Gaz Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gaz Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Gaz sıkışması, insanlarda çok şiddetli sancıların ortaya çıkmasına neden olarak birçok problemi meydana getiren bir rahatsızlıktır. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durum bazı insanlarda sadece birkaç dakika sürerken bazı insanlarda çok ciddi uzun bir şekilde ortaya çıkar. Birçok farklı nedeni olan gaz sıkışması bir bebekte görüldüğü gibi yetişkin insanlarda da karşılaşılmaktadır. Genellikle midede ve bağırsaklarda oluşan gaz sıkışması ciddi bir karın sancısıyla kendisini göstermektedir. Normal zamanlarda da insanlarda bağırsak bölgesinde ve midede gaz bulunur. Fakat bazı zamanlarda birazdan sayacağımız nedenlere bağlı olarak gaz miktarı artarak gaz sıkışmasının başlamasına neden olur. Kimi zaman insanlarda bulunan bir hastalık nedeniyle bu gaz dışarı atılamazken kimi zamanda insanlarda aniden mideye hava dolmasından dolayı sıkışma meydana gelir. Gaz sıkışması meydana gelmesi durumunda direk olarak meydana gelen iki büyük belirti vardır. Bunlarda bir tanesi biraz önce belirttiğimiz gibi aşırı sancı oluşumudur. Oluşmuş olan sancı, oldukça fazla olduğu için kişi yerinde bile duramayabilir. Bunun yanında en az sancı kadar rahatsızlık veren diğer belirti ise aşırı şiddetli şişkinlik hissidir. Bu his kişide herhangi bir yiyeceği yiyememeye neden olduğu gibi iştah kapanması gibi rahatsızlıklara da neden olur.


Gaz sıkışması neden olur?


Kabızlık: Aslında günümüzde meydana gelen gaz sıkışması sorunlarında en büyük neden kabızlıktır. Kabız olan insanlarda bağırsak hareketleri oldukça yavaşlar ve bağırsak içerisindeki gaz dışarı atılamaz. Bu durumlarda bağırsak içerisinde gaz birikir ve şiddetli ağrılara neden olur. Bu nedenle günlük hayatınızda yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederek kabız olmaktan korunmalısınız.

Hazımsızlık: Laktoz intoleransı ve bazı gıdalar direk olarak ani gaz oluşumuna ve buna bağlı olarak hazımsızlığa neden olur. Sürekli olarak hazımsız olan insanlarda ise özellikle mide içerisindeki gaz birikimi aşırı bir hal alır. Bu durum bazen süt içtikten sonra ortaya çıkabilmektedir.

Tüketilen bazı gıdalar: İnsanların tüketmiş olduğu birçok gıda içerisinde karbonhidrat bulunur. Bu karbonhidratların birçoğunu midemiz sindiremezken bağırsaklar içerisinde bulunan bakteriler sindirir. Bu bakteriler karbonhidratları sindirirken ciddi bir şekilde gaz açığa çıkar. Açığa çıkan gaz ise gaz sıkışmasına neden olarak ağrıların oluşmasına neden olur.

Bağırsak hastalıkları: Bağırsaklar içerisinde bulunan birçok bakterinin virüs haline gelerek bağırsak içerisinde iltihaplanma ve yara gibi rahatsızlıklara neden olması durumunda gaz sıkışması meydana gelebilmektedir. Bu durum direk olarak bağırsak hareketlerinin azalmasına bağlı olarak gerçekleşir.

Kadınsal hastalıklar: Kadınlarda gaz sıkışması kadınsal nedenlere bağlı olarak erkeklerden çok daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Özellikle adet dönemine gelen kadınlarda gaz sıkışması yaygın bir şekilde görülmektedir. Adet başlar başlamaz gaz sıkışmasından kaynaklanan sancı azalmaktadır. Fakat bazı kadınlarda bu süreçlerde de sancılar devam eder.


Gaz sıkışması geçmesi için


Gaz sıkışmasının geçmesi için yapılabilecek en önemli şeylerden biri tabi ki bitkisel tedavilerdir. Bu bitkilerden bazıları:
 • Nane çayı: İnsanlarda özellikle mide gurultusuna iyi gelmektedir. Fakat asıl konumuz olan gaz sancısını ciddi anlamda yok eder.
 • Papatya çayı: İnsanlarda baş ağrısını ortadan kaldırdığı gibi vücutta rahatlamaya neden olarak gaz sıkışmasının meydana gelmesini engeller. Bunun için aç karınla tüketilmelidir.
 • Limon çayı: Ilık bir şekilde tüketildiğinde oldukça büyük faydalar sağlar.
 • Zencefil: İçerisinde bulunan gingerol ve shagol adındaki maddeler sayesinde sindirimi ve hazmı kolaylaştırarak midede gaz birikimini engeller.
 • Anason tohumu: Birçok aktarda bulunabilecek bu tohumun günlük olarak çiğnenmesi beklenen faydaları sağlayacaktır. Bu tohumu düzenli olarak çiğneyerek gaz sıkışması ciddi oranda azaltılabilir.

Gaz sıkışmasına neden olan yiyecekler ve içecekler

 • Kuru fasulye
 • Soğan
 • Lahana
 • Karnabahar
 • Brokoli
 • Enginar
 • Kuru üzüm
 • Erik kurusu
 • Elma
 • Bakliyat
 • Mercimek

Gaz Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni