Bacakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Sinir Sıkışması: Sinirde sıkışma meydana gelmesi vücudun hangi bölgesinde olursa olsun sıkışan sinirin üzerinde aşırı bir baskının sonucunda medyama gelmektedir. Her insanın bacakları kemik, kıkırdak kas, tendon ve benzeri dokular ile sarmalanmıştır ve bu dokular üzerinde herhangi bir gerilme, sıkma veya basınç ile yüklenilmesi halinde bacakta bulunan sinirler zarar görmekte ve bunun sonucunda da bacakta sinir sıkışması durumu meydana gelmektedir.


Bacakta Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?


Vücudun beyin ile diğer kısımlarını birbirine bağlayan sinirlerin belli kısımlarında zayıflama olması halinde besleyici konumdaki maddelerin akışında azalma olmakta ve bunun sonucunda da sinir elektriksel uyarımını kaybetmektedir. Bacakta meydana gelen sinir sıkışmasının belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür;
  • Uyuşma: Bacakta sinir sıkışması sonucunda bacak ismine uykuya dalma adı da verilen uyuşukluk hissine eğilimli olmaktadır. Bu durum kişinin hareket etmesinin daha zor hale gelmesine sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra, bacakta sinir sıkışması olması sonucunda kişinin bacağı ağırlaşmakta ve daha zor kontrol edilebilir bir hal almaktadır.
  • Yayılan Ağrı: Bacakta sinir sıkışmasının belirtileri içerisinde ilk sıralarda yer alan ağrı, sinir sıkışması yaşanan kısmın dışına yayılabilmektedir. Bunun anlamı ise sinir sıkışmasının yaşandığı kısımdaki ağrının kişinin ayağına doğru yayılabilme olasılığının yüksek olduğudur.
  • Yanma Hissi: Bacakta meydana gelen sinir sıkışmasının bir diğer belirtisi ise yanma hissinin olmasıdır. Kişinin bacağında, özellikle de sinir sıkışması olan kısımda bir yanma hissi meydana gelebilmektedir.
  • Kas Çekilmesi: Bacakta sinir sıkışmasının belirtilerinden biri olan kas çekilmesi ile istem dışı kasılma bir anda meydana gelebilmekte ve sinirler üzerinde ciddi zararlara sebep olabilmektedir.
  • İğnelenme ve Karıncalanma Hissi: Bacakta sinir sıkışması sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerde görülen yaygın belirtilerde biri olan iğnelenme ve karıncalanma hissi bacağın herhangi bir kısmında meydana gelebilmektedir ve bu duruma parestezi denilmektedir.
  • Kas Yorgunluğu: Bacakta sinir sıkışması ile meydana gelen kas yorgunluğunun sebebi sinir sıkışması sonucunda meydana gelen kan ile besleyici maddelerin kişinin kaslarına ulaşmasının engellenmiş olmasıdır. Kişinin oturması veya ayakta durması dahi kaslarda ağrıya veya yorgunluğa sebep olabilmektedir.
Bu rahatsızlığın kendini özellikle de gece geç saatlerde kendini gösterebilmekte ve kişi bacaklarında meydana gelen bu rahatsızlık sebebi ile ağrı duyarak geceleri zor uyuyabilmekte ya da hiç uyuyamayabilmektedir.


Bacakta Sinir Sıkışması Sebepleri Nelerdir?


Bacakta sinir sıkışmasının meydana gelmesine sebep olan dört ana neden vardır. Bu nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür;
  • Aşırı Kullanım: Bacakta sinir sıkışması meydana gelmesinin başlı nedenlerinden biri bacakların aşırı kullanımıdır. Bu sorunla karşı karşıya kalan kişilerin birçoğunun bacaklarını aşırı kullandıkları gözlemlenmiştir. Bacakları çok fazla hareket etmek, hareketli işlerde çalışmak sinir sıkışmasının yanı sıra ileriki dönemlerde bacağın eklemler ile birleşmesine sebep olabilmektedir.
  • İncinme ve Yaralanma: Kişinin bacaklarında bir sakatlanma meydana gelmesi de bacakta sinir sıkışması sebebi olabilmektedir. Kişinin sinirlerini saran dokularda travma meydana gelmesi halinde bacaklar ciddi derecede zarar görebilmektedir. Travma bu gibi dokularda gerilmeye ve basınca neden olabilmektedir.
  • Aşırı Kilolu Olma (Obezite): Bacakta sinir sıkışmasının bir diğer sebebi ise kişinin aşırı kilolu olması olabilmektedir. Aşırı kilo sebebi ile çok fazla hareketsiz kalma da çok fazla hareket etmede olduğu gibi bacakta sinir sıkışmasına sebep olabilmektedir. Bu durum ayrıca sinir ezilmesine de sebep olacağı için fazla kilolu kişilerin düzenli olarak hareket etmeye dikkat etmesi gerekmektedir. Bir kişinin obezite olması demek o kişinin kan dolaşımının yeterli derecede olmaması anlamına gelmektedir. Obezite sonucunda kişi kan dolaşımı düzenleyen birtakım hareketleri yapma konusunda yoksun olmaktadır. Bu sebeple de sinir sıkışması olan bacağın iyileşme süreci de daha uzun sürebilmektedir.
  • Duruş Bozukluğu: Diğer sebeplerin yanı sıra, yanlış duruş yani duruş bozukluğu da bacakta sinir sıkışmasına sebep olan bir diğer etkendir.

Bacakta Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi