İdrar Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar sıkışması, kişilerce oluşan böyle bir sorun üzerine ortaya çıkan hoş olmayan manzaralardır. Fakat sağlıkproblemi yaşayan kişilertarafından oluşan idrar sıkışması kişi veya kişileri rahatsız etmektedir. İdrar sıkışması kişiler tarafından idrar kesesinin dolup ve daha sonra boşaltılmasına denir. Gece uyku esnasında sizi uyandıran, bir sıkışma söz konusu ise bunun altında yatan nedenleri araştırmanız gerekmektedir. Genel olarak çok sıkışmayan kişilerde normal tuvalete çıkma isteği olur. İdrar sıkışması olan kişilerde ise bu durumda yapmaları gereken hemen bir kadın doğum doktoruna gitmeliler. İdrar sıkışması olan kişilerde idrarını yaparken yanma hissi oluşabilir. Ayrıca idrar sıkışması olan hastalar tuvalette idrarını yaparken kesik, kesik yapmaları mümkündür.

İdrar sıkışması ise bayanlarda genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan bir sorundur. Çoğu bayanların sorunu olan idrar yolu hastalıklarının başında gelen sorunlardan biridir. İdrar yolu sıkışması ile başlayan ve altında yatan sorunların ise doktor kontrolü olmadan hasta iyileşemez. Bu durum karşısında hasta olan kişilerin doktor tarafından verilen ilaçlar ile çok su tüketerek idrar sıkışmasıyla ortaya çıkan sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olurlar. İdrar sıkışması, yanması, ağrısı derken ortaya çıkan tabloda tek bir neden kaynaklıdır. İdrar yolu enfeksiyonları bu şikâyetlere sebebiyet verir. Bu durum ise kendi başına geçmez ortadan kalkması için öncelikle kişilerin hijyen, bol sıvı tüketme ve kendilerinin idrar yolunu üşütmemesi gerekmektedir. Kişi kendi sağlığına dikkat etmelidir.

İdrar sıkışması tedavisinde ne gibi önlemler alınmalıdır: bu tür hastalar kendini koruyamadığı taktirde kadın doğum uzmanıtarafından reçete edilen antibiyotik, tedavileri kapsül olarak veya iğne olarak uygulanır. Hasta olan kişilerde kendi çapında sıcak tutarak kendini bitki çayları içerek veya soğuk havalardan korunarak tedaviye yardımcı olmalıdır. İdrar sıkışması olan hastalar çoğu zaman idrarında kanama ve şiddetli ağrı, yanma belirtileri ile çekilmez bir sorun haline gelir. Hasta olan kişilerin aldığı önlemler karşısında daha rahatlayacaklarını göreceklerdir. İdrar sıkışması nedeni ile birçok hastalığın ortaya çıkması mümkündür. Ayrıca bu duruma neden olan idrar yolunda oluşan bakterilerin yok olunmasa birçok hastalıklarla, savaşmak zorunda kalan hastanın uzun zaman çaba göstermesi gerekir. Hasta idrar sıkışması sorunu ile karşılaşınca basit bir idrar yolu tahlili yaptırarak enfeksiyon olup olmadığını öğrenebilir. Tedavi doktor kararı ile başlanmalıdır. Hiçbir hasta kendince antibiyotik tedavisine başlama kararı veremez. Bu oldukça ciddi bir problemdir. Geç kalınan bir basit idrar yolu sıkışması ile başlayan şikâyet önlemi alınmaz ise mesaneden yukarı çıkan böbreklere kadar ulaşan ciddi sorunlar ile karşılaşılabilir.

İdrar sıkışma nedenleri nelerdir: Vajinal enfeksiyonları idrar sıkışma nedenlerinden kaynaklanmaktadır. Bayanlarda özellikle doğum yapmış kişilerde görülmesi ve 30 yaş üstü olan kadınlarda daha sık görülür. Kişilerin bu sorunla karşılaşmaması için önceden önlemini almalıdır. Bayanlarda kabızlık veya menopoz dönemlerinde sık görülen idrar sıkışması bu sebepten dolayı ortaya çıkmıştır. Bayanların ve erkeklerin aşırı derece alkol tüketmeleri de idrar sıkışması nedenlerindendir. Erkeklerde oluşan prostat hastaları idrar sıkışma sebepleri olarak bilinmektedir. Bayanlarda daha sık oluşan bu sorun ise kimi zaman genetik faktörlerden kaynaklı bir durum olabilir. Gerek görüldüğü taktirde tedaviye başlanılır ve hasta bu olumlu sonucu alır. Hastaların birçoğu tedavi sonrası idrar sıkışma sorununun ortadan kalktığını görmüş ve iyileşmiş duruma gelmiştir.

İdrar Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni