Bilekte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bilekte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Bilekte sinir sıkışması; sinirlerin kemik, kıkırdak, kas ve tendon gibi dokular tarafından aşırı baskı altına alınmış olmasından kaynaklanan bir sinir hastalığıdır. Basınç sıkışmasından meydana gelen ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler oluşur. Sinir sıkışması vücudun her bölgesinde oluşabilmektedir. Elde parmakların hareketi ve hissini sağlamakta önemli bir yere sahip olan ve median sinir olarak bilinen yapının el bileğinde sıkışmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Eldeki kasların çalışması ve duyunun hissedilmesi sinirler aracılığı ile meydana gelir. Bu sinirlerde üçe ayrılır. Bu sinirlerin en büyüğüne median denir. Bu sinir el bileğinin orta bölümünden avuç içine doğru gider. Median sinirin bu gidişine de tıpta kalpal tünel denir. Sinirin bu tünelde sıkışması basınç artışı veya tünelin daralmasıyla meydana gelmektedir.

Bilekteki sinir sıkışması erkeklerden çok kadınlarda görülür. Genetik olma ihtimalide çok yüksektir. Bilekteki sinir sıkışması genellikle el bileğini uzun süre bükülü şekilde tutan insanlarda veya el bileğini kullanarak ağır işler yapan insanlarda daha fazla görülür. Bu hastalığın görülme yaşı ise genellikle 35-60 yaş aralığıdır. Bilekte sinir sıkışması şeker hastalığı olan kişilerde, gut hastalığı olanlarda, romatizma hastalığı olan kişilerde ve obezite hastalığı olan kişilerde daha çok rastlanmaktadır.


Bilekte sinir sıkışmasının belirtileri nelerdir?


Bilekte sinir sıkışması başlangıç aşamasında ise elde güçsüzlük, ilk üç parmakta karıncalanma, kısa sürede yorulma gibi. Eğer bilekteki sinir sıkışması ilerlemiş ise parmaklardaki uyuşma, orta ve şiddetli ağrılar oluşmaya başlar. Özellikle ağrılar geceleri dayanılmaz bir hal alır. Bu rahatsızlığı olan kişiler elini salladığında veya bileğini hareket ettirdiğinde bilekteki ağrı hafiflemeye başlar. Bilekte sinir sıkışması daha ileri seviyeye gelmiş ise ayak bileğindeki sıkışmada baş parmağın tabanının etrafında bulunan kaslarda erime, baş parmakta his kaybı ve güçsüzlük görülür.

Sinir sıkışması el bileğinde ise his kaybından dolayı ağrı hissedilmez ve sık sık kazalar yaşanır.


Bilekte sinir sıkışması neden olur?


Bilekte sinir sıkışmasının en önemli nedeni, sinirler çevresindeki dokuların sinirlere aşırı baskı uygulamasıdır. Diğer nedenleri ise yaralanmalar ve travmalardır. Sinirlere uygulanan aşırı basınç iltihaplanmaya neden olarak fonksiyon kaybına da sebep olabilmektedir.


Bilekte sinir sıkışması tedavisi nasıl yapılır?


Bu hastalık başlangıç döneminde ise mümkün oldukça bileği zorlayacak hareketlerden ve işlerden uzak durulmalıdır. Doktorunuzun verdiği ilaçlarda ağrı ve sızıyı azaltacaktır. Ayrıca bilekte sinir sıkışması erken dönemde teşhis edilmiş ise uygun görülen bir bileklik kullanılabilir. Bu dönemde fizik tedavide işe yaramaktadır. Uygulanan bu tedaviler işe yaramıyor ağrılar gün geçtikçe dayanılmaz bir hal alıyorsa hastalık ilerlemiş ve ameliyattan başka bir tedavi yöntemi kalmamış demektir. Bu ameliyatta günümüzdeki ilerlemiş tıp sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir. Ameliyattan sonra şikâyetler ve düzelmeler bazen hemen geçmeyebilir. Eldeki şişliklerin geçmesi ise bir ayı bulabilir hasta sabırlı ve bileğini tekrar zorlayacak hareketlerden uzak durmaya çalışmalıdır.

Bilekte Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni