Bilekte Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bilekte Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bilekte Sinir Sıkışması Ameliyatı, Elinizin çalışması ve bunun hissedilmesi üç tane sinir tarafından sağlanır. Bileğin orta kısmında ve dosyasının olduğu yüzde bir tünel içersinden avuç içine inen en büyük sinire Median sınırı adı verilir. Bu sinirin bu tünel içinde sıkışması ile bu rahatsızlık ortaya çıkar. Sinirin sıkışması basıncın artmasına ve tünelin daralmasıyla ortaya çıkar. Tek tip elişi yapanlarda görülür. Uzun sure klavye kullananlarda eldeki dokuların kalınlaşması buna bağlı sinir üzerinde baskı oluşmasına neden olur. Müzikle uğraşanlarda sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Gebelik döneminde de bu rahatsızlığa rastlanabilir. İlk bulgular çabuk yorulma, elde güçsüzlük ve üç parmakta karıncalanma hissidir. İlerleyen zamanda ağrı artar ve parmaklarda uyuşma başlar. Sendromlar gece şiddetlenir. Baş parmak etrafındaki kaslarda erime meydana gelmesi ile parmak güçsüzleşir.


Bilekte Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri Nelerdir?


EMG testi ile doktorunuz gereken tanıyı koyarak tedavi sürecini başlatır. Fizik tedavi erken dönemde sonuç verebilir. Kesin tedavisi ise cerrahi olarak el bilek tünelinin gevşetilmesi ile sağlanır. Cerrahi müdahale geciktirilmemeli geciktirilmiş rahatsızlıklarda sinirde geri dönüşümsüz hasarlar bırakacağı unutulmamalıdır. Kolun uyuşturulması ile yapılan cerrahi müdahaleler hastanın aynı gün evine dönebilmesini sağlamaktadır.


Bilekte Sinir Sıkışması Ameliyatı Sonrası


Sinir sıkışmaları üç grupta değerlendiriliyor. Hafif, orta ve ağır şiddette. İlk iki grupta yani hafif ve orta şiddette olan durumlarda egzersiz ve ilaç tedavisi ilk adım cerrahi müdahale en son safhada uygulanmaktadır. Uygulanan cerrahide kapalı ameliyattır. Kapalı ameliyatta bir santimetrelik küçük kesitlerle sinir sıkışmasına müdahale edildiği için hasta konforu büyük önem taşır. Hastaya anestesi uygulanmadığı gibi kapalı ameliyat öncesi bir hazırlıkta yoktur. İşlem süresi otuz dakika sürmekte ve hastanın dinlenmesi yeniden sosyal aktivitelerini yapması için üç gün müddet verilir. Her ameliyatın riski vardır ama kapalı ameliyatta bu risk çok azdır.

Bilekte Sinir Sıkışması Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni