Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Sinir Sıkışması, Kolda sinir sıkışması kolun dirsek bölgesinde yer alan ulnar adı verilen sinirin sıkışması ile meydana gelen bir durumdur. Boyun omurlarımız da radial, ulnar ve median isimli üç tane sinir bulunur. Sinirlerin kolda sıkışma gösterdiği yer kubital tüneldir. Bunun yanında elde de sinir sıkışmaları görülür. Sinir sıkışması yaşanan bölgede uyuşma, karıncalanma ve ağrı gibi şikâyetler belirtilmektedir. Ulnar sinirleri el bileğine en yakın olan bölgede bulunur ve guyon adında bir kanaldan geçerler. Serçe ve yüzük parmağında son bulurlar zaten serçe ve yüzük parmağımıza hareket veren sinirlerde ulnar sinirleridir. Hastalar genel olarak kolda uyuşma, karıncalanma gibi şikâyetlerle doktora başvururlar. Kolada sinir sıkışmasının nedenleri tam olarak bilinmez. Genelde ulnar sinirlerinin geçtiği kanal dar ve yumuşaksa sinir sıkışması meydana gelir. Bazı insanlar geceleri uyurken ellerini yanaklarına koyarlar bu durumda kollar sabaha kadar bükülü kaldığı için kolda sinir sıkışması meydana gelebilir. Kolda sinir sıkışmasına neden olan bir diğer faktörde insanların kemik yapılarıdır. Kemik yapıları kişiden kişiye göre değişir. Kemikleri daha hassas olan bir ters bir hareket yaptığında kolunda sinir sıkışması meydana gelebilir. Dirsekte oluşan kistler de sinir geçişini engelleyeceği için kolda sinir sıkışması meydana gelebilir. Kişilerin mesleği de kolda sinir sıkışmasına neden olabilir. Dirseğin uzun süre sabit kalması gereken mesleklerde çalışan bireylerde sinir sıkışması meydana gelebilir. Örneğin sekreterlik şoförlük vb.


Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?


Genel olarak serçe ve yüzük parmaklarda şiddetli ağrı olarak kendini gösterir. Ağrı hafifi bir şekilde başlar ve zamanla artar. Özellikle kollarınızı hareket ettirdiğinizde ağrıların dayanılmaz olduğunu hissedersiniz. Vücudun dinlenme saatlerinde ağrılar hissedersiniz. Özellikle karıncalanma ve uyuşma şeklinde kendini gösterir. Böyle bir uyuşma yaşarsanız ellerinizi hareket ettirmelisiniz. Bu hareket ellerinizin uyuşmasını azaltır. Kollarınızda uyuşma, karıncalanma veya ağrı hissettiğinizde doğru teşhisin konulması için mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Kolda sinir sıkışması ciddi bir durumdur ve zamanında tedavi edilmediğinde ciddi hasarlara yol açabilir. Kolunuzda ağrı olduğunu hissetiğinizde hemen doktora başvurmalısınız. Bu aşamada doktorunuzu doğru bilgilendirmeniz gerekmektedir. Doktorunuz teşhisi koymak için birtakım testler uygulayacaktır. Fakat kolunuzda sinir sıkışması olup olmadığını fiziksel muayenede de anlayabilir. Muayene sırasında el parmaklarınızı hareket ettirecek ve bu şekilde eğer ağrı oluşuyorsa sinir sıkışması durumu belirginleşecektir. Doktorunuz bu muayeneden sonra hastalığın şiddetini öğrenebilmek için birtakım testler uygulayacaktır. Bu testlerden biri röntgendir. Röntgende kireçleme durumu ve buna benzer sorunlara bakılır. MR de ise dirsek bölgenizde yer alan yumuşak dokular hakkında bilgi alınır.


Kolda Sinir Sıkışması Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Tedavi için öncelikle doğru teşhisin konulması gerekir. Teşhis konulduktan sonra hastalığın şiddetine göre tedavi şekline başlanır. İlaç tedavisinde ödem giderici ilaçlara başvurulur. Sinir sıkışmalarında etkili yollarda biri de egzersiz yapmaktır. Sıkışan sinirleri rahatlatmak için gerdirme egzersizleri yapılır. Yapılan hareketlerde ağrı meydana gelirse atel kullanılması önerilmektedir. Eğer hastaya tüm bu tedavi yöntemleri denendiyse ve herhangi bir cevap alınamadıysa tek çare cerrahi operasyon gerçekleştirmektedir. Cerrahi operasyonda gevşetme uygulaması yapılır. Kubital tünelin çatısını oluşturan doku kesilir ve gevşetilir. Bu yöntem dışında ulnar siniri ön tarafa ulaştırılır ve sinirin gerginliği azaltılmaya çalışılır. 3-6 hafta arasında kol kalp hizasında tutularak gerçekleşen operasyonlar sonucunda iyileşme başlamıştır. Bundan gerdirme ve eklem hareketliliğini arttırmak için egzersizler uygulanır. Kolda sinir sıkışması çok önemli ve ciddi bir durumdur. Eğer sizde kolda sinir sıkışması belirtileri yaşarsanız acilen doktora başvurmalısınız aksi takdirde hiç beklemediğiniz ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kendinizi asla ihmal etmeyin ve hemen doktora başvurun.

Kolda Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Omuzda Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ulnar Sinir Sıkışması Tedavisi

Ulnar Sinir Sıkışması Tedavisi

Güncel

İdrar Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi