Omuzda Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Omuzda Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi


Omuzda Kas Sıkışması

Sinir sıkışması, sinir etrafındaki doku üzerinde çok fazla baskı oluşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Omuzda kas sıkışmasının meydana gelmesinin sebebi ise; incinme ya da zarar görmüş kemiklerden kaynaklı olabilir. İncinmelere sebep olabilecek farklı birkaç durum vardır. Kemik ya da kıkırdak dokudaki zedelenmelerden kaynaklı, kaslarda ya da bağ dokuda bulunan zedelenmelerden kaynaklı olabilir. Omuzda kas sıkışması kalıcı hasarlara yol açmaz.


Omuzda Kas Sıkışması Belirtileri Nelerdir?


Hastaların kas sıkışmasında yaşadığı birkaç klasik belirti bulunmaktadır:
  • Sinirlerde bulunan baskı sonucu uyuşukluk ve his kaybı yaşanması
  • Ayrıca kolun tamamında iğnelenme ve batmaya benzeyen yoğun karıncalanma oluşması
  • Sinir sıkışmasının oluştuğu bölgede yoğun bir şekilde hissedilen ağrı. Genellikle yanma hissi uyandırır.
  • Omurgaya yakın olan sinir sıkışmasında hapşırma ya da öksürme sonucu ağrı artar. Hatta kaslarda seğirme ve güçsüzlükte olabilir.
  • Sinir sıkışmasının belirtileri genellikle uykudayken ya da dinlenme esnasında artar.

Omuzda Kas Sıkışması Neden Olur?


Sinir (Kas) sıkışmasına yol açabilecek farklı sebepler bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını açıklayalım:
  • Yanlış duruş: hamilelik ve obezite gibi durumlarda yanlış duruş bozukluğu sebebi ile kas (Sinir) sıkışması riski artabilir. Özellikle hamilelik döneminde şişkinlik yaşandığı için sinir ve sinir yollarına uygulanan baskı da artmış olur. Bu sebeple sinir sıkışması riski artar.
  • Büyük göğüsler: büyük göğüslere sahip olan bayanlarda genellikle duruş bozukluğu bulunmaktadır. Bu sebeple risk artırıcı bir faktördür.
  • Obezite: obezite sinir sıkışması riskini artıran en önemli faktörlerden biridir. Çünkü fazla ağırlık kaslara ve sinirlere baskı yapar ve sinir sıkışmasına neden olur.
  • Bazı sağlık problemleri: kemik çıkığı, kemik kalınlaşması, omurganın sertleşip sinir alanını daraltması bunlardan bazılarıdır.
  • Kartal tünel sendromu: daha çok kadınları etkilemekte olan bu durum sinir sıkışması hastalığında yaygındır.

Omuzda Kas Sıkışması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktor başvurusu sonrası tıbbi geçmişiniz ve size bu rahatsızlığa iten aktiviteler öncelikli olarak araştırılır ve bu durumun başka sebepleri olup olmadığını araştırmak için MR ve bazı kan testlerine başvurulur. Sinir sıkışması tanısı konulduktan sonra ağrıları azaltmak için bazı egzersizler yapılması önerilir. Egzersizler sinirin şişmiş olması ya da zarar görmüş olması durumlarında çok daha etkilidir. Bunlardan birkaçı çene uzatma, omuz silkme, bank hareketidir. Çene uzatma; çenenizi göğse ve sağ alta doğru yavaş bir şekilde hareket ettirdikten sonra en fazla 15 saniye bu şekilde kalın. Daha sonra rahatlayıp aynı hareketi sol kısma da uygulayın. 5'er kez tekrarlanmasında fayda vardır. Bu işlemi takiben kollarınızı aşağıya sarkıtın ve omuzlarınızı çenenize doğru yaklaştırın. 15 seferlik setler halinde yapmanız uygundur ve yine bu hareketide takiben bank hareketini de yapmaktır. Vücuda zarar gelmemesi için ağırlığınızı bir süpürge sapına vererek yere uzanıp süpürge sapını omuz hizasında tutup kollarınız düz bir şekilde durana kadar yukarı itin. Bu hareketi 15 kere tekrarlayabilirsiniz. Sinir sıkışmasının tıbbi tedavisinde ise iltihap sökücü ilaçlar kullanılır. Sebebi ise sinir etrafındaki şişkinliği azaltmaktır. Eğer ağrı çok fazla ise bölgeye enjeksiyon ile müdahale edilebilir. Omuzda Kas Sıkışması uzun süre iyileşmemesi durumunda ameliyat gerekebilir.

Omuzda Kas Sıkışması Yorumları

soru

yuksel karacay

18 Eylül 2017 Pazartesi

merhaba son 2 senedır kolum ve omuz bulgesınde soreklı kas sıkısması oluyor ve cok acı cekıyorum doktora gıdıyorum bır kas gevsetıcı iğne tamam ne yapmam lazım bana yardımcı olunuz lutfen

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni