Ayakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Sinir Sıkışması, İnsan vücudunda omurilikten başlayıp ayak parmaklarının kıkırdaklarına dek birden fazla sinir bulunmaktadır. Bu sinirlerin bir diğer adı da uyarıcı hücrelerdir. Ayakta sinir sıkışması çoğu bölgede meydana gelen sinir sıkışmalarındaki ile aynı olarak sık sık ya da ara sıra meydana gelebilmektedir. Ayakta meydana gelen sinir sıkışması daha çok ayağın bilek bölgesinde ve ayağın parmak kısımlarında mevcut olan sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Ayakta sinir sıkışması meydana geldiği zaman kişide şiddetli ağrıların olması söz konusudur. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde ve aşağıdaki belirtilerden herhangi bir tanesinin görülmesi halinde kişinin çok dikkatli olması ve gereken tedavinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu durumun hiçbir şekilde ihmali söz konusu olmamalıdır.


Ayakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Sinir Sıkışmasına Sebep Olan Etkenler Nelerdir?


Ayakta sinir sıkışması ve buna sebep olan etkenleri şu kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür;
  • Ayakta sinir sıkışmasının ilk belirtisi ayakta meydana gelen uyuşma ve karıncalanma hissidir. Bu durum meydana geldiğinde kişiye ayakları çok fazla ağır gibi gelmektedir ve ayaklarını hareket ettirmeye çalışması halinde ayakta karıncalanma hissi oluşmaktadır.
  • Ayakta sinir sıkışması rahatsızlığının başka bir belirtisi de kişinin ayaklarında meydana gelen ve oldukça fazla ağrıların olmasıdır. Bu ağrı çoğunlukla kişinin ayaklarında başlamakta ve artış göstererek bacak kısımlarına doğru yol almaktadır. Aynı şekilde kişinin ayağında başlayan bu ağrılar bel bölgesine doğru yayılmakta ve bu şekilde devam etmektedir.
  • Ayakta sinir sıkışmasının belirtilerinden bir tanesi de kişinin ayaklarında meydana gelen yanma hissidir. Ayağında sinir sıkışması olan kişinin ayak bölgesinde meydana gelen bu durum aynı zamanda ayağın iç kısmında da çok aşırı şiddetlerde kendini göstermektedir.
  • Ayakta sinir sıkışması sonucunda meydana gelen belirtilerden bir tanesi ise kas çekilmesi durumu ve kişide meydana gelen kendini çok fazla yorgun hissinin oluşmasıdır. Kişinin ayaklarının bilek bölgelerinde ve diz bölgesinde mevcut olan kaslarda şiddetli çekilmeler söz konusudur ve bu sebeple de kişi ayağını hareket ettiremeyecek derecede kendini yorgun hissetmektedir.
Tüm bunların yanı sıra yukarıda yazılan belirtilerin görülmesine neden olan ayakta sinir sıkışması rahatsızlığının oluşmasına sebep olan birden fazla etken bulunmaktadır. Bunların başında çok fazla ayakta durmak gelmektedir. Kişi çok fazla ayağının üzerinde duruyor ise ayakta sinir sıkışmasının olma olasılığı yüksektir. Bunun yanı sıra, kişinin ayağına bir darbe alması ve bunun sonucunda meydana gelen yaralanmalar sonucunda da ayakta sinir sıkışması meydana gelmesi muhtemeldir. Kişinin aldığı darbe özellikle de sinir kanallarının bulunduğu bölgeye denk gelmiş ise sinirler tahrip olmuş olabilmekte ve bunun sonucunda da ayağında sinir sıkışması olmuş olabilmektedir. Ayakta sinir sıkışmasına sebep olan etkenlerden bir diğeri ise kişinin çok kilolu olmasıdır. Çünkü aşırı kilolu olan kişilerde vücut normalden daha fazla ağırlık taşımak zorunda kalmaktadır. Bu sebeple de kilosu normalin üzerinde olan kişilerin bu sorunu ve kiloya bağlı başka sorunları da yaşamaması için aşırı kilolarından bir an önce kurtulmaları gerekmektedir.


Ayakta Sinir Sıkışmasının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Ayakta sinir sıkışmasının tedavi yönteminin temelinde sıkışmış olan sinirlerin düzenlenmesi amacı ile bu hücrelerin yeniden uyarıcı özelliğine kavuşturulması ve bu sinir hücrelerinin işlevlerini tam olarak gösterebilir hale getirilmesi amacı ile kan dolaşımının yeniden sağlığına kavuşacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple de kişinin tedavi amacı ile ilk olarak ayaklarına buz tedavisinin uygulanması gerekmektedir. Bu uygulanmanın ayağında sinir sıkışması olan kişinin ayak bölgelerine havluya sarılı olan buzların en fazla 25 dakika olacak şekilde ara ara ayağa uygulanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişinin doktorunun da görüşünü alarak aspirin veya benzeri farklı kanın sulanmasına yardımcı olacak ilaçları kullanması da ayakta sinir sıkışmasını iyileştirmeye katlı sağlayabilmektedir. Her şeyden önce mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Ayakta Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Gaz Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sıkışma Belirtileri ve Tedavisi

Sıkışma Belirtileri ve Tedavisi