Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Elde Sinir Sıkışması: El bileğinde ağrı uyuşma, sızı, hareketsizlik, gibi belirtilerle meydana gelen ve erkeklere oranla bayanlarda daha çok görülen bir rahatsızlıktır. El bileğinde sinirin geçtiği kısma karpal tünel denir. Bu tünelin yanı ve zemini kemiklerden oluşur ve dardır şekli ise U harfine benzer. İşte bu bölgede meydana gelen sinir sıkışmasına elde sinir sıkışması denir. Bu sinir elimizde başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın hareketlerinden sorumludur. Elde sinir sıkışması tüneldeki bağ dokuların sıkılaşarak sinire baskı yapması sonucu oluşur. Elde sinir sıkışması el bileğini çok aşırı kullanmak nedeniyle oluşabilir. Ayrıca hormonal değişikliklerden de kaynaklanabilir ve yaşlanmayla da alakalı olabilir. Tiroit diyabet gibi rahatsızlığı olan insanlarda da görülebilir.


Elde Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?


El bileğinde sinir sıkışması kişinin elinde uyuşma, karıncalanma ve şiddetli bir ağrı gibi belirtiler meydana gelebilir. Bunun dışında parmaklarınızı hareket ettirmede sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu belirtileri yaşadığınızda doktora başvurmalısınız. Genelde sinir sıkışması belirtileri yavaş yavaş ilerler. Genel olarak vücut dinlenmeye çekildiğinde meydana çıkmaktadır. Bir süre sonra rutin işlerinizi yapmakta da zorluk çekebilirsiniz. Mesela bulaşık yıkama, yazı yazma gibi ve tedavisi yapılmadığı zaman el kaslarında da zayıflama görülebilir. Hastaların bu durumda verdiği bilgiler hastalığın tanısının konmasında önemlidir. Şikâyetlerinizi belirttikten sonra size fizik tedavisi uygulanacaktır. El kaslarında zayıflık tespiti, Parmaktaki hislerin kontrolü, kavrama kuvveti testi gibi testler yapılır.


Elde Sinir Sıkışması Tedavisi Nasıl Yapılır?


Elde sinir sıkışmasında tüm normal tedavi yöntemleri uygulandı ve başarı sağlanamadıysa, cerrahi müdahale gerekmektedir. Cerrahi operasyon uygulanan hastalarda tedavi ayakta uygulanır ve lokal anestezi uygulanır. Çünkü sinirde sıkışma durumu engellenemezse hastalarda geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir. Tedaviden sonra birkaç günlük süreçte ağrı, şişlik ve uyuşma görülebilir. 3 hafta bilek dinlendirilmeli ardından fizik tedaviye başlanmalıdır. Elde sinir sıkışması tedavisinden sonra 6 ay kadar uyuşma ve karıncalanma hissi yaşanabilir. Bu dönemde el bileğinizi kullanmanız gerekirse doktorunuza danışarak işlerinizi yapabilirsiniz. Elde sinir sıkışması ciddi bir durumdur. Hafife alınmaması gerekir. Böyle durumlarda hemen doktora başvurmalısınız. Aksi takdirde beklenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Elde Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni