Sıkışma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sıkışma Belirtileri ve Tedavisi

Sıkışma, basınç oluşturarak birbirine yaklaşma anlamında kullanılan bir ifadedir. Tıpta sinir sıkışması, kas sıkışması, idrarda sıkışma, göğüs sıkışması, kalp sıkışması, omuz sıkışması, parmak sıkışması gibi farklı bölgeleri ve sorunları ifade etmek içinde sıkışma ifadesi kullanılır. Sıkışma sağlık açısından zorda kalmayı, ciddi sorunları, işin ciddiyetini anlatmak için kullanılır. Vücuttaki organ ve dokuların normal vazifesini yapmadığını anlatır. Sıkışma sonucunda beraberinde gelen sorunlar yaşanır. Göğüs sıkışması kalpteki problemleri, kas ve sinir sıkışması hareket kabiliyetini, sıkışma tipi idrar yapamama idrar sorunlarını yaşamamıza neden olabilir. Bunlar birer sinyal niteliğini taşıyabilir. Bu yüzden sıkışma sorununun neden yaşandığı, nasıl önleneceği, sonuçları konusunda tıbbi olarak detaylı değerlendirme yapılmalı ve ciddi olabilecek rahatsızlıklar önlenmelidir.


Sıkışma neden olur?


Sıkışma vücutta çeşitli organ ve dokuları etkileyebilir. Aynı zamanda uzuvlarda sıkışmanın etkisi altında kalabilir. Sıkışma sonucunda vücutta kan dolaşımı, sinir iletimi sorunları ortaya çıkabilir. Vücudumuzu etkileyen sıkışma sorunları arasında en fazla görülenleri belirtileriyle birlikte açıklamaya çalışalım.

Kalpte sıkışma: Kendini göğüs ağrısı, terleme, yorgunluk, nefes almada zorluk çekme, ateş basma, kalpte bıçak saplanır şeklinde acı olması, nefes alındığında ölecekmiş gibi hissetme gibi belirtilerle ortaya çıkan kalpte sıkışma, bazı hallerde kalp krizi belirtisi de olabilir. Efor sırasında kişinin göğsünde hissettiği sıkışma tarzındaki ağrı sol kola, boyun, çene ve sırta doğru yayılım gösterebilir. Bazı durumlarda belirtiler stres kaynaklı olabilir. Kişilerde bu belirtiler bazen geçici olabilir. Kalpte sıkışma olduğu sırada yapılacak tetkiklerle tanı konulabilir. Kalple ilgili olan her sorun önemlidir. Kalpte sıkışma bu nedenle önemsenmeli ve mutlaka acilen doktora gidilmelidir.

Sinirde sıkışma: bu tür sıkışma sinirlerin etrafındaki kas, kıkırdak, kemik, tendon gibi dokuların sinirlere aşırı baskısıyla ortaya çıkar. Baskıyla oluşan sıkışma yüzünden bölgede ağrı, uyuşma, karıncalanma, kuvvet azalması, ani his kaybı, terlemede anormallik, iğne batması sorunları gibi bariz belirtiler ortaya çıkar. Sinirde sıkışma en fazla el bileğinde, belde, kol ve bacaklarda ortaya çıkar. Bazen etkisi kısa sürerken, bazen geçmeyen sinirde sıkıma için cerrahi müdahale gerekebilir. Sinirde sıkışma çeşitli etkenler yüzünden oluşabilir. Bunlar arasında en önemlileri fazla kilo, duruş bozuklukları, devamlı yapılan seri hareketler, spor aktiviteleri, stres ve kireçlenmedir. Bu nedenle yukarıda sayılan belirtiler yaşandığında, hastalar sinirde sıkışma açısından değerlendirilmelidir.

Kaslarda sıkışma: bu türde sıkışma sorunu vücutta özellikle hareketli bölgelerde etkili olur. En fazla görüldüğü alanlar omuz, bel, kol ve bacaklardır. Kas sıkışma sorunları kendini şiddetli ani ağrıyla gösterir. Kişinin günlük yaşamını olumsuz şekilde etkiler. Ortaya çıktığı bölgedeki yerlerde yumuşak doku ve kasların yapışma alanlarındaki sıkışma, bölgenin kullanımını kısıtlar. Hemen müdahale edilmediği takdirde kas sıkışması olduğu yerde yırtıklar meydana gelebilir. Sorun yırtık alanların tamir edilmesi, kaslardaki sıkışmanın gerekirse cerrahi olarak giderilmesiyle oluşur.

Sıkışma vücudumuzda sadece iç organ ve dokuların yaşadığı bir sıkıntı değildir. Aynı zamanda dış etkenler nedeniyle vücut uzuvlarında sıkışma meydana gelebilir. Bunlara parmakta sıkışma, kolda ve bacakta sıkışma, elde sıkışma gibi örnekler verilebilir. Uzuvların kapı, pencere gibi yerlere sıkışması sonucunda bölgedeki kılcal damarların ani basınç altında kalması ciddi sorunlara neden olabilir. Sıkışmanın şiddeti sorunların ciddileşmesine yol açar. Bölgede ağrı, şişlik, morarma gibi önemli komplikasyonlar meydana gelir.

Sıkışma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni