Bacakta Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacakta Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kas Sıkışması, Kas sıkışması hangi bölgede olursa olsun bunun nedeni ilgili kasın üzerinde aşırı baskıdır. Kasın üzerindeki aşırı baskı sonucu kas sıkışması meydana gelir. Günümüzde herkes, bacakların kemik, kas kıkırdak gibi dokularla çevrelendiğini bilmektedir. İşte bu dokulardaki gerilme, sıkma veya bacağa uygulanan basınç sonucu bacakta kas sıkışması meydana gelir. Kas sıkışması ciddi bir durumdur. Bu nedenle sizde aşağıda yazacağımız belirtileri yaşıyorsanız, acilen bir doktora başvurmanızda fayda vardır.


Bacakta Kas Sıkışması Belirtileri Nelerdir?


Bacakta kas sıkışmasının birçok belirtisi olabilir. Bunlardan birincisi uyuşmadır. Bacağınız uykuya dalma durumu olarak adlandırılan uyuşukluk hissetmeye başlar. Uyuşma durumu bacağınızı hareket ettirmenizi zorlaştırır. Ayrıca günlük hareketlerinizi yapmada zorlanırsınız ve bacağınız ağırlaşır. Ağrı bacakta kas sıkışmasının en büyük belirtilerindendir. Bu ağrı kasın sıkıştığı yerden başka bölgelere de yayılabilir. Bu ağrı bacağınızdan kalçanıza veya bacağınızdan ayağınızda doğru yayılır. Bacakta kas sıkışmasının bir başka belirtisi ise yanma hissidir. Bu durumda bacağınızın içerisinde bir şeyin yandığını hissedersiniz. Kas çekilmesi veya istemsiz kas sıkışması da bacakta kas sıkışmasının bir başka belirtisidir ve bu durum aniden ortaya çıkabilir. Ayrıca kas sıkışmasının bir başka belirtisi de iğnelenme ve karıncalanma hissidir. Bu durum bacakta kas sıkışması yaşayan kişilerde yaygın olan bir durumdur. Kas yorgunluğu da bacağınızdaki kas sıkışması nedeni ile meydana gelir. Çünkü sıkışma kaslarınıza kan ve besleyici maddelerin ulaşmasını engeller. Bacaktaki kas sıkışması belirtileri geceleri daha kötüleşebilir ve beraberinde uyku problemini de meydana getirir. Genel olarak bacakta kas sıkışmasına neden olan üç ana etken vardır. Bunlardan birincisi bacakların fazla kullanımıdır. Genel olarak bacakta kas sıkışması problemi yaşayanların bacaklarını aşırı kullandığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle bacağınızı çok fazla yani aşırı bir şekilde kullanmaktan kaçının. Diğer etken ise bacakta meydana gelen incinme, yaralanma gibi sakatlıklardır. Bu sakatlıklar bacakta kas sıkışması meydana getirebilir. Obezitede bacakta kas sıkışmasının en önemli etkenlerinden biridir. Obezite nedeni ile yapılmayan aktiviteler bacakta kas sıkışmasına neden olabilir. Yanlış duruş şekli, oturma şeklide bacakta uyuşma meydana getirebilir. Bu belirtileri bacağınızda yaşıyorsanız bacakta kas sıkışması meydana gelebilir. Erken teşhis için bir doktora başvurabilirsiniz.


Bacakta Kas Sıkışması Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Bacakta kas sıkışması tedavisi içinde birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Yoga ya da buna benzer esneme hareketleri kas sıkışması yaşayanlar için çok faydalı olacaktır. Bunun dışında ilaç tedavisi de bacakta kas sıkışması için etkili tedavi yöntemi olacaktır. İbuprofen veya aspirin ya da iltihap ilacı bu aşamada size yardımcı olabilir. Bu ilaçlar şişmeyi indirecek ve ağrınızı azaltacaktır. Eğer kas sıkışması sakatlıktan kaynaklıysa bacağınıza buz uygulaması yapabilirsiniz. Sakatlandıktan sonra 48 saat boyunca bu uygulamayı yapmanız sıkışmanın en az düzeye inmesinde yardımcı olur. Kas sıkışması yaşadığınız bacağınızı sabitlemeniz bu yapıları saran baskıları azaltır ve kaslarınızdaki aşınma ve yırtılmayı önler. Bacakta kas sıkışması ciddi bir durumdur ve ihmale gelmez bu nedenle sizde yukarıda saydığımız belirtileri yaşıyorsanız bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Aksi takdirde durum hiç beklemediğiniz bir hal alabilir ve sonucunda ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bacakta Kas Sıkışması Yorumları

soru

merve

20 Temmuz 2017 Perşembe

benim bacağım bir haftadır ağrıyor kas sıkışması olduğunu sanıyoruz yardımcı olur musunuz teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Ender suat

31 Ağustos 2018 Cuma

Ne tür bir boyutta ağrı

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni