur. Bunun ile birlikte bir takım sportif etkinlikler ve aktiviteleri uygulamak gerekir. Bu sayede sağlımızı korumamız mümkündür.

Kalp Sıkışması Ameliyatı

Kalp sıkışmaları ileri düzeyde olmadığı sürece ilaç ile tedavi edilmesi söz konusudur. Özellikle dengeli beslenme ve spor yapılması ile birlikte bu sorunu]]> Kolda Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/kolda-sinir-sikismasi.html Wed, 28 Nov 2018 20:34:29 +0000 Kolda Sinir Sıkışması, Kolda sinir sıkışması kolun dirsek bölgesinde yer alan ulnar adı verilen sinirin sıkışması ile meydana gelen bir durumdur. Boyun omurlarımız da radial, ulnar ve median isimli üç tane sinir bulu

Kolda Sinir Sıkışması, Kolda sinir sıkışması kolun dirsek bölgesinde yer alan ulnar adı verilen sinirin sıkışması ile meydana gelen bir durumdur. Boyun omurlarımız da radial, ulnar ve median isimli üç tane sinir bulunur. Sinirlerin kolda sıkışma gösterdiği yer kubital tüneldir. Bunun yanında elde de sinir sıkışmaları görülür. Sinir sıkışması yaşanan bölgede uyuşma, karıncalanma ve ağrı gibi şikayetler belirtilmektedir. Ulnar sinirleri el bileğine en yakın olan bölgede bulunur ve guyon adında bir kanaldan geçerler. Serçe ve yüzük parmağında son bulurlar zaten serçe ve yüzük parmağımıza hareket veren sinirlerde ulnar sinirleridir. Hastalar genel olarak kolda uyuşma, karıncalanma gibi şikayetlerle doktora başvururlar. Kolada sinir sıkışmasının nedenleri tam olarak bilinmez. Genelde ulnar sinirlerinin geçtiği kanal dar ve yumuşaksa sinir sıkışması meydana gelir. Bazı insanlar geceleri uyurken ellerini yanaklarına koyarlar bu durumda kollar sabaha kadar bükülü kaldığı için kolda sinir sıkışması meydana gelebilir. Kolda sinir sıkışmasına neden olan bir diğer faktörde insanların kemik yapılarıdır. Kemik yapıları kişiden kişiye göre değişir. Kemikleri daha hassas olan bir ters bir hareket yaptığında kolunda sinir sıkışması meydana gelebilir. Dirsekte oluşan kistler de sinir geçişini engelleyeceği için kolda sinir sıkışması meydana gelebilir. Kişilerin mesleği de kolda sinir sıkışmasına neden olabilir. Dirseğin uzun süre sabit kalması gereken mesleklerde çalışan bireylerde sinir sıkışması meydana gelebilir. Örneğin sekreterlik şoförlük vb.

Kolda Sinir SıkışmasıKolda Sinir Sıkışması Belirtileri

Genel olarak serçe ve yüzük parmaklarda şiddetli ağrı olarak kendini gösterir. Ağrı hafifi bir şekilde başlar ve zamanla artar. Özellikle kollarınızı hareket ettirdiğinizde ağrıların dayanılmaz olduğunu hissedersiniz. Vücudun dinlenme saatlerinde ağrılar hissedersiniz. Özellikle karıncalanma ve uyuşma şeklinde kendini gösterir. Böyle bir uyuşma yaşarsanız ellerinizi hareket ettirmelisiniz. Bu hareket ellerinizin uyuşmasını azaltır. Kollarınızda uyuşma, karıncalanma veya ağrı hissettiğinizde doğru teşhisin konulması için mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Kolda sinir sıkışması ciddi bir durumdur ve zamanında tedavi edilmediğinde ciddi hasarlara yol açabilir. Kolunuzda ağrı olduğunu hissetiğinizde hemen doktora başvurmalısınız. Bu aşamada doktorunuzu doğru bilgilendirmeniz gerekmektedir. Doktorunuz teşhisi koymak için bir takım testler uygulayacaktır. Fakat kolunuzda sinir sıkışması olup olmadığını fiziksel muayenede de anlayabilir. Muayene sırasında el parmaklarınızı hareket ettirecek ve bu şekilde eğer ağrı oluşuyorsa sinir sıkışması durumu belirginleşecektir. Doktorunuz bu muayeneden sonra hastalığın şiddetini öğrenebilmek için bir takım testler uygulayacaktır. Bu testlerden biri röntgendir. Röntgende kireçleme durumu ve buna benzer sorunlara bakılır. Mr de ise dirsek bölgenizde yer alan yumuşak dokular hakkında bilgi alınır. 

Kolda Sinir Sıkışması Tedavi Yöntemleri

Tedavi için öncelikle doğru teşhisin konulması gerekir. Teşhis konulduktan sonra hastalığın şiddetine göre tedavi şekline başlanır. İlaç tedavisinde ödem giderici ilaçlara başvurulur. Sinir sıkışmalarında etkili yollarda biride egzersiz yapmaktır. Sıkışan sinirleri rahatlatmak için gerdirme egzersizleri yapılır. Yapılan hareketlerde ağrı meydana gelirse atel kullanılması önerilmektedir.Eğer hastaya tüm bu tedavi yöntemleri denendiyse ve herhangi bir cevap alınamadıysa tek çare cerrahi operasyon gerçekleştirmektedir. Cerrahi operasyonda gevşetme uygulaması yapılır. Kubital tünelin çatısını oluşturan doku kesilir ve gevşetilir. Bu yöntem dışında ulnar siniri ön tarafa ulaştırılır ve sinirin gerginliği azaltılmaya çalışılır. 3-6 hafta arasında kol kalp hizasında tutularak gerçekleşen operasyonlar sonucunda iyileşme başlamıştır. Bundan gerdirme ve eklem hareketliliğini arttırmak için egzersizler uygulan]]> Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/sinir-sikismasi.html Wed, 28 Nov 2018 21:51:32 +0000 Sinir sıkışması, sinirlerin kemik, kıkırdak ve kasların içinden geçtiği bölgelerde aşırı derecede baskıya uğraması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Baskı sonucu sıkışma oluşan sinirsel bölgelerde, karıncalan Sinir sıkışması, sinirlerin kemik, kıkırdak ve kasların içinden geçtiği bölgelerde aşırı derecede baskıya uğraması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Baskı sonucu sıkışma oluşan sinirsel bölgelerde, karıncalanma, hissilik oluşumu ve ağrılar gibi belirtilerle ortaya çıkmakta ve genelde eklem yerleri olmak üzere vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilmektedir. Sinir sıkışmasının en sık görüldüğü bölge el bileklerinde karpal tünel sendromu olarak ortaya çıksa da, omurilik bölgesinde disk kayması ve bacaklardaki bilek eklemlerinde de görülebilmektedir. sinir sıkışması oluşumunun en tipik belirtileri şöyledir.  


Sinir sıkışması belirtileri
 • Karıncalanma ve iğne batıyormuş hissi
 • Kaslarda seğirmeler ve halsizlik hissi
 • Kas sıkışması oluşan bölgelerde duyu kaybı ile ortaya çıkan uyuşukluk hissi
 • El ve ayak hareketlerinde güçlük hissi
 • Şiddeti giderek artan ağrılar ve iş görmede zorluklar yaşanması
 • Gece uykudan uyandırabilecek derecede ağrı ve uyuşukluk hissi
Bu gibi şikayetlerinin ortaya çıkması, tanı olarak sinir sıkışması oluşumunun belirtileri olarak kabul edilmektedir. Bu şikayetler genelde geceleri daha fazla hissedilir, bunun sebebi ise ağrıları bastırıcı hormonların geceleri en az üretildiği saatlerden kaynaklanmaktadır. Sinir sıkışması şikayetleri kadınlarda erkeklere göre daha çok rastlanır. Sinir sıkışması el ve ayak bilekleri eklemleri dışında omurilik bölgesinde oluşmuş ise, öksürme veya hapşırma ile ortaya çıkan şiddetli ağrılarla belirtiler vermektedir. 

Sinir sıkışması oluşma nedenleri

Sinir sıkışması bazı durumlarda, halk arasında bel fıtığı denilen omurilik gölgesinde disk kayması, el ve ayak bileklerinde oluşan karpal tünel sendromu olarak ortaya çıkabildiği gibi, şiddetli travmalar ve sinirleri de etkileyebilen yaralanmaların da rolü olmaktadır. Bütün bu etkenlerin dışında, obezite ve aşırı şişmanlık, klavye kullanmak gibi uzun süreli el bileğinin bükülmüş vaziyette çalışılmayı gerektiren meslekler, el bileğinin uzun süreli yük binerek çalışılması gereken işler, bilinçsiz ve yanlış uygulanan spor faaliyetleri, halk arasında kireçlenme denilen eklem doku bozuklukları, uzun süre maruz kalınan stres, hamilelik ve çocuk emzirmekte el bileğinin uzun süreli bükülü kalması, diyabet, şeklinde sıralayabiliriz.  

Bu etkenlerle meydana gelen sinir sıkışması ve sinirlerin uzun süreli baskıya maruz kalması işlev bozukluklarına yol açabildiği gibi, baskıya maruz kalan sinir bölgelerinde iltihaplanmaya da neden olabilmektedir. Kısa süreli sinir sıkışmaları pek fazla hasarlı bir etki bırakmasa da, uzun süreli kronik hale gelen sinir sıkışmaları ciddi sağlık ve hareket sorunları yaratabilmektedir.

Sinir SıkışmasıSinir sıkışması teşhisi ve tedavisi

EMG, Elektromiyografi yöntemi, Kasların içerisine iğne şeklinde elektrotlar yerleştirilmek sureti ile kasların elektrik deşarjının ölçülmesi yöntemidir. Elektrotların yerleştirilmesi sırasında ufak ağrılar ve yaralanmalar olabilse de bunlar geçicidir. Kasların içerisine gönderilen elektrik sinyalleri ile kasların hareket etmesi sağlanır, bu yöntemle sinir sıkışmasının şiddeti ve varlığı ile ilgili önemli bulgular elde edilebilmektedir.

MR, Manyetik rezonans yöntemi, Radyo frekanslar kullanılmak sureti ile vücudumuzda bulunan yumuşak ve sert dokuların görüntülenmesi mümkün olmaktadır. Sinir sıkışması teşhisinde ve ön çapraz bağlardaki yaralanmalarda oldukça etkili veriler elde edilebilmektedir. MR yöntemi ile bağ dokular ve kıkırdakların durumu hakkında önemli bilgilere ulaşılabilmektedir.

Bütün bu şikayetler uygun bir fizik tedavi ile kontrol altına altına alınabilse de, fizik tedavi ve ilaç tedavisinin sonuç vermediği daha ileri vak]]> Ayakta Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/ayakta-sinir-sikismasi.html Thu, 29 Nov 2018 16:16:11 +0000 Ayakta Sinir Sıkışması, İnsan vücudunda omurilikten başlayıp ayak parmaklarının kıkırdaklarına dek birden fazla sinir bulunmaktadır. Bu sinirlerin bir diğer adı da uyarıcı hücrelerdir. Ayakta sinir sıkışması çoğu Ayakta Sinir Sıkışması, İnsan vücudunda omurilikten başlayıp ayak parmaklarının kıkırdaklarına dek birden fazla sinir bulunmaktadır. Bu sinirlerin bir diğer adı da uyarıcı hücrelerdir. Ayakta sinir sıkışması çoğu bölgede meydana gelen sinir sıkışmalarında ki ile aynı olarak sık sık ya da ara sıra meydana gelebilmektedir. Ayakta meydana gelen sinir sıkışması daha çok ayağın bilek bölgesinde ve ayağın parmak kısımlarında mevcut olan sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Ayakta sinir sıkışması meydana geldiği zaman kişide şiddetli ağrıların olması söz konusudur. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde ve aşağıdaki belirtilerden herhangi bir tanesinin görülmesi halinde kişinin çok dikkatli olması ve gereken tedavinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu durumun hiçbir şekilde ihmali söz konusu olmamalıdır.

Ayakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Sinir Sıkışmasına Sebep Olan Etkenler Nelerdir

Ayakta sinir sıkışması ve buna sebep olan etkenleri şu kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Ayakta sinir sıkışmasının ilk belirtisi ayakta meydana gelen uyuşma ve karıncalanma hissidir. Bu durum meydana geldiğinde kişiye ayakları çok fazla ağır gibi gelmektedir ve ayaklarını hareket ettirmeye çalışması halinde ayakta karıncalanma hissi oluşmaktadır.
 • Ayakta sinir sıkışması rahatsızlığının başka bir belirtisi de kişinin ayaklarında meydana gelen ve oldukça fazla ağrıların olmasıdır. Bu ağrı çoğunlukla kişinin ayaklarında başlamakta ve artış göstererek bacak kısımlarına doğru yol almaktadır. Aynı şekilde kişinin ayağında başlayan bu ağrılar bel bölgesine doğru yayılmakta ve bu şekilde devam etmektedir.
 • Ayakta sinir sıkışmasının belirtilerinden bir tanesi de kişinin ayaklarında meydana gelen yanma hissidir. Ayağında sinir sıkışması olan kişinin ayak bölgesinde meydana gelen bu durum aynı zamanda ayağın iç kısmında da çok aşırı şiddetlerde kendini göstermektedir.
 • Ayakta sinir sıkışması sonucunda meydana gelen belirtilerden bir tanesi ise, kas çekilmesi durumu ve kişide meydana gelen kendini çok fazla yorgun hissinin oluşmasıdır. Kişinin ayaklarının bilek bölgelerinde ve diz bölgesinde mevcut olan kaslarda şiddetli çekilmeler söz konusudur ve bu sebeple de kişi ayağını hareket ettiremeyecek derecede kendini yorgun hissetmektedir.

Tüm bunların yanı sıra yukarıda yazılan belirtilerin görülmesine neden olan ayakta sinir sıkışması rahatsızlığının oluşmasına sebep olan birden fazla etken bulunmaktadır. Bunların başında çok fazla ayakta durmak gelmektedir. Kişi çok fazla ayağının üzerinde duruyor ise ayakta sinir sıkışmasının olma olasılığı yüksektir. Bunun yanı sıra, kişinin ayağına bir darbe alması ve bunun sonucunda meydana gelen yaralanmalar sonucunda da ayakta sinir sıkışması meydana gelmesi muhtemeldir. Kişinin aldığı darbe özellikle de sinir kanallarının bulunduğu bölgeye denk gelmiş ise sinirler tahrip olmuş olabilmekte ve bunun sonucunda da ayağında sinir sıkışması olmuş olabilmektedir. Ayakta sinir sıkışmasına sebep olan etkenlerden bir diğeri ise kişinin çok kilolu olmasıdır. Çünkü aşırı kilolu olan kişilerde vücut normalden daha fazla ağırlık taşımak zorunda kalmaktadır. Bu sebeple de kilosu normalin üzerinde olan kişilerin bu sorunu ve kiloya bağlı başka sorunları da yaşamaması için aşırı kilolarından bir an önce kurtulmaları gerekmektedir.  

Ayakta Sinir Sıkışması

Ayakta Sinir Sıkışmasının Tedavi Yöntemleri

Ayakta sinir sıkışmasının tedavi yönteminin temelinde sıkışmış olan sinirlerin düzenlenmesi amacı ile bu hücrelerin yeniden uyarıcı özelliğine kavuşturulması ve bu sinir hücrelerinin işlevlerini tam olarak gösterebilir hale getirilmesi amacı ile kan dolaşımının yeniden sağlığına kavuşacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple de kişinin tedavi amacı ile ilk olarak ayaklarına buz]]> Omuzda Kas Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/omuzda-kas-sikismasi.html Fri, 30 Nov 2018 04:51:59 +0000 Omuzda Kas Sıkışması, Sinir sıkışması, sinir etrafındaki doku üzerinde çok fazla baskı oluşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Omuzda kas sıkışmasının meydana gelmesinin sebebi ise; incinme

Omuzda Kas Sıkışması, 
Sinir sıkışması, sinir etrafındaki doku üzerinde çok fazla baskı oluşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Omuzda kas sıkışmasının meydana gelmesinin sebebi ise; incinme yada zarar görmüş kemiklerden kaynaklı olabilir. İncinmelere sebep olabilecek farklı birkaç durum vardır. Kemik yada kıkırdak dokudaki zedelenmelerden kaynaklı, kaslarda yada bağ dokuda bulunan zedelenmelerden kaynaklı olabilir. Omuzda  kas sıkışması kalıcı hasarlara yol açmaz. 

Omuzda Kas Sıkışması Belirtileri
Hastaların kas sıkışmasında yaşadığı bir kaç klasik belirti bulunmaktadır:
 • Sinirlerde bulunan baskı sonucu uyuşukluk ve his kaybı yaşanması 
 • Ayrıca kolun tamamında iğnelenme ve batmaya benzeyen yoğun karıncalanma oluşması 
 • Sinir sıkışmasının oluştuğu bölgede yoğun bir şekilde hissedilen ağrı. Genellikle yanma hissi uyandırır. 
 • Omurgaya yakın olan sinir sıkışmasında hapşırma yada öksürme sonucu ağrı artar. Hatta kaslarda seğirme ve güçsüzlükte olabilir.
 • Sinir sıkışmasının belirtileri genellikle uykudayken yada dinlenme esnasında artar.
Omuzda Kas Sıkışması Nedenleri 

Sinir (kas) sıkışmasına yol açabilecek farklı sebepler bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçını açıklayalım:
 • Yanlış duruş: hamilelik ve obezite gibi durumlarda yanlış duruş bozukluğu sebebi ile kas (sinir) sıkışması riski artabilir. Özellikle hamilelik döneminde şişkinlik yaşandığı için sinir ve sinir yollarına uygulanan baskı da artmış olur. Bu sebeple sinir sıkışması riski artar. 
 • Büyük göğüsler: büyük göğüslere sahip olan bayanlarda genellikle duruş bozukluğu bulunmaktadır. Bu sebeple risk artırıcı bir faktördür. 
 • Obezite: obezite sinir sıkışması riskini artıran en önemli faktörlerden biridir. Çünkü fazla ağırlık kaslara ve sinirlere baskı yapar ve sinir sıkışmasına neden olur. 
 • Bazı sağlık problemleri: kemik çıkığı, kemik kalınlaşması, omurganın sertleşip sinir alanını daraltması bunlardan bazılarıdır. 
 • Kartal tünel sendromu: daha çok kadınları etkilemekte olan bu durum sinir sıkışması hastalığında yaygındır. 
Omuzda Kas SıkışmasıOmuzda Kas Sıkışması Tedavisi 

Doktor başvurusu sonrası tıbbi geçmişiniz ve ve size bu rahatsızlığa iten aktiviteler öncelikli olarak araştırılır. Ve bu durumun başka sebepleri olup olmadığını araştırmak için MR ve bazı kan testlerine başvurulur. Sinir sıkışması tanısı konulduktan sonra ağrıları azaltmak için bazı egzersizler yapılması önerilir. Egzersizler sinirin şişmiş olması yada zarar görmüş olması durumlarında çok daha etkilidir. Bunlardan birkaçı çene uzatma, omuz silkme, bank hareketidir. Çene uzatma; çenenizi göğse ve sağ alta doğru yavaş bir şekilde hareket ettirdikten sonra en fazla 15 saniye bu şekilde kalın. Daha sonra rahatlayıp aynı hareketi sol kısma da uygulayın. 5'er kez tekrarlanmasında fayda vardır. Bu işlemi takiben kollarınızı aşağıya sarkıtın ve omuzlarınızı çenenize doğru yaklaştırın. 15 seferlik setler halinde yapmanız uygundur. Ve yine bu hareketide takiben bank hareketini de yapmaktır. Vücuda zarar gelmemesi için ağırlığınızı bir süpürge sapına vererek yere uzanıp süpürge sapını omuz hizasında tutup kollarınız düz bir şekilde durana kadar yukarı itin. Bu hareketi 15 kere tekrarlayabilirsiniz. Sinir sıkışmasının tıbbi tedavisinde ise iltihap sökücü ilaçlar kullanılır. Sebebi ise sinir etrafındaki şişkinliği azaltmaktır. Eğer ağrı çok fazla ise bölgeye enjeksiyon ile müdahale edilebilir. Omuzda Kas Sıkışması  uzun süre iyileşmemesi durumunda ameliyat gerekebilir.
]]>
Ulnar Sinir Sıkışması Tedavisi https://www.sikisma.gen.tr/ulnar-sinir-sikismasi-tedavisi.html Fri, 30 Nov 2018 13:36:11 +0000 Ulnar sinir sıkışması tedavisi, diğer birçok sinir sıkışması rahatsızlığı gibi basit şekilde yapılabilmektedir. Ulnar siniri, koltuk altından gelir ve buradan dirsekteki bir kanal içerisinden kola ve ele uzanır. Dirsekte iç Ulnar sinir sıkışması tedavisi, diğer birçok sinir sıkışması rahatsızlığı gibi basit şekilde yapılabilmektedir. Ulnar siniri, koltuk altından gelir ve buradan dirsekteki bir kanal içerisinden kola ve ele uzanır. Dirsekte içinden geçtiği tünele kubital tünel denmektedir. Uzun süre dirseğe baskı uygulandığında yada dirsek bükülü kaldığında bu bölgede kalınlaşma meydana gelir ve sinir sıkışır. Kolda ve elde ağrı,uyuşma yada hissizlik meydana gelir. Bu aşamadan sonra tedavi süreci başlamaktadır. Tedavi süreci yada şekli hastalığın öyküsüne ve neden kaynaklandığına bakılarak belirlenir.  

Ulnar Sinir Sıkışması TedavisiTedavi
Doktor gerekli muayeneleri yaptıktan sonra eğer sıkışmanın ileri boyutta olmadığını düşünürse, sinir etrafında oluşan şişliği azaltmak için ibuprofen gibi anti-enflamatuar ilaç tavsiye edebilir. Steroid enjeksiyonları pek tavsiye edilmemektedir. Anti-enflamatuarsavaşan ilaçlar iltihapla savaşan ve yangı önleyici görevi görmektedir. Hekim, cerrahi müdahale kararı vermeden önce bazı süreçlerin sonuçlarına bakmak isteyebilir. Bunlar;
 • Dirseği bükerek iş yapıyor yada gün içerisinde bu şekilde çok duruyorsak bundan bir süre kaçınma,
 • Bilgisayarla ilgili bir iş yapıyorsanız, sandalyenin yeterince yüksek olmasını sağlayın ve sandalyenin kollarını kullanmamaya gayret edin. 
 • Dirsek üzerine yüklenmekten ve basınç uygulatan faaliyetlerden uzak durun.
 • Uyurken dirseğinizi düz tutarak uyumaya çalışın. Gerekirse özel aparatlar kullanabilirsiniz.
Eğer bu faaliyetlerden kaçınma sonucunda ağrı ve yakınmalarda azalma olmaz ve kaslarda zayıflama hissedilirse, ulnar sinir sıkışması tedavisi sürecinde cerrahi müdahale gerecektir. Operasyon genellikle dirsek hizasında yapılır fakat sıkışma bilekte oluşmuş ise operasyon bilek hizasında da yapılabilir. Ulnar sinir bazen her iki noktada da sıkışmış olabilmektedir. Bu nedenle operasyon hem dirsek hem bilek seviyesinde yapılır. Dirsek etrafında meydana gelen sıkışmayı ortadan kaldırmak için bir çok yöntem kullanılır. Kullanılan yöntemlerin hepsi dirsek seviyesinde bir kesi yapılmasından ibarettir.  Bu yöntemlerden birinde kübital tünelin sadece çatı kısmı çıkartılır. Bu yöntem daha çok sıkışmanın hafif seyirde olduğu hastalarda işe yarar. Genellikle, sinir dirseğin arkasındaki kanaldan çıkarılarak dirseğin önünde bulunan yeni bir yere taşınır. Bu yönteme ulnar sinirin öne aktarımı adı verilir. Sinirin yeni yeri deri ve yağ dokusunun altında ama kasın üstünde, kasın içinde veya kasın altında olacak pozisyonda yerleştirilebilir. Ulnar sinir sıkışması tedavisi eğer sinir çok kötü şekilde sıkışmış ve kas kaybı mevcut ise normal haline dönemeyebilir ve bazı bulgular operasyon sonrasında bile devam edebilir. Sinirlerin iyileşme süreci çok yavaştır ve sinirin ameliyat sonrasında iyileşip iyileşmeyeceğini kesin olmamaktadır. Tedavi sonrasında 3-6 hafta kadar kalp hizasında tutulacaktır. Bu süre bitiminde güçlendirme, gerdirme ve eklem hareket açıklığını normale döndürmek için egzersiz sürecine başlanacaktır. 
]]>
Sinir Sıkışması Ameliyatı https://www.sikisma.gen.tr/sinir-sikismasi-ameliyati.html Sat, 01 Dec 2018 12:23:32 +0000 Sinir Sıkışması Ameliyatı , Üç adet ana sinir vardır. Bunlar sırası ile ulnar, median ve radialdir. Ulnar, boyun omurlarından başlayıp ele kadar uzanır. Radial ise ön kol damarıdır. Sinir sıkışması, si
Sinir Sıkışması Ameliyatı , Üç adet ana sinir vardır. Bunlar sırası ile ulnar, median ve radialdir. Ulnar, boyun omurlarından başlayıp ele kadar uzanır. Radial ise ön kol damarıdır. Sinir sıkışması, sinirlerin dokularca baskıya uğraması sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Sinirlere oluşan baskı sonucu hissizlik, ağrı ve karıncalanma görülür. 

Sinir Sıkışması Neden Olur,

Sinirlere baskı sonucu oluşabildiği gibi disk kayması ve fıtık sonucu da sinir sıkışması olabilir. Ayrıca sinir sıkışması;
 • Aşırı kilo
 • Stres
 • Duruş bozuklukları
 • Spor aktiviteleri
Baskı sonucu sinirlerde iltihaplanma ve işlevlerde sınırlanma olabilir. 

Sinir Sıkışması AmeliyatıSinir Sıkışması  Belirtileri,
 • Güç kaybı ve karıncalanma 
 • Hareket kaybı 
 • Ağrı 
 • His kaybı 
Sinir sıkışması tedavisinde hasta ilk olarak dinlendirilir. Dinlendirme sonucu hastaya fizik tedavi başlatılabilir. Uygulanan tüm tedavilerde sonuç vermezse cerrahi müdahaleye başvurulur. Ameliyat tıp dilinde anterior transpozisyon olarak adlandırılır. Sinir tünelden alınır. Böylece gerginliği azaltılır. Ameliyat sonrası sonuçlar genellikle başarılıdır. Fakat geç kalınmış vakalarda ve kemik erimesi bulunan hastalarda ameliyat sonrası başarı oranı azalmaktadır. Ameliyat sonrası normal hayata dönüş hastanın doktorun tavsiyelerine uyması sonucu daha çabuk iyileşme gösterir. 
]]>
Ellerde Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/ellerde-sinir-sikismasi.html Sat, 01 Dec 2018 13:44:31 +0000 Ellerde sinir sıkışması, daha çok masa başı iş yapanlarda, uzun süre elde çamaşır yada bulaşık yıkayan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Bunların dışında hormonlar, ilerleyen yaş, troid, diyabet ve romatizmal hast Ellerde sinir sıkışması, daha çok masa başı iş yapanlarda, uzun süre elde çamaşır yada bulaşık yıkayan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Bunların dışında hormonlar, ilerleyen yaş, troid, diyabet ve romatizmal hastalıklar ve genetik olarak görülmektedir. Karpal tünel sendromu olarak da alnadırılmaktadır. El bileğinde ağrı, uyuşma, hareketsizlik gibi semptomların meydana gelmesine neden olmakla beraber bayanlarda daha sık olarak görülmektedir. Karpal tünel dediğimiz yer el bileğinde median sinirin geçtiği tünele denmektedir. Tünelin zemininde ve yanlarında karpal kemikler bulunmaktadır ve dar bir yapıya sahiptir. Medial sinir, bu bağ altında sıkışarak karpal tünel sendromunu yani ellerde sinir sıkışmasını meydana getirmektedir.  Median sinir ellerimizde başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın his ve hareketinden sorumludur. Parmaklara hareket yeteneğini kazandıran median sinirle beraber ten donlarda bulunmaktadır. Ten donlar ve transvers karpal ligamentin kalınlaşarak median sinire baskı yapması sonucu sıkışma oluşmaktadır.   

Ellerde sinir sıkışması belirtileri,

Kişi el bileğini hareket ettirirken uyuşukluk, karıncalanma ve şiddetli ağrı, orta, işaret ve başparmakta elektriklenme, omuza ve dirseğe yayılan ağrı oluşmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz etkenler ve bu belirtilerden bir ya da birkaçı ellerinizde varsa uzman bir doktora görünmelisiniz. Semptomlar genellikle yavaş yavaş başlamaktadır. Herhangi bir zamanda ortaya çıkabilen ellerde sinir sıkışması özellikle vücut dinlenmeye çekildiğinde yani geceleri daha çok gerçekleşmektedir. Gündüz ise ellerimizi en çok kullandığımız anlarda telefonla konuşurken, araç kullanırken, kitap okurken ortaya çıkmaktadır. Bu faaliyetleri gerçekleştirirken şiddetli ağrı meydana geliyorsa eli sallayıp rahatlama hissi oluşturmaktadır. İlerleyen durumlarda düğme ilikleme, tırnak kesme, çay bardağı tutma vb. faaliyetlerde kısıtlama oluşmaya başlar. Tedavisi olunmaz ise el kaslarında zayıflama görülebilmektedir.

Ellerde sinir sıkışması tanısı,

Hastaların tedavi başlangıcında verdiği bilgiler tedavinin seyrini belirlemektedir. Tanı koyabilmek için el kaslarında zayıflık tespiti, kavrama kuvveti tespiti, eldeki uyuşma ve karıncalanmayı anlamak için belli pozisyonlarda tutma, parmak duyularını ve hislerini gözler kapalı olarak incelemek, el bileğinde median sinir trasesine bastırarak şikayet olan bölgeyi tam olarak yakalayan proke edici testler uygulanarak elde sinir sıkışması tespit edilebilmektedir. Sinir iletimini değerlendirmek için EMG testi yapılmaktadır. Emg testi sonucunda sıkışmanın şiddeti ortaya çıkacaktır.

Ellerde sinir sıkışması tedavisi,

Sinir sıkışması rahatsızlığını engellemek için yapılan fizik tedavi yöntemleri yada günlük duruşları azaltmaya rağmen şikayetler ve sızlanmalar devam ediyor ise cerrahi tedavi aşamasına geçilecektir. Çünkü ellerde sinirde sıkışması durumu engellenmezse dönüşü olmayan hasarların meydana gelebilmektedir. Operasyon hasta ayaktayken ve lokal anestezi uygulanarak yapılır. Operasyonda transvers karpal ligament vertikal olarak kesilir ve median sinir gevşetilerek sinir hücrelerinin rahatlatılması sağlanır. Operasyon uygulanan el ve/veya eller birkaç gün kalp seviyesinin üzerinde tutularak şişmesi önlenir. İlk birkaç gün ağrı, şişlik ve sertlik olması normaldir. Ortalama 3 hafta kadar bileğin dinlenmesi gerekir. Bir kaç hafta sonrasına kadar el basit işleri görebilecek duruma gelebilmektedir. Cerrahi operasyon uygulandıktan 6 ay sonrasında bile uyuşma ve karıncalanma meydana gelmesi normaldir. Elle yapılacak işlerin yoğunluğu doktorunuza belirtmelisiniz. Gerekli gördüğü takdirde bu faaliyetlere devam etmelisiniz. Aksi takdirde iyileşme süreci yavaşlayacaktır. Geçmiş olsun. 
]]>
El Bileğinde Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/el-bileginde-sinir-sikismasi.html Sun, 02 Dec 2018 10:39:24 +0000 El Bileğinde Sinir Sıkışması, Teknolojinin hızla ilerlediği ve hayatın vazgeçilmez bir yerini aldığı günümüzde, geçmişte daktilo kullanan katipler, günümüzde özellikle bilgisayar kullanıcılarında karşı El Bileğinde Sinir Sıkışması, Teknolojinin hızla ilerlediği ve hayatın vazgeçilmez bir yerini aldığı günümüzde, geçmişte daktilo kullanan katipler, günümüzde özellikle bilgisayar kullanıcılarında karşılaşılan, gün geçtikçe artan, ellerde uyuşma, his kaybı, ağrı ve sızlama şeklinde görülen el bileğinde sinir sıkışması, insanın yaşam kalitesini düşüren ve tedavi edilmediği taktirde ilerleyerek zararını arttıran bir tür sinir hastalığıdır. El parmaklarının hareket etmesini ve hissetme yetisinin çalışmasında büyük rol oynayan, median sinir olarak isimlendirilen yapının geçtiği karpal tünelin içinde çeşitli sebeplerle daralması, sıkışması sonucu el bileğinde sıkışma meydana gelir. Karpal tünelin içerisinde parmaklarımızı hareket ettirmemizi sağlayan tendonlar ve median sinir bulunur. Median sinir, baş, işaret, orta ve yüzük parmaklarının hissetmesini ve bazı hareketlerini yapmasını sağlar. Kalıtsal bir hastalık değildir. Geçmişte halk arasında sekreter hastalığı olarak anılırdı.

El Bileğinde Sinir Sıkışması Sebepleri

Uzun süreler tek tip el işi ile uğraşan ve bu işleri sabit bir şekilde rutin olarak yapan, aynı el ve bilek hareketlerini sürekli tekrarlayan, aşırı el işi yapan, bilgisayar kullanan, müzik aleti çalan, ağır el aletleri ve titreşimli aletler kullanan kişilerde görülür. Bileklerde burkulmalar, kırılmalar veya yırtıklar, şeker hastalığı, romatoid artrit, hipodroidi, aşırı şişmanlık, gut hastalığı başlıca sebepleridir.

El Bileğinde Sinir Sıkışması Belirtileri

 • Bir veya daha fazla parmakta uyuşma.
 • Parmaklarda yanma ve batma hissi.
 • Başparmak kaslarında erime ve güç kaybı.
 • Elde uyuşma, el ve bilek ağrısı ile uyanma.
 • Özellikle sabahları görülen şişlik ve kramplar.
 • Bilekten kola, omuza hatta boyuna uzanan ağrılar.

El Bileğinde Sinir Sıkışması Tedavi Yöntemleri

El Bileğinde Sinir SıkışmasıEgzersiz: Hastalık tek yönlü, aynı hareketin uzun süre tekrarlanması sebebiyle ortaya çıktığı için bileğin ve elin temel yapısında deformasyona neden olur. Bu sebeple hastalığa sebebiyet veren sabit hareketin harici doğaçlama ve el ve bileğin tamamını çalıştıracak hareketler yapılmalıdır. Fizyoterapist eşliğinde yapılan germe ve çekme egzersizleri tedaviyi olumlu etkileyecektir.

İlaç Tedavisi: Ağrının giderilmesi ve kasların rahatlatılması amacıyla antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. Steroid enjeksiyonu da sinir etrafındaki şişlikleri azaltarak rahatlama sağlayacaktır.

Yardımcı ve Destekleyici Ortopedik Malzemeler: Çeşitli eldivenler ve bileği destekleyen bileklikler sayesinde rahatlama ve iyileşme sürecinde ilerleme görülebilir.

Cerrahi Müdahale: Egzersizler, ilaç tedavisi ve yardımcı tedavilere cevap vermeyen el bileğinde sinir sıkışması hastalığında, karpal tünel açılarak siniri rahatlatıp, serbestleştirmeye yönelik cerrahi tedavi uygulanır.

El Bileğinde Sinir Sıkışmasından Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler

 • Kilo vermek, tuzsuz veya az tuzlu gıdalar tüketmek.
 • Periyodik olarak bütün el ve bileği çalıştıracak egzersizler yapmak.
 • Gün içinde el sarkıtma molaları vermek ve bilekleri dinlendirmek.
 • Bilek ve el bölgesine buz uygulaması yapmak.
 • EL ve bilekleri zorlayan işlerden mümkün olduğunca kaçmak ve aşırı zorlama yapmamak.
]]>
Bilekte Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/bilekte-sinir-sikismasi.html Mon, 03 Dec 2018 09:44:37 +0000 Bilekte sinir sıkışması;  sinirlerin kemik, kıkırdak, kas ve tendon gibi dokular tarafından aşırı baskı altına alınmış olmasından kaynaklanan bir sinir hastalığıdır. Basınç sıkışmasından meydana gelen ağrı, uyuşma Bilekte sinir sıkışması;  sinirlerin kemik, kıkırdak, kas ve tendon gibi dokular tarafından aşırı baskı altına alınmış olmasından kaynaklanan bir sinir hastalığıdır. Basınç sıkışmasından meydana gelen ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler oluşur. Sinir sıkışması vücudun her bölgesinde oluşabilmektedir. Elde parmakların hareketi ve hissini sağlamakta önemli bir yere sahip olan ve median sinir olarak bilinen yapının el bileğinde sıkışmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Eldeki kasların çalışması ve duyunun hissedilmesi sinirler aracılığı ile meydana gelir. Bu sinirlerde üçe ayrılır. Bu sinirlerin en büyüğüne median denir. Bu sinir el bileğinin orta bölümünden avuç içine doğru gider. Median sinirin bu gidişine de tıpta kalpal tünel denir. Sinirin bu tünelde sıkışması basınç artışı veya tünelin daralmasıyla meydana gelmektedir.
Bilekteki sinir sıkışması erkeklerden çok kadınlarda görülür. Genetik olma ihtimalide çok yüksektir. Bilekteki sinir sıkışması genellikle el bileğini uzun süre bükülü şekilde tutan insanlarda veya el bileğini kullanarak ağır işler yapan insanlarda daha fazla görülür. Bu hastalığın görülme yaşı ise genellikle 35-60 yaş aralığıdır. Bilekte sinir sıkışması şeker hastalığı olan kişilerde, gut hastalığı olanlarda, romatizma hastalığı olan kişilerde ve obezite hastalığı olan kişilerde daha çok rastlanmaktadır.

Bilekte sinir sıkışmasının belirtileri; 

Bilekte sinir sıkışması başlangıç aşamasında ise elde güçsüzlük, ilk üç parmakta karıncalanma, kısa sürede yorulma gibi. Eğer bilekteki sinir sıkışması ilerlemiş ise parmaklardaki uyuşma,  orta ve şiddetli ağrılar oluşmaya başlar. Özellikle ağrılar geceleri dayanılmaz bir hal alır. Bu rahatsızlığı olan kişiler elini salladığında veya bileğini hareket ettirdiğinde bilekteki ağrı hafiflemeye başlar. Bilekte sinir sıkışması daha ileri seviyeye gelmiş ise, ayak bileğindeki sıkışmada baş parmağın tabanının etrafında bulunan kaslarda erime, baş parmakta his kaybı ve güçsüzlük görülür.
Sinir sıkışması el bileğinde ise his kaybından dolayı ağrı hissedilmez ve sık sık kazalar yaşanır.

Bilekte Sinir SıkışmasıBilekte sinir sıkışmasının nedenleri; 

Bilekte sinir sıkışmasının en önemli nedeni,  sinirler çevresindeki dokuların sinirlere aşırı baskı uygulamasıdır. Diğer nedenleri ise yaralanmalar ve travmalardır. Sinirlere uygulanan aşırı basınç iltihaplanmaya neden olarak fonksiyon kaybına da sebep olabilmektedir.

Bilekte sinir sıkışması tedavisi; 

Bu hastalık başlangıç döneminde ise mümkün oldukça bileği zorlayacak hareketlerden ve işlerden uzak durulmalıdır. Doktorunuzun verdiği ilaçlarda ağrı ve sızıyı azaltacaktır. Ayrıca bilekte sinir sıkışması erken dönemde teşhis edilmiş ise uygun görülen bir bileklik kullanılabilir. Bu dönemde fizik tedavide işe yaramaktadır.Uygulanan bu tedaviler işe yaramıyor ağrılar gün geçtikçe dayanılmaz bir hal alıyorsa hastalık ilerlemiş ve ameliyattan başka bir tedavi yöntemi kalmamış demektir.Bu ameliyatta günümüzdeki ilerlemiş tıp sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir. Ameliyattan sonra şikayetler  ve düzelmeler  bazen hemen geçmeyebilir. Eldeki şişliklerin geçmesi ise bir ayı bulabilir hasta sabırlı ve bileğini tekrar zorlayacak hareketlerden uzak durmaya çalışmalıdır.
]]>
Kalp Sıkışması Nefes Darlığı https://www.sikisma.gen.tr/kalp-sikismasi-nefes-darligi.html Mon, 03 Dec 2018 18:42:30 +0000 Kalp Sıkışması Nefes Darlığı, İlerleyen yaşlarda yetişkinlerde ve yaşlılarda bir takım sıkıntıların ve hastalıkların yaşanması mümkündür. Bu rahatsızlıkların temelinde yatan birçok sorun yer almaktadır. Özel Kalp Sıkışması Nefes Darlığı, İlerleyen yaşlarda yetişkinlerde ve yaşlılarda bir takım sıkıntıların ve hastalıkların yaşanması mümkündür. Bu rahatsızlıkların temelinde yatan birçok sorun yer almaktadır. Özellikle Kalp Sıkışması Nefes Darlığı yaşanması, beden yorgunluğu, halsizlik, hareketlerde zorlanmalar bu sorun başında gelmektedir. Bu sorunların yaşanması hayatı olumsuz etkileyip kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu durum ile karşı karşıya kalan hastaların yapması gereken bir takım sorumlulukları bulunmaktadır. Öncelikle şunu belirtmemiz de fayda var. Kalp Sıkışması Nefes Darlığı sorunu yaşayan hastaların bu rahatsızlık ile uzun yıllar boyunca yaşamaları gerekmektedir. Kolay kolay çözüm yolu bulunmayan bu hastalık ancak ameliyat edilmesi halinde sorunun çözülme imkanı bulunmaktadır.

Kalp sıkışması sorunu beraberinde nefes darlığı, nefes alışverişinde yaşanan bir takım sorunları da meydana getirmektedir. Bunun yanı sıra hastanın hareketlerini kısıtlayıcı yönü bulunmaktadır. Hasta kalp sıkışması durumuna maruz kalması halinde bir takım hareket zorlukları yaşar, yürümesi zorlaşabilir. Bunun ile birlikte baş dönmeleri, mide bulantıları, bulanık görme hali söz konusudur. Bu tür durumlar kalp sıkışması durumu ile birlikte görülen sorunlar olup hastaların dikkatli olmasında fayda vardır. Aksi halde ilerleyen süreçlerde hastanın Kalp Sıkışması Nefes Darlığı sorunu yaşaması muhtemel olup hastalık daha da ilerleyebilir. Bu sorunu önlemek adına bir takım önlemlerin alınarak erken tanını konması oldukça önemli bir husustur. İlerleyen süreçlerde erken tanının konulması ile birlikte hastanın hayatının kurtulması durumu söz konusudur. Bu yüzden doktor ziyaretlerini zaman kaybetmeden yerine getirmek ve ihmal etmemek gerekir.

Kalp Sıkışması Nefes Darlığının Sebebi

Kalp sıkışması ile birlikte nefes darlığı sorununun yaşanmasının temel sebebi hastanın ilerleyen yaşından kaynaklanıyor olabilir. Zaten bu hastalık özellikle yaşlı kişilerde kendisini sık sık göstermektedir. Bunun ile birlikte nadir de olsa yetişkinlerde görülebilir. İlerleyen yaş ile birlikte kalpte bir takım sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların temelinde düzenli ve dengeli beslenmenin yapılmaması ve organik olmayan ürünler ile beslenmeyi saymak mümkündür. Bunun yanı sıra başka bir hastalığın belirtisi olarak ya da kullanılan ilaçların yan etkisinden ötürü Kalp Sıkışması Nefes Darlığı sorunu yaşanması muhtemeldir. Bu yüzden bu hususlara dikkat etmekte fayda vardır. Bunun ile birlikte özellikle iş yaşamı sebebi ile sürekli olarak hareket halinde olamama durumu da bu hastalığın yaşanmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda iş hayatındaki stres, yorgunluk, dikkatsizlik ve bıkkınlık gibi psikolojik sebeplerde beraberinde Kalp Sıkışması Nefes Darlığı sorununun yaşanmasına neden olmaktadır.

Kalp Sıkışması Nefes Darlığı

Kalp Sıkışması Nefes Darlığı Sorununun Çözüm Yolları

Bu rahatsızlığı önlemek adına bir takım önlemler almak şarttır. Aksi halde sağlığınızı tehlikeye atacak bir durum yaşanması söz konusudur. Kalp Sıkışması Nefes Darlığı sorunu yaşayan bireylerin bir takım önlemler alması halinde bu soruna çözüm bulmaları söz konusudur. Bu çözüm yollarından birkaçını şu şekilde açıklayabiliriz.

Düzenli Ve Dengeli Beslenme

Kalp Sıkışması Nefes Darlığı rahatsızlığının en temel sebebi olan sağlıksız beslenme sorunu ilerleyen süreçlerde yalnızca kalp hastalıkları ve nefes darlığı sorunu yaşamanıza sebep olmaz. Bunun ile birlikte yürümede zorlanma ve halsizlik gibi basit sorunların yaşanması ile birlikte kanser gibi tehlikeli rahatsızlıklar da yaşanabilir. Bu sebepten ötürü düzenli ve dengeli beslenmek oldukça önemli bir husustur.

Spor Yapmanın Önemi

Kalp Sıkışması Nefes Darlığı sorununa karşılık olarak bir takım egzersizler ve sporlar yapmak oldukça]]> Kalçada Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/kalcada-sinir-sikismasi.html Tue, 04 Dec 2018 13:40:48 +0000 Kalçada sinir sıkışması, sinir sıkışması; kıkırdak, kas, kemik ve tendon gibi sinir çevresindeki dokuların sinirlere uyguladığı basınç sonrası meydana gelen bir sinir rahatsızlığıdır. Vücudumuzun her bölgesinde oluşa Kalçada sinir sıkışması, sinir sıkışması; kıkırdak, kas, kemik ve tendon gibi sinir çevresindeki dokuların sinirlere uyguladığı basınç sonrası meydana gelen bir sinir rahatsızlığıdır. Vücudumuzun her bölgesinde oluşabilen bu sinir sıkışmaları, siyatik ve fıtık ağrılarının ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Sinirler milyonlarca sinyali vücut boyunca taşır ve beyinden aldığı komutları kollara, bacaklara ve vücudun diğer bölümlerine gönderir. Kalçadaki sinir sıkışması da bu kısımdan geçen siyatik sinirlerden dolayı oluşur. Kalçanın ortasından topuğumuza kadar uzanan siyatik sinir, kuyruk sokumu kemiği ile belimizde yer alan 5 kemiğin ortasından geçmektedir. Siyatik sinirin herhangi bir sebepten ötürü sıkışması, kalçada sinir sıkışması sorununu ortaya çıkarır. Bu sıkışma farklı oranlarda hissedilebilir. Vücudun hareketlerini düzenli bir biçimde yapabilmesi için önemli olan kalça bölgesindeki ciddi ağrılar günlük hayatımızı olumsuz yönde etkiler.


Nedenleri:
Yukarıda da belirttiğim gibi, kalça bölgesinde bulunan sinirlerde herhangi bir baskı veya gerilme olması durımunda kalçada sinir sıkışmasının meydana gelmesi yüksek bir olasılıktır. Özellikle bel fıtığı yada belimizdeki bir kemiğin kaymasından dolayı kalçada sinir sıkışması oluşabilir. Kalçada uzun süre devam edebilen fonksiyonel bozukluklar, yaşlılık, kireçlenme, tümörler, metabolik kemik rahatsızlıkları ve yumuşak doku bozuklukları gibi nedenler ile kalçada sinir sıkışması görülebilir.

Belirtileri:
Kalçada hissedilen her ağrı sinir sıkışması olduğu anlamına gelmez. Fakat; kalçada batma hissi, bacaklardan kalçaya doğru ilerleyen şiddetli ağrılar ve her iki bacakta da güç kaybı yaşanması büyük olasılıkla kalçada sinir sıkışmasını işaret etmektedir. Kalça bölgesinde başlayıp, bacak ve topuğa kadar uzanan uyuşmalar kalçada sinir uyuşmasının belirtileri arasındadır. Herhangi bir kalça hareketinde hissedilen ağrının seviyesi yükselecektir. En çok kalça ve bel bölgesinde yaşanan bu ağrıların beraberinde ayaklarda karıncalanma hissinin de olması kalçada sinir uyuşmasının belirtilerindendir.

Kalçada Sinir SıkışmasıTeşhis ve Tedavisi:
Kalça sinir sıkışmasının tanısı konurken, hastaların tarif ettiği ağrılar büyük önem taşır. Ortopedi uzmanı veya bir kalça uzmanı tarafından yapılacak muayene ile teşhis edilebilecek kalça sinir sıkışması gerekli ilaçlarla kısa sürede çözülebilecek bir sorundur. Özellikle iltihap sökücü ilaçlar bu hastalığın iyileşmesinde önemli bir rol oynar. Bunların yanı sıra ciddi ağrılara neden olabilen bu rahatsızlıkta hastanın bol bol dinlenmesi ve iş hayatına bir süre ara vermesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca doktor desteği ile uygulanacak fizik tedavi, rahatsızlığınız için etkili yöntemlerden biridir. Son olarak, gün içinde hastaya ılık yağ ile yapılacak masaj seansları olumlu sonuçlar verecektir.
]]>
Sinir Sıkışması İlaçları https://www.sikisma.gen.tr/sinir-sikismasi-ilaclari.html Wed, 05 Dec 2018 10:22:58 +0000 Sinir sıkışması ilaçları; sinir sıkışması öncelikle sinir hücrelerinin bulunduğu bölgenin çevresinde bulunan kısımların sinire baskı oluşturması ile oluşan bir sağlık sorunudur. Sinir sıkışmaları vücudun ço Sinir sıkışması ilaçları; sinir sıkışması öncelikle sinir hücrelerinin bulunduğu bölgenin çevresinde bulunan kısımların sinire baskı oluşturması ile oluşan bir sağlık sorunudur. Sinir sıkışmaları vücudun çoğu yerinde meydana gelebilir bunlar en çok; el, kol, boyun, bel ve bilek kısımlarında meydana gelir. Oluşan bölgede ciddi anlamda ağrılara sebep olur. Sinir sıkışması en çok hareketli bölgelerde görülür. Bu sorun erken teşhis ile fark edilir ise tedavisi çok kısa sürmektedir. İlerlemiş vakalarda ise uzun bir tedavi sürecine girilir. 

Sinir sıkışması ilaçları ise fizik tedavi,doğal yöntemler ve ilaç tedavisi şeklindedir. Yukarıda ki şikayetlerle doktora gidildiği zaman tedaviye ilk olarak sinir sıkışması ilaçları ile değil fizik tedavi ile başlanılır. 

Fizik tedavi sırasında sinir sıkışması olup olmadığı hemen anlaşılır. Bunlar;

 • Sinir ileti çalışması: Sinirlerdeki elektriksel ölçüm sağlanır. Bunun için şikayet edilen bölüme bazı elektrotlar takılır. Sonra düşük seviye elektrik verilir. Bu işlem canı acıtmaz fakat hastaya sıkıntı verebilir. Sonuca göre iletim bozukları ve sinir iletim hızı belirlenir. 
 • Elektromiyografi: Bu işlemde kaslardaki elektrik deşarjı ölçülür. Önce ince iğneye benzeyen elektrotlar kasların çevresine yerleştirilir. Sonra kaslar hareket ettirilir. Sonuca göre sinir sıkışıklığı ve durumu hakkında bilgi edinilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme(MR): Vücuttaki hem sert hemde yumuşak dokunun görüntülenmesi hakkında bilgi verir. Bunun için radyo frekansı kullanılır. Sinir sıkışması tanısında çok tercih edilir. Bu yöntem özellikle bağ dokuların ve kıkırdakların hakkında bilgi verir. 

Tedavinin en önemli noktası kişinin ağrıyan yerini zorlamamasıdır. Tedavi sürecinde bedeni dinlendirme, bedeni zorlayacak özellikle ağrıyan bölgenin baskıya uğrayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Mecbur kalınan hareketlerde ise sinir sıkışması ilaçları ile beraber özel olarak üretilmiş bandajlar ile sarılarak hareket kabiliyetine sınırlandırma getirilir.

Sinir Sıkışması İlaçları

Sinirlerin gevşemesi ve rahatlaması için sinir sıkışması ilaçları ise doktor kontrolünde kullanılır. Özellikle analzejikler ve kortkosteroid enjeksiyonlar en sık kullanılan sinir sıkışması ilaçlarıdır. Bu ilaçlar düzenli tüketildiği taktirde ve dinlenildiği zaman sinir sıkışmasını ortadan kaldırır. Fakat sinirlerini aşırı derecede zorlayanlar da ise sinir sıkışması ilaçları tedaviye cevap vermez cerrahi müdahale gerekir. Ameliyat sonrasında ameliyata bağlı çeşitli şişlikler ve sinirde sıkışma devam edebilir. Fakat ilk aydan sonra ağrılarda ve şişlikler de önemli azalma olmaya başlayıp yok olur. Hastalar ameliyat öncesi beklentilerini tam olarak doktoruna belirtirse sonuç her iki taraf için doğru olur. Ameliyat sonrasında, fizik tedaviye gidilmesi  zarar gören bölgenin güçlenmesi ve esnekliğini tekrar kazanması için önemlidir. 

]]>
Gaz Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/gaz-sikismasi.html Wed, 05 Dec 2018 20:19:10 +0000 Gaz sıkışması, insanlarda çok şiddetli sancıların ortaya çıkmasına neden olarak birçok problemi meydana getiren bir rahatsızlıktır. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durum bazı insanlarda sadece birkaç dakika sürerk Gaz sıkışması, insanlarda çok şiddetli sancıların ortaya çıkmasına neden olarak birçok problemi meydana getiren bir rahatsızlıktır. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durum bazı insanlarda sadece birkaç dakika sürerken bazı insanlarda çok ciddi uzun bir şekilde ortaya çıkar. Birçok farklı nedeni olan gaz sıkışması bir bebekte görüldüğü gibi yetişkin insanlarda da karşılaşılmaktadır. Genellikle midede ve bağırsaklarda oluşan gaz sıkışması ciddi bir karın sancısıyla kendisini göstermektedir. Normal zamanlarda da insanlarda bağırsak bölgesinde ve midede gaz bulunur. Fakat bazı zamanlarda birazdan sayacağımız nedenlere bağlı olarak gaz miktarı artarak gaz sıkışmasının başlamasına neden olur. Kimi zaman insanlarda bulunan bir hastalık nedeniyle bu gaz dışarı atılamazken kimi zamanda insanlarda aniden mideye hava dolmasından dolayı sıkışma meydana gelir. Gaz sıkışması meydana gelmesi durumunda direk olarak meydana gelen iki büyük belirti vardır. Bunlarda bir tanesi biraz önce belirttiğimiz gibi aşırı sancı oluşumudur. Oluşmuş olan sancı, oldukça fazla olduğu için kişi yerinde bile duramayabilir. Bunun yanında en az sancı kadar rahatsızlık veren diğer belirti ise aşırı şiddetli şişkinlik hissidir. Bu his kişide herhangi bir yiyeceği yiyememeye neden olduğu gibi iştah kapanması gibi rahatsızlıklara da neden olur. 

Gaz sıkışmasının nedenleri nelerdir

Kabızlık: Aslında günümüzde meydana gelen gaz sıkışması sorunlarında en büyük neden kabızlıktır. Kabız olan insanlarda bağırsak hareketleri oldukça yavaşlar ve bağırsak içerisindeki gaz dışarı atılamaz. Bu durumlarda bağırsak içerisinde gaz birikir ve şiddetli ağrılara neden olur. Bu nedenle günlük hayatınızda yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederek kabız olmaktan korunmalısınız. 
Hazımsızlık: Laktoz intoleransı ve bazı gıdalar direk olarak ani gaz oluşumuna ve buna bağlı olarak hazımsızlığa neden olur. Sürekli olarak hazımsız olan insanlarda ise özellikle mide içerisindeki gaz birikimi aşırı bir hal alır. Bu durum bazen süt içtikten sonra ortaya çıkabilmektedir. 
Tüketilen bazı gıdalar: İnsanların tüketmiş olduğu birçok gıda içerisinde karbonhidrat bulunur. Bu karbonhidratların birçoğunu midemiz sindiremezken bağırsaklar içerisinde bulunan bakteriler sindirir. Bu bakteriler karbonhidratları sindirirken ciddi bir şekilde gaz açığa çıkar. Açığa çıkan gaz ise gaz sıkışmasına neden olarak ağrıların oluşmasına neden olur. 
Bağırsak hastalıkları: Bağırsaklar içerisinde bulunan birçok bakterinin virüs haline gelerek bağırsak içerisinde iltihaplanma ve yara gibi rahatsızlıklara neden olması durumunda gaz sıkışması meydana gelebilmektedir. Bu durum direk olarak bağırsak hareketlerinin azalmasına bağlı olarak gerçekleşir. 
Gaz SıkışmasıKadınsal hastalıklar: Kadınlarda gaz sıkışması kadınsal nedenlere bağlı olarak erkeklerden çok daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Özellikle adet dönemine gelen kadınlarda gaz sıkışması yaygın bir şekilde görülmektedir. Adet başlar başlamaz gaz sıkışmasından kaynaklanan sancı azalmaktadır. Fakat bazı kadınlarda bu süreçlerde de sancılar devam eder.

Gaz sıkışması geçmesi için;
Gaz sıkışmasının geçmesi için yapılabilecek en önemli şeylerden biri tabi ki bitkisel tedavilerdir. Bu bitkilerden bazıları:
 • Nane çayı: İnsanlarda özellikle mide gurultusuna iyi gelmektedir. Fakat asıl konumuz olan gaz sancısını ciddi anlamda yok eder.
 • Papatya çayı: İnsanlarda baş ağrısını ortadan kaldırdığı gibi vücutta rahatlamaya neden olarak gaz sıkışmasının meydana gelmesini engeller. Bunun için aç karınla tüketilmelidir. 
 • Limon çayı: Ilık bir şekilde tüketildiğinde oldukça büyük faydalar sağlar.
 • Zencefil: İçerisinde bulunan gingerol ve shagol adındaki maddeler sayesinde sindirimi ve hazmı kolaylaştırarak mide de gaz birikimini engeller.]]> Belde Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/belde-sinir-sikismasi.html Wed, 05 Dec 2018 21:24:29 +0000 Belde Sinir sıkışması : Bel ağrısı disk yaralanmaları, kas gerginliği ve sinir sıkışmasından dolayı ile meydana gelebilir. Farklı sebeplerden meydana gelen bel ağrılarında farklı tedaviler uygulanması gerektiği için,  mu Belde Sinir sıkışması : Bel ağrısı disk yaralanmaları, kas gerginliği ve sinir sıkışmasından dolayı ile meydana gelebilir. Farklı sebeplerden meydana gelen bel ağrılarında farklı tedaviler uygulanması gerektiği için,  mutlaka bir doktora görünmek ve sebebinin öğrenilerek  tedavisi yapılmalıdır. Belde meydana gelen sinir sıkışması yanlış tedavi edilirse komplikasyonlara ve ağrılara neden olur.

  Belde sinir sıkışması genellikle yerinden hareket eden ve yuvasından çıkarak etrafında bulunan sinirlere baskı yapan disklerden dolayı oluşur. Artrit gibi sorunlarda sinir sıkışmasına neden olabilmektedir. Belde sinir sıkışması geçici ise yanlış pozisyonda bir hareketten ve beli zorlamaktan oluşmaktadır. Yetişkin kişilerin % 80  hayatlarının bir dönemlerinde mutlaka bel ağrısı çekmişlerdir. Belde sinir sıkışmasının diğer bir adı da bel fıtığıdır. Belde sinir sıkışması her yaşta insanı etkileyeceği gibi,  30 ve 60 yaşlarındaki insanlarda daha çok etkilemektedir.

  Belde sinir sıkışmasının sebepleri :

  Sigara alışkanlığı : Sigara içen insanlarda disk bozulmasını artırmakta ve daha kolay sinir sıkışması olabilir.

  Obezite : Aşırı kilolu kişilerde belde sinir sıkışmasının ana nedenlerinden biri obezitedir. Vücut ağırlığını taşıyan omurgaya binen yükten dolayı kaynaklanır.

  Kişilerin mesleklerinden kaynaklanması : Öne doğru eğilerek yapılan hareketler, sürekli oturmayı yada ayakta kalmayı gerektiren meslekler. 

  Yanlış yapılan hareketler : Ağır yük kaldırmak, eşyaları çekmek itmek gibi hareketler, yerden eğilerek bir şeyler almak ( bacakları kırarak alınmalı belden bükülerek değil ) veya yüksek bir yere bir şeyler koymak ( mutlaka sandalyeden yardım almak gerekir )
  Hareketsizlik : Hareket olmadan hayat sürme, düzenli bir şekilde egzersizler ve yürüyüşler yapılmamasından dolayı kaslar güçlü olmaz.

  Belde sinir sıkışması belirtileri :
  • Erken yorulma
  • İdrar tutamamak
  • Tek bacak veya iki bacağa vuran ağrılar
  • Ayaklarda uyuşma
  • Yürüyememe
  • Bacaklarda uyuşma ve karıncalanma
  Belde Sinir SıkışmasıBelde sinir sıkışması tedavisi :

  Belde sinir sıkışması
  nedenine göre tedavisi değişmektedir. Hastaların şikayetlerini tam olarak bildirdikleri durumlarda doktor belde sinir sıkışmasının teşhisini tam olarak koyduktan sonra ağrının şiddetine göre ilk önce dinlenme uygulamaktadır. Hastanın hareketlerine dikkat ederek ağrıların ne kadar derece azaldığına bakılır, eğer ki ağrılar geçmiyor ise ilaç tedavisine başlanır ve gerekli görülürse cerrahi operasyon uygulanır. İlaç tedavisinde ağrı kesici ve kas gevşeticiler öncelik durumunda kullanılmaktadır. Ağız yoluyla alınan ilaçların faydası olmadığı takdirde steroid enjeksiyonlar uygulanmaktadır. Ters hareketlerden dolayı meydana gelen belde sinir sıkışması zaman içinde geçmektedir. Ağrıların başladığı ilk zamanlardan itibaren doktora gidilmesi sinir sıkışmasının önlenmesi ve ilerlemesi açısından çok önemlidir.
  ]]>
  Bacakta Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/bacakta-sinir-sikismasi.html Thu, 06 Dec 2018 14:25:30 +0000 Bacakta Sinir Sıkışması: Sinirde sıkışma meydana gelmesi vücudun hangi bölgesinde olursa olsun sıkışan sinirin üzerinde aşırı bir baskının sonucunda medyama gelmektedir. Her insanın bacakları kemik, kıkırdak kas, ten Bacakta Sinir Sıkışması: Sinirde sıkışma meydana gelmesi vücudun hangi bölgesinde olursa olsun sıkışan sinirin üzerinde aşırı bir baskının sonucunda medyama gelmektedir. Her insanın bacakları kemik, kıkırdak kas, tendon ve benzeri dokular ile sarmalanmıştır ve bu dokular üzerinde herhangi bir gerilme, sıkma veya basınç ile yüklenilmesi halinde bacakta bulunan sinirler zarar görmekte ve bunun sonucunda da bacakta sinir sıkışması durumu meydana gelmektedir.

  Bacakta Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir

  Vücudun beyin ile diğer kısımlarını birbirine bağlayan sinirlerin belli kısımlarında zayıflama olması halinde besleyici konumdaki maddelerin akışında azalma olmakta ve bunun sonucunda da sinir elektriksel uyarımını kaybetmektedir. Bacakta meydana gelen sinir sıkışmasının belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Uyuşma: Bacakta sinir sıkışması sonucunda bacak ismine uykuya dalma adı da verilen uyuşukluk hissine eğilimli olmaktadır. Bu durum kişinin hareket etmesinin daha zor hale gelmesine sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra, bacakta sinir sıkışması olması sonucunda kişinin bacağı ağırlaşmakta ve daha zor kontrol edilebilir bir hal almaktadır.
  • Yayılan Ağrı: Bacakta sinir sıkışmasının belirtileri içerisinde ilk sıralarda yer alan ağrı, sinir sıkışması yaşanan kısmın dışına yayılabilmektedir. Bunun anlamı ise, sinir sıkışmasının yaşandığı kısımdaki ağrının kişinin ayağına doğru yayılabilme olasılığının yüksek olduğudur.
  • Yanma Hissi: Bacakta meydana gelen sinir sıkışmasının bir diğer belirtisi ise, yanma hissinin olmasıdır. Kişinin bacağında, özellikle de sinir sıkışması olan kısımda bir yanma hissi meydana gelebilmektedir.
  • Kas Çekilmesi: Bacakta sinir sıkışmasının belirtilerinden biri olan kas çekilmesi ile istem dışı kasılma bir anda meydana gelebilmekte ve sinirler üzerinde ciddi zararlara sebep olabilmektedir.
  • İğnelenme ve Karıncalanma Hissi: Bacakta sinir sıkışması sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerde görülen yaygın belirtilerde biri olan iğnelenme ve karıncalanma hissi bacağın herhangi bir kısmında meydana gelebilmektedir ve bu duruma parestezi denilmektedir.
  • Kas Yorgunluğu: Bacakta sinir sıkışması ile meydana gelen kas yorgunluğunun sebebi sinir sıkışması sonucunda meydana gelen kan ile besleyici maddelerin kişinin kaslarına ulaşmasının engellenmiş olmasıdır. Kişinin oturması veya ayakta durması dahi kaslarda ağrıya veya yorgunluğa sebep olabilmektedir.

  Bu rahatsızlığın kendini özellikle de gece geç saatlerde kendini gösterebilmekte ve kişi bacaklarında meydana gelen bu rahatsızlık sebebi ile ağrı duyarak geceleri zor uyuyabilmekte ya da hiç uyuyamayabilmektedir.

  Bacakta Sinir Sıkışması

  Bacakta Sinir Sıkışması Sebepleri Nelerdir

  Bacakta sinir sıkışmasının meydana gelmesine sebep olan dört ana neden vardır. Bu nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Aşırı Kullanım: Bacakta sinir sıkışması meydana gelmesinin başlı nedenlerinden biri bacakların aşırı kullanımıdır. Bu sorunla karşı karşıya kalan kişilerin birçoğunun bacaklarını aşırı kullandıkları gözlemlenmiştir. Bacakları çok fazla hareket etmek, hareketli işlerde çalışmak sinir sıkışmasının yanı sıra ileriki dönemlerde bacağın eklemler ile birleşmesine sebep olabilmektedir.
  • İncinme ve Yaralanma: Kişinin bacaklarında bir sakatlanma meydana gelmesi de bacakta sinir sıkışması sebebi olabilmektedir. Kişinin sinirlerini saran dokularda travma meydana gelmesi halinde bacaklar ciddi derecede zarar görebilmektedir. Travma bu gibi dokularda gerilmeye ve basınca neden olabilmektedir.
  • Aşırı Kilolu Olma (Obezite): Bacakta sinir sıkışmasının bir diğer sebebi ise kişinin aşırı kilolu olması olabilmektedir. Aşırı kilo sebebi ile çok fazla hareketsiz k]]> Midede Gaz Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/midede-gaz-sikismasi.html Fri, 07 Dec 2018 09:58:22 +0000 Midede Gaz Sıkışması, Gaz sıkışması sorunu aşırı yemek yiyen bir toplumda sık sık yaşanmaktadır. Özellikle de bizim ülkemizde yiyecek konusunda obezite sorunu yaşaması sebebi ile bu hastalığın yaşanması durumu old Midede Gaz Sıkışması, Gaz sıkışması sorunu aşırı yemek yiyen bir toplumda sık sık yaşanmaktadır. Özellikle de bizim ülkemizde yiyecek konusunda obezite sorunu yaşaması sebebi ile bu hastalığın yaşanması durumu oldukça yaygındır. Özellikle de Midede Gaz Sıkışması sorunun yaşanması oldukça yaygın bir rahatsızlık durumu olup bu sorunun yaşanması halinde bir an önce önlem alınması şarttır. Özellikle midede yaşanan bir takım zorlanmalar, aşırı yüklenmeler ve sindirim sorunlarının yaşanması halinde bu durum sık sık kendisini göstermektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan hastaların midesinde sorunların yaşanması halinde midesinde gaz sıkışmaları meydana gelebilmektedir. Bu gaz sıkışmalarında en önemli sorun ise gazın dışarı atılımı konusunda sıkıntıların yaşanmasıdır.

   Midede Gaz Sıkışmasının Nedenleri

   Birçok hastalığın da ortaya çıkmasına neden olan mide rahatsızlıkları konusunda dikkatli olmak gerekir. Özellikle de Midede Gaz Sıkışması konusunda hastaların bir takım önlemlerin alması gerekir. Mide sorunu yaşayan bireylerde özellikle bu sorunun yaşanması söz konusu iken bazı durumlarda ise yenilen yiyeceğin etkisi ile ortaya çıktığı görülmüştür. Yapılan araştırmalar neticesinde Midede Gaz Sıkışması rahatsızlığının bir çok nedeni olduğu ancak bu nedenlerin tespit edilmesi için öncesinde erken tanının yapılmasının önemli bir husus olduğu ortaya çıkmıştır. Çünkü erken tanının konulması halinde bu rahatsızlığın çözülmesi konusunda daha kolay teşhis koyma imkanı ve önlem alma gibi durumlar söz konusudur. Bu sayede hastalık ilerleyen süreçlerde tehlikeli boyutlara ulaşmadan önlenmiş olur.

   Midede Gaz Sıkışması sorunun en temel nedeni mide sorunlarının yaşanması ve aşırı yemek ile içmekten kaynaklanmaktadır. Özellikle yenilen yiyeceklere ve içeceklere dikkat edilmediği sürece bu hastalığın yaşanması söz konusu olabilir. Bunun için de bir takım önlemler almak şarttır. Bunun ile birlikte gıda zehirlenmesi sorunun yaşanması halinde de Midede Gaz Sıkışması sorunu yaşanabilir. Bu rahatsızlığın oluşmasında birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebepler neticesinde midede ve akabinde ince ve kalın bağırsaklarda gaz sıkışması sorununun yaşanması söz konusudur.

   Midede Gaz Sıkışması

   Midede Gaz Sıkışması Rahatsızlığının Tedavi Yöntemleri

   Midede Gaz Sıkışması sorunu oldukça önemli bir husus olup dikkatli olunması gerekir. Aksi halde ilerleyen süreçlerde bir takım sorunların yaşanması söz konusudur. Bunun ile birlikte mide sorunu yaşayan bireylerin vakit kaybetmeden bir an önce uzman bir hekime başvurması gerekir. Bu rahatsızlığın yaşanması halinde tedavinin yapılması için alınması gereken önlemlerin alınması ve doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulması gerekir. Bu sayede ancak Midede Gaz Sıkışması rahatsızlığını çözmek mümkündür.

   Midede Gaz Sıkışması sorunu karşısında yapılması gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

   • Düzenli ve dengeli beslenmek (sağlıklı ve organik besinlerle beslenmek)
   • Az yemek
   • Spor yapmak ya da sportif faaliyetlere katılmak
   • Stres, kaygı ve tedirginlikten uzak bir hayat yaşamak
   • Kısa süreli de olsa yürüyüş yapmak ya da hareket etmek
   • Şifalı otlardan elde edilen ilaçları kullanmak
   • Doktor tavsiyesi ile alınan ilaçları aksatmadan almak

   Yukarıda saymış olduğumuz önlemleri almanız halinde Midede Gaz Sıkışması sorununu çözmeniz mümkündür. Özellikle de ilk olarak vermiş olduğumuz madde olan düzenli ve dengeli beslenmek konusunda oldukça dikkatli davranmak gerekir. Ancak bu sayede sağlımıza kavuşmamız mümkündür. Bunun yanı sıra eğer imkanımız var ise spor yapmak, yürüyüş ve koşulara katılmak gerekir. Ancak imkanımız yok ise(yaşlılar için) olduğu yerde bir takım hareketler ve egzersizler yapması neticesinde Midede Gaz Sıkışması s]]> İdrar Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/idrar-sikismasi.html Sat, 08 Dec 2018 04:13:48 +0000 İdrar sıkışması, kişilerce oluşan böyle bir sorun üzerine ortaya çıkan hoş olmayan manzaralardır. Fakat sağlık problemi yaşayan kişiler tarafından oluşan idrar sıkışması kişi veya kişileri rahatsız etme İdrar sıkışması, kişilerce oluşan böyle bir sorun üzerine ortaya çıkan hoş olmayan manzaralardır. Fakat sağlık problemi yaşayan kişiler tarafından oluşan idrar sıkışması kişi veya kişileri rahatsız etmektedir. İdrar sıkışması kişiler tarafından idrar kesesinin dolup ve daha sonra boşaltılmasına denir. Gece uyku esnasında sizi uyandıran, bir sıkışma söz konusu ise bunun altında yatan nedenleri araştırmanız gerekmektedir. Genel olarak çok sıkışmayan kişilerde normal  tuvalete çıkma isteği olur. İdrar sıkışması olan kişilerde ise bu durumda yapmaları gereken hemen bir kadın doğum doktoruna gitmeliler. İdrar sıkışması olan kişilerde idrarını yaparken yanma hissi oluşabilir. Ayrıca idrar sıkışması olan hastalar tuvalette idrarını yaparken kesik, kesik yapmaları mümkündür.


   İdrar sıkışması ise bayanlarda genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan bir sorundur. Çoğu bayanların sorunu olan idrar yolu hastalıklarının başında gelen sorunlardan biridir. İdrar yolu sıkışması ile başlayan, ve altında yatan sorunların ise doktor kontrolü olmadan hasta iyileşemez. Bu durum karşısında hasta olan kişilerin doktor tarafından verilen ilaçlar ile çok su tüketerek idrar sıkışmasıyla ortaya çıkan sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olurlar. İdrar sıkışması, yanması, ağrısı derken ortaya çıkan tabloda tek bir neden kaynaklıdır. İdrar yolu enfeksiyonları bu şikayetlere sebebiyet verir. Bu durum ise kendi başına geçmez ortadan kalkması için öncelikle kişilerin hijyen, bol sıvı tüketme ve kendilerinin idrar yolunu üşütmemesi gerekmektedir. Kişi kendi sağlığına dikkat etmelidir. 

   İdrar sıkışması tedavisinde ne gibi önlemler alınmalıdır: bu tür hastalar kendini koruyamadığı taktirde kadın doğum uzmanı tarafından reçete edilen antibiyotik, tedavileri kapsül olarak veya iğne olarak uygulanır. Hasta olan kişilerde kendi çapında sıcak tutarak kendini bitki çayları içerek veya soğuk havalardan korunarak tedaviye yardımcı olmalıdır. İdrar sıkışması olan hastalar çoğu zaman idrarında kanama ve şiddetli ağrı, yanma belirtileri ile çekilmez bir sorun haline gelir. Hasta olan kişilerin aldığı önlemler karşısında daha rahatlayacaklarını göreceklerdir. İdrar sıkışması nedeni ile bir çok hastalığın ortaya çıkması mümkündür. Ayrıca bu duruma neden olan idrar yolunda oluşan bakterilerin yok olunmasa bir çok hastalıklarla, savaşmak zorunda kalan hastanın uzun zaman çaba göstermesi gerekir. Hasta idrar sıkışması sorunu ile karşılaşınca basit bir idrar yolu tahlili yaptırarak enfeksiyon olup olmadığını öğrenebilir. Tedavi doktor kararı ile başlanmalıdır. Hiç bir hasta kendince antibiyotik tedavisine başlama kararı veremez. Bu oldukça ciddi bir problemdir. Geç kalınan bir basit idrar yolu sıkışması ile başlayan şikayet önlemi alınmaz ise mesaneden yukarı çıkan böbreklere kadar ulaşan ciddi sorunlar ile karşılaşılabilir.

   İdrar Sıkışmasıİdrar sıkışma nedenleri nelerdir: Vajinal enfeksiyonları idrar sıkışma nedenlerinden kaynaklanmaktadır. Bayanlarda özellikle doğum yapmış kişilerde görülmesi ve 30 yaş üstü olan kadınlarda daha sık görülür. Kişilerin bu sorunla karşılaşmaması için önceden önlemini almalıdır. Bayanlarda kabızlık veya menapoz dönemlerinde sık görülen idrar sıkışması bu sebepten dolayı ortaya çıkmıştır. Bayanların ve erkeklerin aşırı derece alkol tüketmeleri de idrar sıkışması nedenlerindendir. Erkeklerde oluşan prostat hastaları idrar sıkışma sebepleri olarak bilinmektedir. Bayanlarda daha sık oluşan bu sorun ise kimi zaman genetik faktörlerden kaynaklı bir durum olabilir. Gerek görüldüğü taktirde tedaviye başlanılır ve hasta bu olumlu sonucu alır. Hastaların bir çoğu tedavi sonrası idrar sıkışma sorununun ortadan kalktığını görmüş ve iyileşmiş duruma gelmiştir.
   ]]>
   Elde Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/elde-sinir-sikismasi.html Sat, 08 Dec 2018 04:33:59 +0000 Elde Sinir Sıkışması: El bileğinde ağrı uyuşma, sızı, hareketsizlik, gibi belirtilerle meydana gelen ve erkeklere oranla bayanlarda daha çok görülen bir rahatsızlıktır. El bileğinde sinirin geçtiği kısıma karpal tünel Elde Sinir Sıkışması: El bileğinde ağrı uyuşma, sızı, hareketsizlik, gibi belirtilerle meydana gelen ve erkeklere oranla bayanlarda daha çok görülen bir rahatsızlıktır. El bileğinde sinirin geçtiği kısıma karpal tünel denir. Bu tünelin yanı ve zemini kemiklerden oluşur. Ve dardır şekli ise U harfine benzer. İşte bu bölgede meydana gelen sinir sıkışmasına elde sinir sıkışması denir. Bu sinir elimizde başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın hareketlerinden sorumludur. Elde sinir sıkışması tüneldeki bağ dokuların sıkılaşarak sinire baskı yapması sonucu oluşur. Elde sinir sıkışması el bileğini çok aşırı kullanmak nedeniyle oluşabilir. Ayrıca hormonal değişikliklerden de kaynaklanabilir. Ve yaşlanmayla da alakalı olabilir. Troid diyabet gibi rahatsızlığı olan insanlarda da görülebilir.

   Elde Sinir Sıkışması Belirtileri

   El bileğinde sinir sıkışması kişinin elinde uyuşma, karıncalanma ve şiddetli bir ağrı gibi belirtiler meydana gelebilir. Bunun dışında parmaklarınızı hareket ettirmede sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu belirtileri yaşadığınızda doktora başvurmalısınız. Genelde sinir sıkışması belirtileri yavaş yavaş ilerler. Genel olarak vücut dinlenmeye çekildiğinde meydana çıkmaktadır. Bir süre sonra rutin işlerinizi yapmakta da zorluk çekebilirsiniz. Mesela bulaşık yıkama, yazı yazma gibi. Ve tedavisi yapılmadığı zaman el kaslarında da zayıflama görülebilir. Hastaların bu durumda verdiği bilgiler hastalığın tanısının konmasında önemlidir. Şikayetlerinizi belirttikten sonra size fizik tedavisi uygulanacaktır. El kaslarında zayıflık tespiti, Parmaktaki hislerin kontrolü, kavrama kuvveti testi gibi testler yapılır.

   Elde Sinir SıkışmasıElde Sinir Sıkışması Tedavisi

   Elde sinir sıkışmasında tüm normal tedavi yöntemleri uygulandı ve başarı sağlanamadıysa, cerrahi müdahale gerekmektedir. Cerrahi operasyon uygulanan hastalarda tedavi ayakta uygulanır. Ve lokal anestezi uygulanır. Çünkü sinirde sıkışma durumu engellenemezse hastalarda geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir. Tedaviden sonra bir kaç günlük süreçte ağrı, şişlik ve uyuşma görülebilir. 3 hafta bilek dinlendirilmeli ardından fizik tedaviye başlanmalıdır. Elde sinir sıkışması tedavisinden sonra 6 ay kadar uyuşma ve karıncalanma hissi yaşanabilir. Bu dönemde el bileğinizi kullanmanız gerekirse doktorunuza danışarak işlerinizi yapabilirsiniz. Elde sinir sıkışması ciddi bir durumdur. Hafife alınmaması  gerekir. Böyle durumlarda hemen doktora başvurmalısınız. Aksi takdirde beklenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

   ]]>
   Hamilelikte Kalp Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/hamilelikte-kalp-sikismasi.html Sat, 08 Dec 2018 23:09:37 +0000 Hamilelikte kalp çarpıntısı, anne adaylarının çoğunda 9 aylık macerası boyunca yaşanılan durumlardan biridir. Anne adayı karnı belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra daha ağır hareket etmeye daha çabuk yorulmaya başlar. E Hamilelikte kalp çarpıntısı, anne adaylarının çoğunda 9 aylık macerası boyunca yaşanılan durumlardan biridir. Anne adayı karnı belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra daha ağır hareket etmeye daha çabuk yorulmaya başlar. Eğilip doğrulduğu zaman nefes nefese kalabilir. 

   Peki hamilelikte kalp çarpıntısı neden olur

   Hamilelik sürecinde anne adayı üzerinde büyük bir stres olmaktadır. Bu stres sonucunda ara ara kan basıncı yükselir ve kalpte çarpıntı yaşanabilir. Anne adayında meydana gelen hormon değişikliği de kalpte çarpıntı yapabilmektedir. Özellikle progesteron hormonu hamile kadınlarda fazlalaşmaya başlar. Bu hormon yüzünden duygusal ve fiziksel değişimler meydana gelir. Etkilerinden diğeri de kalp atış hızını ve gücünü fazlalaştırır. Böylece vücuttaki bütün kan fetüs dahil olmak üzere vücut döngüsünü tamamlar. Yükselen kalp atış hızı, hatalı atışların da artmasına neden olur. Bu da çarpıntı meydana getirir. Ancak çok sık tekrarlayan çarpıntılar bir kalp hastalığına işaret edebilir. Kontrol edilmesi gerekebilir. Vücutta meydana gelen bedensel ve psikoloji değişimlerin yanı sıra aşırı çay ve kahve tüketimi de çarpıntıya neden olmaktadır. Gebelik sürecinin son evreleri sıcak havalara denk gelmişse buda anneyi sıkacak ve kalp çarpıntısına neden olabilecektir. Anne adayları merdiven çıkarken yada hafif şeyleri dahi kaldırırken bile çok yorulabilirler ve nefes alamadıklarını hissederler. Kısa süreli bu nefes darlığı rahmin büyümesi ile karın boşluğunu yukarı doğru itmesinden kaynaklanır. Buda basınç yaparak çarpıntıya neden olur. Geçici bir durumdur. Anne adayı sırt üstü uzanmalı ve dinlenmelidir.Çarpıntı ve nefes alma normale dönene kadar böyle kalmalıdır. 

   Hamilelikte Kalp SıkışmasıHamilelikte kalp çarpıntısı bir diğer sebebi de kansızlıktır.Kansızlık olan gebelerde kalp çarpıntısı olabilmektedir. Önlemek için kan yapıcı gıdalar yada ilaçlar alınabilir. Hamilelikte kullanılan bazı ilaçlarda çarpıntıya neden olmaktadır. Hamilelikte kalp çarpıntısı doktorlar tarafından genellikle normal karşılanmaktadır.  Ancak kalp çarpıntı esnasında bayılacak gibi olma, bilinç kaybı, nefes darlığı yada aşırı terleme ile oluşursa acilen doktorunuza başvurun. Gebelikten önce sigara kullanmışsanız kalp damar sorunları başlamış olabilir. Gebelikten önce kalp hastalığı olan anne adayları bunu doktorla görüşmelidirler. Bu durum bebek ve anne için risk oluşturabilir. Çay, kahve tüketimi, uyarıcı etkisi olan bitki çayları ve ilaçlar almayı durdurduğunuzda çarpıntı miktarı azalacaktır. Ayrıca stres yapmadan bu süreci geçirmeye çalışmanız faydalı olacaktır. Çarpıntı başka bir neden yoksa doğumdan sonra sona erecektir. 
   ]]>
   Hamilelikte Gaz Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/hamilelikte-gaz-sikismasi.html Sun, 09 Dec 2018 06:24:25 +0000 Hamilelikte gaz sıkışması, birçok hamile anne adaylarını yakından ilgilendiren sorunlardan biridir. Hamilelikte gaz sıkışması olayı gaza bağlı annelere şişkinlik verir. Gazı çıkarmada zorlanma yada gaz sıkış Hamilelikte gaz sıkışması, birçok hamile anne adaylarını yakından ilgilendiren sorunlardan biridir. Hamilelikte gaz sıkışması olayı gaza bağlı annelere şişkinlik verir. Gazı çıkarmada zorlanma yada gaz sıkışması diye bilinen bu durum oldukça zordur. Gaz nedeniyle oluşan bu durum hamilelik döneminde hormonların değişmesine bağlı olarak, sindirim sisteminde oluşan değişmelerdir. Bu değişmelerin başında sindirim sisteminde oluşan düz kasların gevşemesidir. Hamileliğin özellikle son aylarında gaz sıkışmasına çok fazla rastlanır. Rahim büyümesiyle bağırsakların sıkışması, midenin baskı altında olması hamilelikte gaz sıkışması yaşamasına sebep olur. Midede oluşan gazın büyük bir bölümü ağızdan alınan havanın yutulması ile olur. Bu gazın büyük bir bölümü geğirme durumuyla sağlanır ve dışarı atılır. Bu durum da anneyi oldukça rahatlatır. 

   Geğirme yoluyla çıkarılan gaz anneye yetmediğinden oldukça sancı verir ve rahatsız eder. Gazın kalan bölümü bağırsaklara geçer. Gazın kalan kısmı beslenme sırasında bağırsak bakterilerinin besinleri parçalamasıyla oluşur. Hamilelik süresinde norma döneme göre daha çok gaz sancısı olur. Çünkü hamilelikte sindirim sürecini yavaşlata progesteron hormonu şişkinlik ve gaz sıkışmasına sebep olur. Bebeğin anne karnında büyümesi de mideye baskı yaparak hamilelikte gaz sıkışmasına sebep olur.

   Hamilelikte gaz sıkışmasına dikkat etmek için beslenme alışkanlığının düzenli olması son derece önemli bir etkendir. Yemek seçimleri yaparken gazlı besinler tüketilmemesine özen gösterip, sindirim sistemine ağır gelmeyen gıdalar yenmesi anne adaylarına oldukça yardımcı olacaktır. Hamilelikte gaz sancısı, doğum sancısına benzer. Oldukça ağrılı ve acı çekici durumdur. Gaz sancısının aralıklarını takip etmekte fayda vardır. Hamilelikte gaz sıkışması erken doğuma neden olabilir. Bu durumda yapılması gereken sancının kaç saniye veya dakika sürdüğüdür. Sancı çok sık ve uzun süreli oluyorsa doktora bildirmesi gerekir. Hamilelikte gaz sıkışması için bir çok ilaç vardır. İlaç kullanmak yerine doğal yöntemlerle ve besinlere dikkat edilerek bu durumun sağlanması bebek için daha sağlıklıdır.

   Hamilelikte Gaz SıkışmasıHamilelikte gaz sıkışmasını azaltmak için, yemek sırasında suyun fazla tüketilmemesi gerekir. Su içme daha çok yemekten önce veya sonra olmalıdır. Karbonat içeriği yüksek olan içeceklerden uzak durmak gerekir. Yemek sırasında besinleri hemen yutmamak gerekir. Besinleri iyi bir şekilde çiğneyip sindirim sistemine ve midemize yardımcı olmalıyız. Alkol ve sigaradan uzak durmalı, bol bol yürüyüş yapılmalıdır. Gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Hamilelikte gaz sıkışması yapan besinler arasında, kuru fasulye, bezelye, nohut, turp, lahana, turşu, portakal, baklagillerin tümü, soğan, süt, turp, karnabahar, karpuz, kavun gibi yiyecekler gaz yapıcıdır. Hamile olan anne adaylarının bu besinlerden mümkün oldukça uzak durması gerekir. Hamilelikte gaz sıkışması ilk aylardan başladığından anne adaylarının ilk aylardan beslenmesine dikkat etmesi oldukça rahatlık sağlayacaktır. Anne adayları azar azar sık sık yemek yemeli, düzenli beslenmelidir.

   ]]>
   Dirsekte Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/dirsekte-sinir-sikismasi.html Sun, 09 Dec 2018 13:21:23 +0000 Dirsekte sinir sıkışması, yaygın bir rahatsızlık olmasına rağmen bazen fark edilmeden geçer. Bazende geç fark edilebilir. Özellikle sıkışmaya neden olan etken ortadan kalkmış ise kendi kendine iyileşme süreci olur. Uzun sür Dirsekte sinir sıkışması, yaygın bir rahatsızlık olmasına rağmen bazen fark edilmeden geçer. Bazende geç fark edilebilir. Özellikle sıkışmaya neden olan etken ortadan kalkmış ise kendi kendine iyileşme süreci olur. Uzun süre dirseğin üzerinde baskı kurmak ve bazı aktiviteler hastalığa neden olmaktadır. Mesela bilgisayar başında kolu yaslayarak durmak, kitap ve gazete okurken dirsekleri uzun süre kırık tutmak gibi etkenler neden olmaktadır. Bu sebepler tabi ki kişinin fiziksel dayanıklılığına da bağlıdır. Bunların dışında olabilecek etkenler; geçmiş dönemde dirsekte olan bir travma, dirsek bölgesinde kireçlenme yada kistler ve dirsek bölgesinde ödem olmasıdır. 

   Dirsekte sinir sıkışması oluşumu: Elde bulunan kasların çalışması ve hissetmesi ulnar median ve radial isimli üç ana sinirle sayesinde olur. Ulnar siniri koltuk altından doğru dirsek bölümünde iç yan tarafında bulunan tünel gibi bir yapıdan geçerek ön kol tarafına ulaşır. Sıkışma tam bu tünelde meydana gelmektedir. Dirsek büküldüğü zaman ulnar sinir gerilir ve medial epikondil isimli kemik çıkıntısına itilerek burada sıkışır. Bu aşamada uzun süre kaldığı zaman dirsekte sinir sıkışması ilerlemeye başlar. Eli başının altında uyuyanlarda, dirsekleri dayayarak çalışanlarda risk fazladır. Siniri saran bağ dokusu sürekli oluşan bu baskıya karşı tepki gösterip kalınlaşır. Kalınlaşmaya başlayan bağ dokusu arasında yer alan sinir liflerinin iletişim gücü bozuldukça, rahatsızlığın belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Dirsekte sinir sıkışmasına ulnar sinir sıkışması da denmektedir. En belirgin belirtisi küçük parmakla yüzük parmakta duyulan uyuşma, his kaybı ve ağrıdır. Rahatsızlık tedavi edilmeyip ilerlemesi halinde, parmakları birbirine temas ettirirken zorlanma ve el düz tutulduğu zaman 4. ve 5. parmakların geriye büküldüğü görülür. Rahatsızlığın tanısı hastaya fizik muayene yapılarak ve nöroloji uzmanları tarafından yapılan EMG ile sinir ileti testleri yapılarak konur. Klinik muayenede konan tanı bu testlerle netleşir. Bu testler sıkışmanın hangi seviyede olduğunu da gösterir.

   Tedavi: Rahatsızlık erken dönemde dönemde fark edilip tanı konduğunda, hastaya belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan pozisyonlar gösterilerek sıkışmanın yaptığı etkiler azaltılmaya çalışılır. Bazı hastalarda dirseği düz tutmayı sağlayacak splintler semptomları azaltmaya yardımcı olur. Hastaya antiflamatuar ve ödem giderici ilaç tedavisi uygulanabilir. İleri evrelerde cerrahi müdahale gerekmektedir. Ancak son aşamadır. Ameliyat esnasında genellikle sadece kol uyuşturularak işlem yapılır. Operasyon sırasında ulnar sinir, dirsekte bulunan iki çıkıntılı kemik arasından çıkarılıp dirseğin ön kısmına taşınır. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası elektriklenme ve uyuşukluğun geçmesi birkaç hafta yada bir ay kadar bir sürebilmektedir. Bazı hastalarda ameliyat sonrasında fizik tedavi gerekebilir. Sizde dirsekte sinir sıkışması olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurun. 

   ]]>
   Siyatik Sinir Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/siyatik-sinir-sikismasi.html Mon, 10 Dec 2018 03:15:54 +0000 Siyatik sinir sıkışması, sinirde görülen bir hastalık türüdür. Bacakta şiddetli ağrılarla kendini belli eder. Siyatik siniri, sağrı - kuyruk sokumu sinir ağından çıktıktan sonra uyluk, kalça ve bacaktan geçer ve ayakt Siyatik sinir sıkışması, sinirde görülen bir hastalık türüdür. Bacakta şiddetli ağrılarla kendini belli eder. Siyatik siniri, sağrı - kuyruk sokumu sinir ağından çıktıktan sonra uyluk, kalça ve bacaktan geçer ve ayakta sonlanır. Görevi, bacak ve ayak hareketlerini düzenlemektir. Siyatik sinir sıkışmasının sebebi, bel kemiğindeki omurlar arasında bulunan kıkırdak yastıkların çıkıp sağrı kuyruk sokumu sinir ağına basmasıdır. Bu basınç bacakta oldukça şiddetli ağrıların meydana gelmesine neden olur. Tıp dilinde buna dist hernisi (dist fıtığı) denir. Tedavi bu hastalığı ortadan kaldırmakla mümkün olur. Kuşak tarzında tespit vasıtaları bir sonuç vermez ise cerrahi müdahaleyle kıkırdak parçası alınır.

   Siyatik sinir sıkışmasında en mühim husus ağrıdır. Bu ağrı iki türdür: Biri az şiddetli ve devamlı olan ağrı; bir diğeri ise ara ara gelen ve şiddetli olan ağrı türüdür. Ağrılar siyatik siniri boyunca, kalçadan topuğa kadar uzanır. Siyatik siniri topuğa doğru uzanırken bazı bölümlerine parmakla basılınca ağrılı olduğu görülür. Bu noktalarda sinir üzerine yapılan basınçla uyandırılan ağrının sinir boyunca aşağıya, bazen de yukarıya yayılması karakteristiktir.

   Sinirin gerilmesi ya da sıkışması sırasında dayanan belirtiler de, hastalığın tanınmasında önemli rol oynar. Hasta sırtüstü yatarken gerilmiş durumda bulunan bacak yavaş yavaş yukarıya kaldırılır ve bu sırada uyluğun arka tarafında bacağa, hatta ayağa kadar yayılan çekici bir ağrı meydana gelmesi, siyatik lehinedir. Bacak ne kadar yukarı kaldırılır ise, ağrı da o kadar şiddetlidir. Siyatik sinir köklerinin hasar görmesi durumunda hasta bacağın kaldırılmasıyla sağlam bacakta da ağrı oluşabilir.

   Siyatik Sinir SıkışmasıSiyatik Sinir Sıkışması Sebepleri Nelerdir

   Siyatik sinir sıkışmasının nedenleri üç grupta incelenebilir. Birinci bölge, bel bölümünde çıkan sinirin basıya uğramasına bağlıdır. Bel bölümünde, siyatik sinir basıya uğradığında yayılan ağrıya sebep olur yani bel fıtığı ile aynı duruma yol açar. Siyatik, kalça kaslarındaki sinirin zarar görmesine bağlı olarak meydana gelebilir. Dizin arka tarafında bir travma aldığında, düşme, çarpma meydana geldiğinde siyatik ağrısına yol açar.

   Siyatik sinir, ayakaltına kadar uzandığı için herhangi bir yerdeki zedelenme siyatik sinir sıkışmasına neden olur. Enjeksiyon zedelenmesi yoğun olduğunda ilk olarak oradaki ödemi azaltmak amacıyla soğuk tedavi uygulanması gerekir. Diğer nedenlerde ise sıcak uygulama daha faydalıdır. Duruma göre tedavi farklılık gösterir. Özetleyecek olursak:

   • • Ağır kaldırmak,
   • • Ters ani hareket yapmak,
   • • Aşırı kilo almak siyatiğe neden olur.

   Siyatik Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir

   Siyatik sinir sıkışması tedavisi, siyatik sinirinin sıkıştığı yere göre değişmektedir. Sıkıntı, bel bölgesindeki patolojiye bağlı ise bu bölgenin rahatlatılması gerekir. Bu durum için ilk aşama ilaç tedavisidir. Batıcı ağrının azalması için üç tedavi tipi uygulanmaktadır. İlk tedavi B12 vitamin tedavisidir. B12 vitamini, sinirleri onarır ve yanıcı, batıcı ağrıyı azaltır. B12’nin etkili olmaması halinde gabapentin ya da ileri aşamalarda pregabalin denilen ilaçlar kullanılmaktadır.

   Bu ilaçlar genel olarak 4-6 ay arasında ya da bazen 1 yıla kadar kullanılabilir. Olayın sebebine bağlı olarak, problem bel bölgesindeyse bele fizik tedavi işlemi uygulanır. Sinir germe egzersizleri, kalça bölgesinde patoloji varsa kalçanın çevresindeki kasların gevşetilmesi için yapılan fizik tedavi yöntemleri, ağrı ayak bölümünde yoğunsa bu bölgeye destek vererek sinir baskısını azaltmak için tedaviler uygulanır.

   ]]>
   Belde Kas Sıkışması https://www.sikisma.gen.tr/belde-kas-sikismasi.html Mon, 10 Dec 2018 16:04:02 +0000 Belde kas sıkışması, bel bölgesi vücutta en fazla zorlanan alanlar arasındadır. Bel kaslarının vücut ağırlığını desteklemesiyle vücudumuz rahat bir nefes alabilir. Ancak bazen uzun süre kaslara iş düştüğünde, kas zorla Belde kas sıkışması, bel bölgesi vücutta en fazla zorlanan alanlar arasındadır. Bel kaslarının vücut ağırlığını desteklemesiyle vücudumuz rahat bir nefes alabilir. Ancak bazen uzun süre kaslara iş düştüğünde, kas zorlanmasıyla karşı karşıya kalınabilir. Uzun süre ayakta kalınması, uzun süre aynı pozisyonda oturulması gibi durumlarda belde kas sıkışması sorunu tetiklenebilir. Böyle bir sorun kişinin zor bir süreç yaşamasına neden olur.

   Belde kas sıkışması nedenleri
   • Uygun olmayan duruş bozuklukları
   • Uzun süre aynı pozisyonda oturmak
   • Ağır eşyaların kaldırılması
   • Bel hareketlerinin, egzersizlerinin bilinçsizce yapılması ve bel kaslarının aşırı çalıştırılması
   • Düşme, uygun olmayan şekilde belin bükülmesi
   Belde kas sıkışması belirtileri

   Ağrı: Belde kas sıkışması derecesine göre kişide farklı seviyelerde ağrı ortaya çıkabilir. Bel bölgesinde etkili olan ağrı sızlama, zonklama şeklinde hissedilebilir. Ancak ağrının karakteristik özelliği devamlı olması ve hareketle birlikte şiddetlenmesidir.

   Şişlik: Kas sıkışmasında kan bölgeye daha fazla hücum eder. Bu durum bölgede şişliğe neden olur. Özellikle kas sıkışmasında yırtılma gibi etkiler varsa, şişlik etkisi daha belirgindir.

   Spazm: Belde kas sıkışması olduğunda, bölgede kas kasılmasının etkisiyle spazm ortaya çıkar.

   Sertlik: Bölgedeki sertlik oldukça belirgindir. Bu aslında vücudun korunma mekanizması gibi ortaya çıkar. Vücutta hareketi kısıtlama amacıyla etkilenen kas ve çevresindeki sinirlerde sertleşme etkisi olur.

   Morarma: Kas sıkışması sorununda kasta yırtık ortaya çıkarsa, bölgede morarma etkisi görülebilir. Yırtılmanın etkisiyle kan cilt altında birikir ve morarmaya neden olur. Ancak belde kas sıkışması her zaman bu belirtiye neden olmaz.

   Belde Kas SıkışmasıBelde kas sıkışması tedavisi

   Hareketlerin kısıtlanması: Belde kas sıkışması sorunu yaşandığında, ilk 48 saat hareketlere dikkat edilmeli ve mümkünse yatak istirahati yapılmalıdır. Mümkün olduğu kadar hareketler kısıtlanmalıdır. Bu önlem ağrının azaltılmasını, bölgedeki kızarıklık ve şişliğin giderilmesini sağlar. Aktiviteler ağrıyı tetiklemeyecek derecede yapılmalıdır. Rutin hareketler ilk 48 saat sonrasına ertelenmeli, dinlenmeye önem verilmelidir.

   Rahat edilecek pozisyonlarda olmak: Belde kas sıkışması sorunu bulunan kişilerin yüz üstü yatması sorunun artmasına, ağrının daha etkili olmasına neden olabilir. Bu durumda bacakların altına yastık gibi bir yükseklik koyarak yana doğru dönmek ya da bacakları bir sandalyeye 90 derece açı yaparak koyarak uzanmak rahatlatıcı etki yapacaktır.

   Soğuk ve sıcak kompres: Kas sıkışması sonrasında ilk 2-4 gün bölgeye soğuk uygulama yapılması özellikle şişliğin azalmasına yol açar. Buz torbası kas sıkışması olan bölgede 10-15 dakika boyunca tutulabilir. Bunu 3-4 saatte bir tekrar edebilirsiniz. Soğuk uygulamanın ardından kan dolaşımının artması içinde sıcak uygulama yapılmalıdır. Bunu sıcak su şişesiyle kolayca yapabilirsiniz. Bir havluyu ısıtarak belinize koyabilirsiniz. Ancak diyabet hastalarına bunu tavsiye etmeyiz. Fazla hissetmedikleri için ciltte yanma riski ortaya çıkabilir.

   Ağrı kesici kullanımı: Ağrı kesici ilaçlar bölgede ağrının azaltılmasına yardımcı olur. İlaçlar bölgedeki spazmı ve gerilimi azaltacak etkilerde yapacaktır. Bu ilaçlar doktorun önerdiği türde ve dozlarda olmalıdır. Özellikle kas gevşetici etkisi de olanlar belde kas sıkışmasına iyi gelir.

   Merhem, krem kullanımı:İçeriğinde kamfor, mentol, okaliptus bulunan merhemler ağrı ve kızarıklık tedavisinde oldukça faydalı olur. Bu ilaçlar doktorun önerd]]>