Dirsekte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dirsekte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Dirsekte sinir sıkışması, yaygın bir rahatsızlık olmasına rağmen bazen fark edilmeden geçer. Bazen de geç fark edilebilir. Özellikle sıkışmaya neden olan etken ortadan kalkmış ise kendi kendine iyileşme süreci olur. Uzun süre dirseğin üzerinde baskı kurmak ve bazı aktiviteler hastalığa neden olmaktadır. Mesela bilgisayar başında kolu yaslayarak durmak, kitap ve gazete okurken dirsekleri uzun süre kırık tutmak gibi etkenler neden olmaktadır. Bu sebepler tabi ki kişinin fiziksel dayanıklılığına da bağlıdır. Bunların dışında olabilecek etkenler; geçmiş dönemde dirsekte olan bir travma, dirsek bölgesinde kireçlenme ya da kistler ve dirsek bölgesinde ödem olmasıdır.

Dirsekte sinir sıkışması oluşumu: Elde bulunan kasların çalışması ve hissetmesi ulnar median ve radial isimli üç ana sinirle sayesinde olur. Ulnar siniri koltuk altından doğru dirsek bölümünde iç yan tarafında bulunan tünel gibi bir yapıdan geçerek ön kol tarafına ulaşır. Sıkışma tam bu tünelde meydana gelmektedir. Dirsek büküldüğü zaman ulnar sinir gerilir ve medial epikondil isimli kemik çıkıntısına itilerek burada sıkışır. Bu aşamada uzun süre kaldığı zaman dirsekte sinir sıkışması ilerlemeye başlar. Eli başının altında uyuyanlarda, dirsekleri dayayarak çalışanlarda risk fazladır. Siniri saran bağ dokusu sürekli oluşan bu baskıya karşı tepki gösterip kalınlaşır. Kalınlaşmaya başlayan bağ dokusu arasında yer alan sinir liflerinin iletişim gücü bozuldukça, rahatsızlığın belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Dirsekte sinir sıkışmasına ulnar sinir sıkışması da denmektedir. En belirgin belirtisi küçük parmakla yüzük parmakta duyulan uyuşma, his kaybı ve ağrıdır. Rahatsızlık tedavi edilmeyip ilerlemesi halinde, parmakları birbirine temas ettirirken zorlanma ve el düz tutulduğu zaman 4 ve 5. Parmakların geriye büküldüğü görülür. Rahatsızlığın tanısı hastaya fizik muayene yapılarak ve nöroloji uzmanları tarafından yapılan EMG ile sinir ileti testleri yapılarak konur. Klinik muayenede konan tanı bu testlerle netleşir. Bu testler sıkışmanın hangi seviyede olduğunu da gösterir.

Tedavi: Rahatsızlık erken dönemde dönemde fark edilip tanı konduğunda, hastaya belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan pozisyonlar gösterilerek sıkışmanın yaptığı etkiler azaltılmaya çalışılır. Bazı hastalarda dirseği düz tutmayı sağlayacak splintler semptomları azaltmaya yardımcı olur. Hastaya antinflamatuar ve ödem giderici ilaç tedavisi uygulanabilir. İleri evrelerde cerrahi müdahale gerekmektedir. Ancak son aşamadır. Ameliyat esnasında genellikle sadece kol uyuşturularak işlem yapılır. Operasyon sırasında ulnar sinir, dirsekte bulunan iki çıkıntılı kemik arasından çıkarılıp dirseğin ön kısmına taşınır. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası elektriklenme ve uyuşukluğun geçmesi birkaç hafta ya da bir ay kadar bir sürebilmektedir. Bazı hastalarda ameliyat sonrasında fizik tedavi gerekebilir. Sizde dirsekte sinir sıkışması olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurun.

Dirsekte Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni