Parmakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Parmakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta sinir sıkışması, parmak kaslarında ağrı, uyuşma ve hareketsizlik gibi olayların meydana gelmesidir. Bir elin hareketini parmaklara ileten üç adet sinir yapısı mevcuttur. Bu sinirlerden olan median sinir en küçük serçe parmak dışındaki diğer parmakların avuç içi yanındaki bölümlerin hissini, baş parmak kısa kaslarının hareket etmesini sağlar. Karpal tünel olarak da bilinen parmakta sinir sıkışması rahatsızlığı özellikle gecelerde çok fazla ağrı yapar ve ağrı ile uyandırır ve uyuşuklukta kişiyi oldukça rahatsız eder. Daha sonra parmak kısa kaslarındaki uyuşma, ağrı ve hissizlik ile iş yapamaz duruma getirir. Parmakta sinir sıkışması erkeklerden daha fazla oranda bayanlarda görülmektedir. Parmakta sinir sıkışması ilk başlarda hafif ağrılarla kendini gösterse de ilerleyen zamanlarda dayanılmaz acıya ve ağrılara sebep olabilmektedir.


Parmakta sinir sıkışması belirtileri nelerdir?

  • Parmak kaslarında hissizlik,
  • Parmağın açılıp kapanma hareketi, kavrama kuvvetinin zamanla azalması ve giderek ağrının dirsekten, omuza doğru yayılması,
  • Karıncalanma ve uyuşukluğun zamanlama artması,
Yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçı gerçekleşecek olur ise mutlaka acil Uzman bir hekime başvurmanız hastalığın ileri safhalara ulaşmaması açısından önemlidir. Parmakta sinir sıkışması kendini hissettirmeden yavaş yavaş oluştuğu için farkına varamayabilirsiniz genellikle vücudumuzun dinlenme aşamasında yani geceleri daha fazla ve belirgin hale geldiği zaman hissedilir. Gündüz ağrılar daha az hissedilse bile kullanmakta olduğunuz parmağınızın dinlenme üzere hareketsiz kaldığı dönemlerde daha fazla fark edilir. Ayrıca koldan eli sallama hareketi parmak ağrılarını hafifletip rahatlama hissi verebilir. Parmakta sinir sıkışması durumlarının hangi aşamada oluşacağını tam olarak bilmediğimiz için bu hastalığa yakalanmak her insanın başına gelebilir. Sinir sıkışması sonrasında sinirlerin gevşemesi sonucu parmakta zamanla gücünü yitirir ve güçsüz kalan parmak iş yapamaz, bir şeyi kavrayamaz hale gelir.


Parmakta sinir sıkışması tedavisi nasıl yapılır?


Parmakta sinir sıkışması tedavisi için ilk önce fizik tedavi, egzersiz ve ilaç ile yapılan tedavi denenmiş olup buna rağmen şikâyetlerinizde bir değişiklik olmadığı takdirde cerrahi müdahale gerektirebilir. Cerrahi müdahalelere Uzman hekimlerce karar verilmelidir. Cerrahi müdahaledeki amaç rahatsızlığı tamamen yok edip parmağınızın sağlıklı şeklinin geri kazandırılmasıdır. Parmağınızla oluşan sinir sıkışması tedavisi edilmezse rahatsızlığın ilerlemesine ve tedavi aşaması daha zor bir duruma gelmesine neden olabilir. Parmakta sinir sıkışması, cerrahi müdahale sırasında hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Kişinin sorunlu bölgede oluşan sinir sıkışmasını engellemek için öncelikle median sinir yapısı gevşetilerek hastanın rahatlaması sağlanır. Sinir sıkışması olan parmağın ameliyattan sonra 1-2 gün kalp seviyesinin üzerine alınarak parmağın şişmesi engellenmelidir. Cerrahi müdahaleden uzunca bir süre sinir sıkışması olan parmağın korunması ve ağır işlerde kullanılmaması gerekir. Birkaç hafta sonra çok hafif işlerde parmağın kullanılarak hareket etmesi sağlanır. Uyuşma ve karıncalanma şikâyetleri 1-2 ay devam edebilir, bu durum geçici bir süreçtir. Ameliyat sonrasında parmağınızı istemsiz bir şekilde hareket ettirmemeniz için uygun şekilde muhafaza edecek koruyucu tedbirler alınmalıdır. Aksi bir durumda acil doktorunuza başvurmanız gerekir.

Parmakta Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gaz Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuzda Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Kas Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi